Fantazii se meze nakladou, ale nezapomeňme na tradice
Každý z nás zvolí výzdobu dle svého vkusu. Většina bude ctít tradiční červenou barvu, jiní zkusí zelenou, někteří lidé mají v oblibě studené tóny, možnost je i královská zlatá. Ovšem pozor na vzájemnou kombinaci různých barev, držme se osvědčených kombinací, aby náš slavnostní stůl nevypadal jako pouťová atrakce. Každopádně lépe vše vždy působí na velkém stole nebo jídelním setu, tedy pojďme stoly roztáhnout, ať je kde popustit uzdu fantazii.
Letošní vánoční trend je použití teplých barev, které navodí hřejivé pocity tepla.
Nejnovější trendy vánočních svátků určí již začátkem roku veletrh Christmasworld, konající se na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento rok v lednu na něm designéři uvedli pět komplexních stylů výzdob a dekorace pro tyto dny.
- První, se inspiruje horským venkovem. Převládá hnědá a krémová barva v kombinaci s modrou barvou.
- Druhý, který je chladnější, evokuje procházku zimním krajem. Kralují mu čiré i kovové ozdoby, sněhová bílá, jemné odstíny šedé i modré.
- Odlišně pak působí třetí z letošních stylů, zrozený do barvy pomerančů a vzácného koření. Oranžové i červené odstíny, společně se světle hnědou a měděnou barvou, spolehlivě navodí hřejivé teplo domova.
- Čtvrtý styl je určený především pro ty z nás, kteří mají malé děti, kterým bude připomínat domov Ježíška i Santa Clause. Ručně vyrobené červeno-modré ozdůbky hlavně z papíru přináší tradice USA a přinesou pohodu pohádkového domova.
- Poslední styl, určující vzhled Vánoc v aktuálním roce, se nechal inspirovat pohádkovým lesem. Je klidný určující barvy jsou bílá a zelená podtržené přírodními vzory a dekoracemi ze smrkových ratolestí.
Musíme také zmínit, že krásnou dekoraci můžeme udělat třeba použitím obyčejných ubrousků!
Ať už se rozhodneme pro libovolný design, základem celého barevného pojetí našeho slavnostního stolování bude tvořen ubrusem, od kterého se posouváme dál. Jestliže zvolíme bílý, můžeme dál aranžovat barevné pruhy látek, takzvané štoly. Obvykle bývají aranžované uprostřed plochy, doplněné ubrousky stejného barvy. Stejnou možnost máme, i když necháme stůl volný a necháme promluvit materiál, ze kterého je stůl vyroben. Talíře pak umístíme na sváteční prostírání a celý výsledek podtrhneme pomocí ubrousků, z látky, nebo papíru.
Vše na stole má svůj řád
Prostřeno máme a nyní se dostaneme na uložení talířů a příborů. Myslím, že nikdo z nás nebude pedanticky odměřovat vzdálenosti mezi jednotlivými kousky příborů, ale jistá základní pravidla bychom všichni ctít měli. Počet a uspořádání jednotlivých kousků se bude řídit především tím, kolik chodů nás čeká. Klasické pojetí je začít talířem na hlavní chod, na který umístíme talíř polévkový, ideálně na ubrousek. Tím zamezíme nechtěnému pohybu talířů jednoho po druhém.
Příbory seřadíme sestupně, od konečného chodu k tomu prvnímu, od pomyslného středu talíře. Začneme příborem na hlavní chod, dále vpravo s nožem sousedí polévková lžíce a na vnějším kraji leží nůž na předkrm. Vidličku na předkrm umístíme vlevo za masovou, a plánujeme i moučník, například dle tradice štrůdl, doplníme nad talířem i malou lžičku. Sklenice nápoje k hlavnímu chodu je umístěna nad špičkou hlavního nože a sklenka na aperitiv ve směru doprava nad ní.
Nezapomeňme také na mísu s ovocem, tradiční cukroví a svícen s hořící svíčkou. Pokud máme dostatek prostoru, umístíme si přímo na stůl i vánoční hvězdu. Nyní máme vše hotové, na nic jsme nezapomněli. Přeci jen, neměli bychom od tabule, dle tradic našich předků, vstávat!
Nesmrtelnou klasikou pak zůstávají vánoční kytice ze zeleného jehličí popřípadě jiných zdrojů nabízených přírodou. Určitě se vyhneme umělým dekoracím. Dle dostupných vzorů, nebo s použitím naší fantazie si je všichni zvládneme vyrobit sami doma, ze surovin, které jsme si opatřili na jedné z předvánočních procházek. Nyní si naservírujeme dobré jídlo, zapálíme svíčku a popřejeme si navzájem dobré chuti.