Akácie
Akácie (latinsky Acacia) je tropický trnitý strom nebo keř, který patří do řádu bobovitých rostlin. Je známo asi 500 druhů, které se vyskytují prakticky ve všech subtropických a tropických oblastech světa, především pak na jižní polokouli. Roste na všech světadílech v polopouštních podmínkách, tedy tam, kde málo prší a kde bývá nedostatek pastvy. Původ však má v tropických lesích Východní Asie a Jižní Ameriky. Akácie mívá velice ostré a tvrdé trny. Těmi se brání před zvířaty, která se živí jejími listy.
Většina druhů akácií nedorůstá velké výšky, kmeny bývají pokroucené a mívají rovné deštníkové koruny. Mnoho z nich mívá ostré trny, které vznikají zdřevnatěním palistů. Listy jsou dvojnásobně zpeřené a skládají se z drobných a krátce řapíčkatých až přisedlých lístků. Květy jsou drobné, uspořádané v hustých válcovitých klasech nebo kulovitých klubíčkách, mají bílou, žlutou nebo krémovou barvu a jsou opylovány zejména včelami. Akát mezi pravé akácie nepatří, ale je s nimi částečně příbuzný, protože patří do stejného řádu rostlin.
Mnoho amerických akácií také tvoří symbiózu s mravenci, pro které na koncích lístků produkují tzv. Beltova tělíska sloužící k jejich výživě. Řapíky navíc produkují sladký nektar a některé druhy akácií mají dokonce duté trny, které mravencům slouží jako obydlí.
Historie
Rod Acacia poprvé popsal v roce 1754 Philip Miller, který byl od roku 1722 hlavním zahradníkem v Chelsea Physic Garden. V průběhu doby pak do tohoto rodu bylo zařazeno mnoho nových druhů, až v roce 1842 stanovil anglický botanik George Bentham jeho jasné limity. Tento pak také v roce 1875 vydal celosvětovou klasifikaci akácií, která platila téměř sto let. V roce 1995 byl totiž rod Acacia na základě nových studií rozdělen do pěti samostatných rodů.
Použití
Akácie mají poměrně široké využití. Získává se z nich trvanlivé dřevo, gumy, třísloviny a vonné extrakty, některé druhy se využívají v kuchyni a medicíně a pěstují se také jako okrasné dřeviny.
Při poranění vytéká z akácie pryskyřice, která je známá jako “arabská guma”. Ta na vzduchu tuhne a používá se v potravinářském a kosmetickém průmyslu.
Z okrasných akácií budete nejspíše znát mimózy, jejichž květy mají jemnou stavbu a nádherně voní.
Dřevo akácie
Dřevo má jemnou plamennou texturu a je olivově hnědé až šedohnědé s tmavšími pruhy. Je velice trvanlivé, tvrdé, houževnaté, pevné a málo ho napadají termiti. Má hustotu 640 - 800 kg*m-3, těžko se opracovává a je odolné proti stárnutí a biologické degradaci. Používá se na výrobu stěžňů nilských bárek, krovů v dřevěných domcích a chatrčích domorodců, obkladů, hudebních nástrojů, dýmek a různých drobných předmětů, na stavbu lodí a na výrobu zahradního nábytku. Využívá se jako zdroj topiva a dřevěného uhlí a používalo se také na výrobu surfovacích prken, kánoí a mís.