Vánoce jsou časem oslav, radosti a dekorací. Jenže pokud žijete v malém bytě nebo garsonce, může pro vás vánoční zdobení představovat skutečnou výzvu. Jak malý byt vyladíte tak, aby působil slavnostně, ale nikoliv přeplácaně? Nemusíte se vzdávat vánočních ozdob, zkrátka si jen vyberete minimalistické a malé vánoční ozdoby. Jednoduchá vánoční dekorace bude mít v malém bytě velký efekt. Nezapomínejte ani na dobré rozplánování jejich umístění a barevnou paletu. Jak si užijete velkého ducha Vánoc v minimalisticky vánočně zařízeném bydlení?
Minimalistické zdobení malého bytu (Designed by Freepik)
Vánoční stromek nemusí nutně stát ve stojanu
Jestliže žijete doslova na pár desítkách metrech čtverečních, nebude pro vás košatý vánoční stromek s výškou 180 cm to pravé. Zabere zbytečně mnoho prostoru, a tak se v bytě spíše než slavnostně budete cítit stísněně. Naštěstí existuje spousta alternativ, které plnohodnotně nahradí obrovský stromek a do bytu vnesou sváteční atmosféru.
Světelný vánoční stromeček na stěnu nebo na dveře
Prostorově nejúspornějším řešením vánočního stromku je ten, který můžete pověsit na stěnu, případně i na dveře (a to nejen bytové, ale také například na dveře šatní skříně). Možností, jak si vánoční stromeček nejen na stěnu vyrobit, je celá řada.
- Stromeček z provázku a větviček – nachystejte si ideálně přírodní provázek a silnější větve o průměru cca 3 cm. Větve nařežte od nejkratších po nejdelší. Ustřihněte si provázek (délka závisí na vašich prostorových možnostech) a přehněte ho v půli, abyste vytvořili písmeno A. Do přehybu uvažte nejkratší větvičku. Provázkem ovažte oba konce větvičky. Takto s pravidelnými rozestupy přivažte všechny větve. Jakmile skončíte, měl by stromek vypadat jako trojúhelník. Navázané větve pak ozdobte podle libosti: přírodninami, skleněnými koulemi, světýlky, mašlemi atd.
- Stromeček ze zelené girlandy – vyrobte si z OSB desky trojúhelník. Pořiďte si zelenou girlandu z umělého jehličí. Girlandou vyplňte plochý trojúhelník. Způsob výplně je na vás, ale nejlépe vypadají půloblouky, které se tvarují od nejmenšího po největší. Girlandu můžete ozdobit LED řetězem.
- Stromeček z palety – nachystejte si paletu, na kterou nakreslíte trojúhelník. Pomocí ruční pily řežte podél náčrtu. Po odřezání začistěte zadní stranu. Pokud bude stát stromeček volně, je potřeba k němu ze zadu připevnit stabilní oporu. Druhou možností je zavěšení stromečku na stěnu. Kvůli vyšší hmotnosti se nedoporučuje věšení na dveře.
Stromeček visící na stěně (Designed by Freepik)
Vánoční stromek zavěšený u stropu
Ne, opravdu nemusíte zelený smrk složitě montovat do stropu jako v dřívějších dobách. Vyrobte si levitující vánoční stromek z baněk, který visí ze stropu. Jak na to? Budete potřebovat:
- kulatý rošt (třeba z grilu),
- králičí pletivo,
- pevné provázky nebo řetízky pro zavěšení,
- silon,
- ozdoby,
- háček,
- ozdobný věnec, větvičky nebo jiné dekorace na zakrytí roštu.
Z králičího pletiva si vyřízněte tvar roštu. Nezapomeňte na malý přesah, abyste mohli pletivo připevnit k roštu. Na roštu si vyznačte střed a následně rozmístění ozdob. K roštu připevněte stejně dlouhé řetízky nebo provázky, které zavěsíte na háček přivrtaný do stropu.
Následně si navlékněte všechny ozdoby na silon potřebné délky. Ozdoby můžete k roštu připevnit buď přivázáním, nebo pomocí háčků. Háčky jsou vhodnější, protože díky nim můžete s ozdobami snadněji manipulovat. Při zavěšování háčků s ozdobami se orientujte podle středu a pracujte vždy směrem zevnitř ven.
Jakmile máte zavěšeno, nezbývá než drátěný rošt zamaskovat třeba věncem z jehličí nebo eukalyptovými větvičkami.
Malý vánoční stromek v květináči
Do malého bytu si můžete pořídit malý vánoční stromek v květináči. K dostání jsou jak živé, tak umělé stromky. Jsou menší a můžete je bez problémů postavit třeba na konferenční stůl nebo příruční stolek. Živý stromek pak můžete darovat někomu se zahradou na zasazení.
