Zapomenuté klíče, nepříjemný odér v koupelně, klubko drátů, které hyzdí pokoj nebo nutnost žehlit oblečení, kvůli nevzhledným záhybům? Existuje řada vychytávek, díky kterým si zjednodušíte život. Ušetřete si čas, peníze i nervy. Poradíme, jak na to.
Každodenní úkony můžete dělat jednoduše (Designed by Freepik)
Co je to life hack?
Termín life hack se do češtiny překládá jako trik nebo vychytávka. Jde o zjednodušení nebo novátorský přístup při řešení různých životních situací. Posláním je zvýšení produktivity, ale také efektivity. Termín se skládá ze slov life (život) a hacker (zvídavý člověk, kterého zajímá, jak věc funguje, hledá její limity).
Nevoní vám koupelna? Zkuste éterický olej
Koupelna často bývá nejvlhčím prostorem v bytě. Při sprchování nebo koupání může vlhkost v koupelně stoupnout až na 100 %. Kvůli vlhkosti, nedostatečnému větrání nebo v případě, že je součástí koupelny také WC, vám mohou pobyt v místnosti znepříjemňovat nelibé pachy. Jak se jich zbavíte? Buď si můžete pořídit vonný rozprašovač, nebo se o pomoc obrátíte k přírodě. Přírodním řešením je použití éterických olejů. Vybraný éterický olej nakapejte do vnitřní části ruličky toaletního papíru. Vždy, když toaleťák použijete, uvolní se do vzduchu svěží vůně, a tak bude koupelna příjemně voňavým místem po celý den.
Jestliže v koupelně nemáte WC a ani toaletní papír, můžete použít ruličku umístěnou v papírových ubrouskách. Mezi nejoblíbenější éterické oleje do koupelny, které můžete použít také do relaxační koupele, patří:
- levandule,
- heřmánek,
- růže,
- citron,
- rozmarýn,
- ylang-ylang,
- santalové dřevo,
- cedrové dřevo,
- pačuli,
- grep,
- limetka,
- pomeranč atd.
Věděli jste, že éterické oleje můžete použít také při praní prádla místo aviváže? Krásně provoní prádlo, a navíc se postarají o to, aby pračka nezapáchala. Nejvhodnější éterické oleje na praní jsou citrusové vůně. V období, kdy se to kolem hemží chřipkou a nachlazením, můžete sáhnout po mátě, rozmarýnu, tymiánu nebo tea tree.
Čisté přírodní oleje by neměly zanechávat mastnotu. Při výběru olejů si dejte dobrý pozor, abyste pořídili skutečně éterické či esenciální oleje.
Při praní stačí nakapat pár kapek přímo do bubnu před tím, než spustíte prací program. Další možností je nakapání éterického oleje do pracího gelu. V tomto případě se ale vyplatí používat gely bez vůně. Třetím způsobem použití je změkčovač prádla, který si vyrobíte sami doma. Stačí smíchat:
- 4,5 l bílého octa
- 20 až 30 kapek éterického oleje.
Kam schovat náhradní klíče? Tipy na dokonalé schovky
Asi se vám to už také stalo. Zabouchli jste si klíče od domu, zapomněli je v práci nebo je bohužel ztratili. Teď stojíte před vchodovými dveřmi a počítáte, kolik vás bude stát přivolání zámečníka, který si s otevřením dveří poradí za pár sekund a zinkasuje i vyšší stovky korun. Proto se vyplatí mít „schovku“ na náhradní klíče, kterou jen tak někdo neobjeví.
- Lahvička od pilulek – do lahvičky od léků schovejte klíček. Na dno lahvičky přilepte z venkovní strany šišku. Poté lahvičku zakopejte v předzahrádce, na zahradě nebo ji zahrabte do květináče na parapetu. Šiška bude sloužit jako značka. Místo šišky můžete použít i kámen. Dejte si pozor, aby instalace vypadala nenápadně.
- Ptačí budka – pokud máte před domem strom, pověste na ni ptačí budku s otevíracím dnem. Na dno připevněte klíče. Při otevírání ale dejte pozor, aby v budce nehnízdili ptáčci. Další možností je nenápadně zaslepit vchod pro ptáčky. Budka pak bude sloužit pouze jako schránka na rezervní klíče.
- Venkovní teploměr – pořiďte si klasický venkovní teploměr se rtuťovým ukazatelem. Vybírejte teploměr, který můžete odejmout z držáku, jenž se připevňuje například na stěnu. Do držáku můžete schovat klíče a následně do něj zasunout teploměr.
- Dlažební kostka – oblíbenou schovkou je dlažební kostka ve venkovní dlažbě. Kostku neoznačujte, ale spíše si odpočítejte, která to je. Pak pod ni schovejte klíček.
