Práce z domu je dneska pro hodně z nás běžnou rutinou. Těžší je ale vybrat správný flek, ze kterého zvládneme celou dobu soustředěně fungovat, i když nás doma lákají lednička, televize nebo herní konzole. O to horší je zařídit si pracovní místo v malém bytě. Naštěstí stačí opravdu málo. Prozradíme vám několik tipů, jak si v malém pokoji vytvořit koutek pro perfektní pracovní výsledky. Pojďme na to.
Pohodlný pracovní kout si snadno zařídíte i v malém bytě
Přidejte pod okno polici
Jednoduchá, ale o to elegantnější finta spočívá v tom, že využijete přirozené denní světlo. Pokud máte okno v běžné výšce, snadno pod něj na stěnu přiděláte polici nebo desku, která krásně zastoupí pracovní stůl. Tím pádem získáte velkorysý pracovní prostor, kam se vám v klidu vejde počítač, lampička i hrnek s kávou. Většinu dne navíc budete mít o světlo stejně vystaráno díky slunci. A to je lepší než umělé svícení.
Než začnete polici montovat, mrkněte se, z čeho je stěna pod oknem udělaná. Ne aby vás napadlo použít příklep na vrtačce. Většinou jde i v panelácích i lehčí stěnu, kterou by vibrace rozhodně nepotěšily. Nakonec by mohla silná příklepová vrtačka nadělat víc škody než užitku. Takže raději vrtejte opatrně a vše si samozřejmě nejdřív několikrát přeměřte. Zejména sledujte výšku, ve které deska nakonec bude. Ideální je taková, abyste při sezení na židli měli při opřených rukou o stůl v lokti pravý úhel.
Jakmile budete mít jasno o výšce, jste z nejhoršího venku. Přesto nezapomeňte na další důležité věci. Jednou z nich je tloušťka desky. Obecně by deska z masivu měla být tlustá aspoň dva centimetry. Pokud počítáte s délkou přes metr, tak raději centimetr přidejte. Budete tak mít větší jistotu, že se časem neprohne, ani když nahoru vyskládáte šanony s dokumentací za poslední desetiletí. Případně můžete desku vyztužit nožkami. Ty připevníte napevno zespodu desky, nebo je dáte na pant jako sklápěcí, což ostatně platí i o desce samotné.
Namalujte si pracovní zónu
Možná vás to překvapí, ale barvou na stěně se dá krásně dělit prostor pokoje na samostatné zóny. Pokud tuhle fintu ještě neznáte, je nejvyšší čas se s ní poznat blíže. Bude se vám totiž hodit nejen při zařizování improvizované pracovny. Perfektní je například v obýváku, kde vám krásně oddělí kout určený k posezení od zbytku místnosti, například jídelního stolu květinové stěny nebo třeba knihovny.
Barevná stěna skvěle vymezí pracovní prostor
Jak na malbu, aby ohraničila zónu pro práci? Jednoduše vyberte nevtíravý odstín, který se dostatečně liší od výmalby zbytku pokoje. Pozor si dávejte na to, ve které místnosti si pracovní koutek chystáte. V ložnici by vám například teplé a veselé barvy před pracovním stolkem nemusely být příjemné, jakmile se večer rozhodnete ulehnout k zaslouženému a blahodárnému spánku. Takže raději volte pastelové odstíny, které sednou ke zbytku zařízení pokoje a neruší.
Pak už jen stačí zvolit prostor, který přibližně odpovídá šířce vašeho pracoviště, a vymalovat ho. Počítejte s tím, že začnete od země a budete pokračovat přibližně do výšky postavy dospělého člověka. Důležité je, abyste při sezení neměli pocit jako v převlékací kabince. To by se stalo, když byste odlišující malbu zakončili příliš nízko. Z pracovního místa byste měli na stěně před sebou vidět jen vymalování pracovního koutku. Pak je vše v pořádku. Nebojte, když to nevyjde napoprvé, dá se vše přemalovat.
Využívejte zdi na maximum
Trable s nedostatkem místa na zemi vyřešíte vertikálním řazením úložného prostoru. To je klasické pravidlo architektů a designérů, dokonce i těch bytových. Takže až budete potřebovat vměstnat maličký pracovní stolek do koutu ložnice tak, že k němu sotva dáte židli, je na čase vše ostatní odkládat na police na stěně. Ideální je poličky udělat sklápěcí, aby prázdné kousky nepřekážely trčením do prostoru.
Nemyslete si, že mělké police nic nezvládnou. Budete se divit, kolik toho pojme polička s hloubkou 15 nebo 20 centimetrů. Zvládne v pohodě základní kancelářské vybavení, fotku rodiny nebo přátel i hrnek na kávu. A kdybyste přece potřebovali hlubší úložný prostor, využijte místo pod stolem. Osobně ale doporučujeme zaměřit se na stěnu, kde budete mít věci víc po ruce, a navíc se k nim nebudete muset sklánět. Vaše záda vám budou vděčná.
Zajímavou variantou můžou být police na háčcích, které nacvaknete na boční lišty, když je budete potřebovat. V takovém případě je bezvadná nika, která v části pokoje tvoří třeba i mělké zákoutí. Přesně tam se budou vaše poličky hodit nejlépe. A kromě toho vytvořením pracovního koutu zrovna zde získáte dalších pár centimetrů navíc. Přidáme ještě tip, že není špatné poličky občas proložit obrázkem nebo fotkou, které vám zpříjemní prostředí a mohou inspirovat k lepšímu výsledku.
Pracujte z kuchyně
Zní to jako sci-fi, které si neumíte představit? Není! Jasně, možná vás ze začátku bude lákat chodit na kontrolu lednice, ale po pár dnech vás to přestane bavit. Dokonce ani nepotřebujete jídelní stůl. Stačí malý odkládací stolek, na který se vám vejde počítač a nejnutnější vybavení. Jen dávejte pozor, aby seděl poměr výšky židle a stolku. Nesmíte se u práce hrbit ani natahovat vzhůru k desce stolu. Je to důležité nejen pro vaše záda.
Pracovna v kuchyni? Ideální řešení
Nouzovým řešením může být klidně i zahradní stolek, který po ukončení práce rozložíte a dáte ke stěně. Nebude tak zabírat drahocenné místo v kuchyni. Výhodou rozkládacího stolku je taky to, že nebudete sedět na stejném místě u jídla i u práce. To je obecně nešťastné, protože tím přijdete o každodenní rituály, které kouskují čas na ráno, poledne a odpoledne, případně i večer, pokud teda pracujete tak dlouho.
Pokud můžete, berte si s sebou do kuchyně židli s vysokou opěrkou zad. Ideální je taková, která vám dosáhne až po ramena. Úplné minimum je pod lopatky. Stejně dobrou službu zmákne i křeslo, ale pozor na sklon opěrky, aby vás to nenutilo v něm polehávat. To byste toho asi moc neudělali, že? Vyhněte se stoličkám a veškerému sezení bez opírání. To by dlouhodobě nebylo pro páteř nic moc.
Tak a to je z prvního dílu naší série tipů na domácí pracovní místo v malých bytech všechno. Budeme rádi, pokud jste se trochu inspirovali nebo přišli na nápad, jak to provést právě u vás. Samozřejmě prvním dílem nekončíme, takže se můžete inspirovat i nadále. Stejně tak pro vás píšeme pravidelně nové články, abyste se mohli podívat i na další zajímavosti ze světa nábytku. Mrkněte občas na náš blog.