Co je to hipsterský styl a jak si v něm zařídit byt?

Bydlení v hipsterském stylu se v posledních letech objevuje v interiérovém designu čím dál více. Co je hipster v bydlení? Pojem „hipster“ odkazuje ke všemu, co je svérázné, kreativní a trendové. Přitom se přísně drží minimalismu, který je díky svéráznému pojetí mnohem kreativnější než ostatní mainstreamové trendy. Obecně odkazuje význam slova hipster k subkultuře, která se nechce řadit do žádných škatulek a chce být jiná, nebo alespoň odlišná od mainstreamu.

Hipsterské bydlení neskrývá nedokonalosti (Designed by Freepik)

Hipsterské bydlení neskrývá nedokonalosti (Designed by Freepik)

Obecně o hipsterském designu

Jak vypadá domov hipsterů? Na první pohled zaujme nesouladem, který je výsledkem míchání několika různých stylů a trendů. Kouzlo spočívá ve spojení různých designových vrstev, díky kterým tento styl vypadá jako nepromyšlený a neplánovaný. Je pro něj charakteristické spojení klasického stylu (vintage) s cool prvky moderní doby. Na hipster designu se podepisuje omezený rozpočet a chytré využití vintage stylu.

Pokud si chcete zařídit hipsterské bydlení, držte se minimalismu, který si ale bude rozumět s nejrůznějšími originálními a nepředvídatelnými doplňky. V takové domácnosti půjdou ruku v ruce vázy vyrobené z plechovek od barvy s významnou grafikou, kterou jste pořídili třeba v aukci.

Rustikální materiály a tlumené barvy

Hipsterům nevadí nedokonalosti, které jsou ovšem dokonale naplánované. Odhalená cihlová stěna nebo betonový povrch působí omšelým dojmem, ale přitom se jedná o nové a dokonale ošetřené povrchy. Nábytek je buď nový, ale s nádechem patiny, nebo vyrobený z restaurovaného dřeva. Nechybí ani kovové akcenty. Dřevo a kov doplňují tlumené barvy.

Barevná paleta se skládá z jednoduchých podkladových barev. Jde především o šedé, béžové nebo krémové odstíny, na kterých perfektně vyniknou hipsterské dekorace do domu. Zjednodušeně řečeno, hipsterské bydlení je pečlivě upraveno, ale musí vypadat tak, že se nic neplánovalo.

Mix vzorů a textur, které oživí interiér

Hipsterský styl vás zaujme nečekanými kombinacemi. Nebojte se míchat vzory a textury. Právě v tom tkví „hipsta“ kouzlo. Klidně zkombinujte pohovku se sametovým čalouněním s masivním konferenčním stolkem. A nebojte se rozjet ještě více. Položte koberec s geometrickými vzory na květinový koberec a ukažte, že se toho nebojíte!

S tímto alternativním trendem se pojí i bohaté používání textilu. Právě ten změkčuje strohý minimalismus nebo industriální styl. Nebojte se na stěny pověsit macrame závěsy, postel či sedačku doplňte pleteným přehozem s hrubým vzorem a nakonec vše vyšperkujte polštáři s vyšívanými povlaky.

Při dekorování pamatujte na vyváženost mezi odvážností a tlumeností. Abyste prostor nezahltili výraznými vzory, zkombinujte je s tlumenějšími prvky.

Nejen vintage technologie a doplňky

Od gramofonu až po psací stroje. Ve většině hipsterských bytů a domovů najdete slušnou sbírku zastaralé techniky. Některá je funkční, jiná slouží jen jako dekorace. Oblíbená je například úprava „šlapacího“ šicího stroje na kancelářský nebo kosmetický stolek. Vintage doplňky a technologie jsou přesně tím, co do hipsterského bydlení vnáší nezpochybnitelnou retro estetiku:

  • vinylové desky,
  • psací stroje,
  • stará televize,
  • tranzistorové rádio,
  • gramofon,
  • knihy od spisovatelů, jako je Jack Kerouac,
  • zarámované obaly od LP desek,
  • umělecká díla.

Co je pro hipsterský styl určující? Především mixování starého a nového. V tomto nekonvenčním bydlení rozhodně najdete vintage předměty, které se kombinují s moderními prvky. Stará technologie neuhýbá před novou. Každá má své kouzlo, ať už se jedná o polaroid nebo „vytuněný“ smartphone. Pokud chcete do hipsterského stylu vnést trochu moderny, smíchejte vintage vybavení s jasnými barvami.