Využijte vertikální prostor
Garsonky a malé byty zrovna neoplývají horizontálním prostorem. Kompenzaci nabízí vertikální prostor. Jak ho co nejlépe využijete? Na stěny, stropy, ale také police zavěste dekorace v podobě vánočních ozdob a pohádkových světel. K dostání jsou nalepovací háčky, které bez problémů udrží lehké dekorace, takže nemusíte vrtat do stěn. Na háčky na dveře zavěste věnce nebo slavnostní girlandy.
Samozřejmostí jsou okna. Ta můžete proměnit ve vánoční vesničku nebo jiný zasněžený příběh. Vyzdobte je třeba samolepkami, papírovými ozdobami nebo se pusťte do malování na okna speciální tekutou bílou křídou. Plastičnost oknu dodáte tím, že do něj zakomponujete světýlka. Na parapet vystlaný vatou postavte dřevěné nebo porcelánové domečky a malé stromky.
Multifunkční používání vánočního dekoru
Malý prostor dokáže zahltit i sebemenší ozdoba. Proto vyberte dekor, který slouží více účelům. Co tím myslíme? Například polštáře na pohovce povlečte do povlaku s vánočním motivem. Dekor s vánoční tématikou, případně vánoční barvy se mohou objevit na přikrývkách a přehozech postele nebo na dece položené na sedačce.
Svíčky, lucerny a aromadifuzéry dodají vánočního ducha a zároveň budou plnit funkci náladového a dekorativního osvětlení a třeba i aromaterapie. Mezi charakteristické vánoční vůně patří:
- borovice,
- pomeranč,
- skořice,
- jablko,
- hruška,
- hřebíček atd.
I věci každodenní potřeby můžete proměnit ve vánoční dekoraci. Na podnosy naaranžujte snítky jehličnanů, hrnky oblečte do speciálních svetrů a kolem sklenic uvažte mašle.
Naučte se používat dekorace multifunkčně (Designed by Freepik)
Světlo dokáže divy
V tom, aby váš byt působil příjemně a teple, hraje klíčovou roli osvětlení. A o Vánocích to platí dvojnásob. Doplňte i nejmenší kouty LED svíčkami, lucernami, lampičkami a LED řetězy. Po zhasnutí centrálního stropního osvětlení dosáhnete magické vánoční záře. Vzhledem k tomu, že spousta LED dekorací funguje na baterie, neomezuje vás ve vašem světelném „řádění“ ani nedostatek zásuvek. Díky tomu můžete mít spoustu světýlek na policích, ale také třeba kolem čela postele. Třešničkou na dortu je hudba. Zhasněte ostrá světla, nechte svítit jen náladové osvětlení a pusťte si oblíbené koledy nebo jiné vánoční písně.
Minimalistická výzdoba řekne více než desítky vánočních doplňků
Zejména v malém bytě platí úsloví, že méně znamená více. Místo toho, abyste svůj byt zaplavili doplňky s vánoční tématikou, zaměřte se na několik klíčových kousků, které pořádně vyniknou. Může jím být například dokonale ozdobený vánoční stromeček nebo propracovaná dekorace ve středu jídelního stolu. Tak málo stačí k tomu, abyste se cítili slavnostně, a nikoliv stísněně.
Základem je výběr barevné palety pro elegantní vzhled. Pro Vánoce se nabízí klasická zlatá a bílá, stříbrná a bílá, stříbrná a zelená nebo červená a zelená. Pokud se budete držet barevného ladění, bude z vašeho bydlení vyzařovat decentní, ale sváteční kouzlo.
Vánočně vyzdobená tabule (Designed by Freepik)
Další tipy na minimalistické vánoční ozdoby s velkým efektem
V malých bytech si velkých Vánoc užijete i díky chytrému zdobení, které není náročné na prostor, a přesto je maximálně vypovídající.
- Dejte svým židlím vánoční kabát – oblečte je do vánočního povlaku nebo kolem opěrek uvažte sváteční mašle, jejichž střed budou zdobit třeba rolničky, vločky nebo zelené snítky.
- Využijte záclonové či závěsové tyče – na tyče pověste vánoční svíticí řetězy nebo ozdoby z přírodnin či skla.
- Světélka kam se podíváš – každý roh, kout, zárubeň nebo knihovna si zaslouží osvětlit vánočním řetězem.
- Ozdobte kliky – geniální prostor pro vánoční minimalistické zdobení nabízejí kliky. Stačí, když na ně pověsíte malou vánoční dekoraci, třeba šitou ozdobu s vánočním motivem.
- Nezapomínejte ani na exteriér – nazdobte si venkovní parapet. Můžete na něj položit bohaté větve jehličnanů a dozdobit je nejrůznějšími vánočními dekoracemi. Další možností je výroba vánočního truhlíku.
- Vánoční vázy – do průhledných skleněných nebo bílých, červených, zelených či zlatých keramických váz dejte jehličí, větvičky s červenými bobulemi a šišky připevněné na drátku.