Klíče můžete zahrabat do zeminy (Designed by Freepik)
Dokonale čisté žaluzie
Pokud v ložnici nemáte závěsy, protože je považujete za lapače prachu, pravděpodobně si stíníte žaluziemi. I na ty se ovšem usazuje prach a je potřeba je čas od času vyčistit. Utírání žaluziových lamel patří k nejnáročnější a nejzdlouhavější práci při úklidu.
Jak snadno vyčistíte žaluzie? Využijte třeba kleště, které používáte v kuchyni. Na jejich konce namotejte hadříky z mikrovlákna nebo kousky ze starého trička. Tkaninu na kleště upevněte gumičkami. Díky této vychytávce vyčistíte jednu lamelu současně z obou stran.
Dalším rychlým způsobem, jak čistit žaluzie, jsou bavlněné rukavice. Nasaďte si je na ruce a prsty použijte jako čističe lamel. Pokud potřebujete lamely umýt, stačí rukavice namočit ve vodě. Jestliže nemáte trpělivost na mytí jedné lamely po druhé, můžete otřít celou plochu zároveň. Stačí jen sklapnout žaluzie. Tímto způsobem odstraníte prach suchou cestou. Pokud namočíte hadřík či houbičku, můžete žaluzie i umýt. V případě mokré cesty počítejte s tím, že bude voda stékat dolů. Abyste neměli mokro na parapetu či na koberci, dejte pod žaluzie savou podložku.
Chytré využití pěnových žížal do bazénu
Děti už vám odrostly a vám se doma bezprizorně válí pěnové žížaly do bazénu? Nemusíte je hned vyhazovat. Chytře vám pomůžou v domácnosti.
- V garáži – pokud svého mazlíka parkujete v úzké garáži, musíte si při každém otevření dveří dávat pozor, abyste si neodřeli lak. Jak vám pomůže pěnová žížala? Stačí, když ji rozříznete napůl a nalepíte nebo přivrtáte na stěny garáže.
- Při transportech skleněných lahví – pokud převážíte skleněné lahve s tekutinami, jistě řešíte, jak je bez úhony dostat do cíle. Jednou z možností je zabalení do dek. Jenže deky zaberou mnoho místa. Z pěnového válce odřízněte cca 20 cm a nařežte jej do spirály. Následně spirálu obtočte kolem lahve.
- Při sušení oblečení – jestliže mokré oblečení sušíte na ramínku, které patří do šatní skříně nebo na sušáku, musíte nevzhledné záhyby následně vyžehlit. Pokud na drát sušáku nebo do tyčkové části ramínka nasadíte žížalu, ušetříte si čas se žehlením. Žádné záhyby totiž nevzniknou.
- V předsíni – jestliže chcete prodloužit životnost vašim letním či zimním kozačkám, nemačkejte je v krabici a nenechte je ležet pomačkané na zemi v předsíni. Vsuňte do nich pěnovou tyč. Délka pěnové tyče by měla být o něco delší, než je samotná kozačka. Díky přesahující části se vám bude žížala z bot lépe vyndávat.
Chytré využití pěnových žížal do bazénu (Designed by Freepik)
Pryč se zamotaným klubkem kabelů
Problém zamotaných kabelů, které se válí po zemi a rád se v nich drží prach, se nejčastěji řeší v obývacích pokojích, pracovnách a studentských pokojích. Kabely vedou od obrazovek, routerů, nabíječek, počítačů, notebooků a další elektroniky.
Abyste si usnadnili úklid podlahy a zároveň dodali místnosti na estetičnosti, je nejlepší kabelové klubko někam schovat. Jak schovat šňůry od televize a napájecí kabely? K dostání jsou nejrůznější plastové krabice. Pokud za ně nechcete utrácet, můžete si takovou krabici vyrobit i sami doma. Co budete potřebovat?
- Krabici od bot,
- nůžky,
- nůž na koberce,
- lepidlo,
- balicí papír, noviny nebo jiný materiál na povrchovou úpravu.
Do kratších stran krabice od bot vyřežte otvory, kterými budou kabely do krabice „vcházet“ a „odcházet“. To je v podstatě celé. Aby krabice vypadala hezky, zaslouží si některou z oblíbených povrchových úprav. Buď můžete krabici obalit do balicího či kuchyňského papíru, nebo ji obalit do novin. Skvěle vypadají třeba The New York Times, které seženete v trafikách s bohatou nabídkou tisku. Další možností je krabici natřít barvou. Nejvhodnější jsou akrylové barvy. Pokud máte rádi přírodní styl, můžete krabičku oblepit nanukovými dřívky nebo na ní vyrobit mozaiku z kamínků či drobných sklíček. Fantazii se meze nekladou.