„Hrabárny“ budou vaším nejoblíbenějším útočištěm

Kde najdete ty nejlepší retro a vintage doplňky? Rozhodně na bleších trzích, v bazarech, starožitnictví a na aukcích. Jde o skutečné „zlaté doly“ na jedinečné kousky, které mají výrazný charakter a dýchají historií. Tato místa jsou jako stvořená pro pořízení moderního nábytku z poloviny století, retro spotřebičů nebo svérázných doplňků z minulých dob.

Hipsterské bydlení nemusí nutně vypadat industriálně. Jde především o odraz vaší osobnosti. Proto se nebojte kombinovat různé styly a historická období. Napadlo by vás, že křeslo z viktoriánské éry může vedle minimalistického konferenčního stolu vypadat překvapivě šik? Aby váš domov nebyl pelmel, je dobré se držet určité společné linky, která vše sjednotí. Může jít třeba o barevnou paletu nebo jednotnou estetiku.

Pamatujte, že nedokonalost je součástí kouzla hipsterského bydlení. Proto přijměte nedokonalosti jako legitimní součást bydlení, které přichází s vintage a retro prvky.

Retro rádio je dokonalým hipsterským doplňkem (Designed by Freepik)

Retro rádio je dokonalým hipsterským doplňkem (Designed by Freepik)

Upcyklujte a vyrábějte vlastníma rukama

Jedním z charakteristických znaků hipsterské výzdoby je přítomnost ručně vyráběných a opravovaných/repasovaných předmětů. Upcyklací vytvoříte nejen originální hipsterské doplňky, ale také vás zahřeje pocit, že se chováte ekologicky. Upcyklované výrobky dodají vašemu domovu jedinečný nádech hipsterského stylu.

Nápady na upcyklované doplňky:

  • starý žebřík proměněný na „němého sluhu“, knihovnu nebo regál,
  • staré kufry upravené jako svérázné odkládací stolky,
  • pružinová výplň matrace jako originální nástěnka,
  • staré boty jako neotřelý květináč,
  • láhev od whisky jako stojan lampy.

Pokud patříte mezi zručné kutily, můžete se pustit do DIY projektů. Vyrobte si kolážový obraz z obalů od LP desek nebo z historických papírových map. Zavařovací sklenice proměňte v unikátní lampu nebo v centrální svítidlo. Ze starých palet vyrobte pohodlné křeslo nebo gauč, které doplníte šitým měkkým polstrováním.

Bez zeleně by to nešlo

Abyste svoje bydlení oživili a vpustili do něj život, měli byste si pořídit dostatek pokojových rostlin. Vybrat můžete například ty, které nejen dobře vypadají, jsou nenáročné na pěstování, ale také čistí vzduch. Jde například o:

  • lopatkovec,
  • tchynin jazyk,
  • dracénu,
  • fíkus.

Abyste vytvořili pestrost a vrstevnatost, kombinujte různé druhy rostlin. Ve vašem výběru by se měly objevit vysoké i nízké rostliny, ale také ty, které jsou kaskádovité nebo převislé. Překrásně vypadají pokojovky v květináčích zavěšených ze stropu. Oblíbené jsou i zelené stěny. Snadno je vyrobíte z policových regálů, které zaplníte rostlinami ve květináčích.

Jako květináče můžete použít staré plechovky od čaje nebo kávy, zavařovací sklenice, staré boty, žárovky, skořápky od kokosových ořechů, hrnce atd.

Doplňte bydlení pokojovými rostlinami (Designed by Freepik)

Doplňte bydlení pokojovými rostlinami (Designed by Freepik)

Hipster styl podpoří interiérové osvětlení

Osvětlení hraje při vytváření hipsterského prostředí výraznou roli. Hledejte jedinečná originální svítidla, která budou zároveň fungovat jako neotřelé doplňky. Do prostoru se skvěle hodí industriální lampy, lustry se žárovkami s wolframovými vlákny nebo lahve a sklenice přeměněné na svítidla.

Při plánování svítidel nezapomeňte na vrstvení. V místnosti by mělo být jak centrální svítidlo, tak stolní a stojací lampy, které do místnosti vnesou vřelou a příjemnou atmosféru. Samozřejmě by neměla chybět závěsná svítidla na elektrických šňůrách bez stínítek pouze se žárovkami přišroubovanými k objímce. Třešničkou na dortu se stanou svítidla z historických filmových projektorů nebo diaprojektorů.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste