Při zařizování interiéru listujete časopisy, sledujete pořady o zařizování domu, inspirujete se u svých známých nebo strávíte hodiny v prodejnách s nábytkem. Jenže kvůli přemíře všelijakého dostupného zboží můžete často sklouznout k tomu, že nakoupíte spoustu věcí, které spolu nebudou ladit, nebo se do bydlení nebudou hodit. Jaké otázky si při zařizování interiéru položit?
Nenechte se strhnout horečkou nakupování, nechte si čas na přemýšlení
Kvůli mnoha inspiracím, které se na nás valí doslova z každého média, je jednoduché se nechat strhnout trendy. Jenže, co když se vybraný nábytek nebude do pokoje hodit? Co když barva bude pohlcovat světlo a z místnosti se stane tmavá kopka? Co když k sobě povrchové struktury nebudou ladit? Co když velikost vybavení nebude odpovídat velikosti prostoru?
Než se vrhnete do realizace, přemýšlejte nad několika otázkami:
- Jaký je váš životní styl – jste společenští a přijímáte hodně návštěv, nebo jste raději sami?
- Jak velké jsou vaše místnosti – vezměte do rukou metr a skicák a nakreslete si půdorys bydlení. Díky rozměrům budete vědět, pro jak velký nábytek se rozhodnout nebo jaké barvy použít.
- V čem se cítíte skutečně dobře – jaké barvy milujete, co byste chtěli cítit, když přijedete domů z práce?
- Je vybavení užitečné – nebude lepší sáhnout po rozkládací sedačce s úložným prostorem než po designovém chaiselong, který sice vypadá dobře, ale pohodlně si na mě posedí jen jeden člověk? Přemýšlejte nejen o vzhledu, ale také o funkčnosti.
Nejčastější chyby při zařizování domácnosti
Zjistěte, jakých prohřešků se lidé při zařizování bydlení nejčastěji dopouštějí a poučte se z nich.
1. Nerespektování prostoru
Interiérové trendy dnes velí mít v koupelně samostatně stojící vanu a černý obklad, kuchyň vybavit ostrůvkem a do obývacího pokoje zavěsit obrovský závěsný lustr. Jenže samostatně stojící vana vynikne jen v případě, že na ni máte dostatek prostoru. Pokud ji instalujete do rohu, její výjimečnost se ztrácí. Kuchyňský ostrůvek bude k vzteku, pokud nemáte dostatečně velkou kuchyň. V obýváku s nízkým stropem si závěsným lustrem zbytečně ubíráte místo a navíc hrozí, že se mu vyšší členové domácnosti budou muset při pohybu v místnosti vyhýbat. Pokud toužíte po některém z dnešních designérských výstřelků, dobře se zamyslete nad tím, zda pro něj máte dostatek místa.
2. Každý pes jiná ves
Abyste se ve svém domově cítili příjemně, je potřeba se při designování držet jednotící linky. Není potřeba, aby byly povrchy, barvy a materiály v každé místnosti stejné, přeci jen drobné odlišnosti dodají jiskru, ale určitá jednotící linka by se měla opakovat. Vsaďte třeba na stejný typ stropního osvětlení, stejné provedení podlahy nebo výmalbu. Je těžké interiér sladit, pokud má každý z partnerů jiný vkus, ale rozhodně se vyplatí najít kompromis. V domově, ve kterém je obývák ve skandinávském stylu, ložnice rustikální, jídelna minimalistická a koupelna v glamour stylu se asi dobře cítit nebudete.
3. Úzkostlivé lpění na ladění
Protikladem k totálnímu stylovému mišmaši je úzkostlivé lpění na tom, aby spolu vše dokonale ladilo. Jestliže se rozhodnete pro bílý nábytek ve všech pokojích a doplňky pouze v oranžové barvě, za chvíli budete tuto kombinaci nesnášet. Navíc bude interiér působit sterilně a nudně. V místnostech byste měli pracovat ideálně se třemi barvami, které spolu budou ladit, a to jak v kontrastu, tak tón v tónu.
4. Obestavení stěn nábytkem
Zejména při zařizování malého bytu, ale i v bydlení prostornějším, se často setkáte s tím, že je veškerý nábytek kolem stěn. Důvod? Domněnka, že vprostřed vznikne více prostoru. Tato představa je však mylná. Naopak promyšleně rozestavěný nábytek, a to i do prostoru, dokáže pokoj opticky rozčlenit a vytvořit funkční zóny. Proč mít rohovou sedačku jen v rohu, když se ve středu místnosti může proměnit v nádherný solitér? Potřebujete oddělit jídelní a kuchyňskou část od části obývací? Postavte do prostoru vysoký policový regál.
5. Málo úložného prostoru
Kvůli požadavkům současných trendů na vzdušnost a minimalismus zapomíná spousta lidí na dostatek úložného prostoru. K čemu vám bude moderně zařízená ložnice, když vám v ní bude chybět šatní skříň nebo komoda? Absolutně kontraproduktivní je mít vzdušnou předsíň, ale bez botníku a skříně na oblečení. Sice platí pořekadlo, že méně je více, ale v tomto případě tomu tak není.
6. Předčasné nákupy
Zařizování nového bydlení provází euforie. Z radosti, že se vám rekonstruuje nebo staví nový byt, začnete běhat po obchodech s nábytkem a bez rozmyslu nakupovat co se vám líbí. Jakmile se ale nastěhujete a začnete zařizovat „naostro“, zjistíte, že se vám dekorace nehodí, že je nábytek příliš velký, nebo že si vybrané barvy nerozumí.
7. Šetření na důležitých věcech
Ano, rekonstrukce nebo stavba je finančně náročnou záležitostí. Proto se mnoho lidí snaží ušetřit na vybavení, a to především na tom největším a nejdůležitějším. Pořizují levné kuchyňské linky nebo nekvalitní sedačky či postele. Většinou jde o vybavení, na kterém by se šetřit nemělo. Jedná se totiž o věci, které se každý den používají a opotřebovávají, a proto by se při jejich nákupu mělo hledět zejména na kvalitu, a ne na cenu.
8. Výběr špatné velikosti koberce
Koberec je doplňkem, který může místnost zcela proměnit, a stát se důležitým bodem. Problém ovšem je v určení jeho správné velikosti. Do obývacího pokoje vybírejte vždy větší kusový koberec, na který se vejdou alespoň dvě nohy pohovky nebo dvě židle. Můžete se také řídit radou, že by měl koberec v obýváku zabírat alespoň takovou plochu jako nábytek pro sezení, nebo veškerý nábytek.
Před zařizováním si nechte dostatek času na plánování. Uvidíte, že se vám vyplatí.