5 nejčastějších mýtů o nábytku. Odhalte je včas

Už vás přátelé varovali, ať nekupujete nábytek z dřevotřísky nebo dřevovláknité desky, zakázali vám doma vymalovat strop barevně nebo dát sedačku doprostřed obýváku? Chyba! Nikde není psáno, že jsou to zapovězené věci. Naopak. I profesionální designéři vědí, jak tyto fígle využít ve svůj prospěch. Naučte se to taky.





1. Bílý strop není dogma

Jistě, většina z nás má doma bílé stropy, ale není to nutné. Naopak je skvělé, když se odvážíte překročit pomyslnou hranici a vymalujete si and hlavou barevně. Chce to ale vedle odvahy i dobrou příležitost. Ne, tím nemyslíme plechovku se zbylou červenou barvou.

Základní pravidlo ctí odstín nebo dva světlejší strop ve srovnání s barvou na stěnách. To ale platí jen v případě, že máte klasický rozměr pokoje, nebo dokonce nízké stropy. V takovém případě vsaďte na světlý krémový odstín nebo rovnou na bílou.

Pokud ale máte to štěstí a bydlíte v bytě nebo domě s extrémně vysokými stropy, máte příležitost vymalovat originálněji. Světlá barva strop vzdaluje, tmavá naopak přibližuje. Jestli chcete, aby místnost působila útulněji, nebojte se sáhnout po tmavším odstínu. Ale s citem. Černá na stropě není pro každého. Vyzkoušejte pár odstínů a uvidíte, co se vám bude doma nejlépe hodit.

TIP: Skvělou variantou jsou méně syté tóny barev, které máte na stěnách. Sednou ke zbytku malby a ozvláštní celý pokoj.

2. Dřevotříska není sprosté slovo

Znáte to, každý bychom chtěli mít v obýváku knihovnu z masivního mahagonu. Dobře, každý ne, ale mnoho z nás. To ale neznamená, že se musíme nábytku z dřevotřísky nebo dřevovláknité desky vyhýbat jako lenoch práci. Ve skutečnosti jsou současné kompozitní materiály na vysoké úrovni. V některých aspektech dokonce masivní dřevo předčí.

Klíčový není materiál, ale zpracování. Takže až si budete vybírat třeba nový nábytek do obýváku, vždycky si pořádně prohlédněte detaily, hrany a jak lícují jednotlivé části. Na tom nejlépe poznáte kvalitu i lacinost. Pokud na první pohled nenajdete vadu a nábytek splňuje stanovené normy, máte dobrou šanci, že vám bude sloužit dlouhé roky. A je jedno, jestli jde o masiv nebo kompozitní desky.

TIP: Pokud máte na výběr, volte raději police s tloušťkou aspoň 1,8 cm. Ty totiž vydrží i větší zátěž bez nehezkého prohýbání. Čím delší deska, tím tlustší by měla být.

3. Nábytek nemusí být v jednom stylu

Myslíte si, že když máte koženou sedačku, potřebujete nutně i kožená křesla a ideálně i další kožené doplňky ve stejné barvě? Nepotřebujete. Existují minimálně dva dobré důvody, proč se nemusíte držet stejného stylu.

Zaprvé je nabídka nábytku tak pestrá, že by to byla hrozná škoda. Za pár minut snadno najdete kousky, které budou k těm vašim skvěle ladit, i když budou mít jinou povrchovou úpravu nebo vzor. Možná vás překvapí, co všechno jde s úspěchem kombinovat.

Zadruhé trend je naopak mít v obýváku aspoň jeden solitér. To je kousek, který neladí absolutně s ničím dalším v místnosti. Ale co na tom, když je to například vaše oblíbené křeslo na čtení? To je přece důležitější, ne?

Stejně tak důležité jsou věci kvůli jejich citové hodnotě. Houpací křeslo po babičce určitě nebudete nahrazovat jen pro to, aby nové lépe sedlo do zařízení pokoje. Tak se nebojte jít trochu proti proudu.

TIP: Nebojte se. Většinou vás vkus zastaví daleko dřív, než se pustíte v experimentech kombinací moc daleko.






4. Sedačka nemusí stát u zdi

Přesně tak. Pokud patříte mezi lidi, kteří často stěhují nábytek po místnosti, abyste zjistili, jaké rozložení je nejlepší, nesvazujte se zvyky. Sedačku nemusíte šoupat jen kolem stěn. Jasně, znamená to, že budete muset mít sedačku s potaženou zadní stranou, případně přehozem. Ale v obou případech máte ideální příležitost posunout kouzlo místnosti o několik úrovni výš.

Neomezujte se a zkuste umístit sedačku i do prostoru. Jestli máte menší pokoj, můžete ze zadní strany sedačku obložit dalším nábytkem. Například odkládacím stolkem nebo regálems částečně průhlednými policemi. Zkoušejte různé kombinace a nespokojte se s dobrým. Chtějte nejlepší.

TIP: Když budete se šachováním nábytku v koncích, pozvěte si kamaráda nebo kamarádku, ať v pokoji změní pozici dvou kusů nábytku, aby byl útulnější. Funguje to!

5. Vysoká cena neznamená vysokou kvalitu

Pokud si myslíte, že drahý nábytek rovná se kvalitní nábytek, zklameme vás. Už dávno neplatí, že by se platilo jen za kvalitu. Proto jsou v dnešní době extrémně důležité reference. Určitě si před výběrem konkrétních kousků udělejte průzkum obvyklých cen za věc, kterou sháníte.

Možná vás překvapí, jak velký cenový rozptyl můžou mít třeba dva srovnatelně velké jídelní stoly. Určitě se nezapomeňte zeptat kamarádů nebo jiných lidí, kterým věříte. Každý názor je cenný. Většinou přece kupujete věc, se kterou budete žít několik let. To si zaslouží pořádnou přípravu.

TIP: Nesnažte se ulovit co největší slevu. Větší hodnotu má o fous dražší věc, která vám sedne.

Mýtů o nábytku je určitě daleko víc. Tohle byly ty nejčastější, tak se jim vyhněte. Vybírejte s čistou hlavou a nebojte se poradit s blízkými. Pak to dobře dopadne. Hodně štěstí při vybírání a nezapomeňte občas mrknout na náš blog na další zajímavé články.






Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste