Jak si zařídit pracovní místo v malém bytě – 2. díl

V prvním díle našeho rádce jsme si řekli něco o polici pod oknem, oddělení pracovního prostoru pomocí malby na stěně a využití maxima prostoru kolem stěny i na ní. Ve druhé části ze série našich tipů na pracovní prostor v malém bytě se podíváme na možnost využití dělicí stěny, prozradíme vám, jak využít místo pod schodištěm nebo jak z vnitřku skříně udělat mini kancelář. A to samozřejmě není všechno. Tak si skočte pro něco dobrého na zub a pojďme se na tipy podívat zblízka.

Toužíte po inspirativním prostředí? Pojměte pracovní kout originálně

Toužíte po inspirativním prostředí? Pojměte pracovní kout originálně

Předělejte dělicí stěnu na pracovní stůl

Pokud máte otevřenou kuchyni, která se pojí s pokojem, máte ideální příležitost vytvořit si pracovní místo na přechodu mezi místnostmi. Nejlepší prostor je na hraně dělicí stěny, která částečně odděluje kuchyňský kout od obývacího pokoje. Stačí šikovně narafičit prostorově úsporný nábytek těsně ke stěně a získáte minimalistickou pracovnu se stolkem, barovou židlí a mini poličkou. Prozradíme vám, jak na to.

Začněte vysokým a úzkým stolkem, který nebude vynikat plochou horní desky, ale za to nezabere prostor potřebný k procházení mezi místnostmi. K takovému stolku budete potřebovat barovou židli, kterou vybírejte s opěradlem. Jinak vás po několika hodinách práce budou bolet záda, což byste určitě nechtěli, že? Ale jakmile budete mít u stěny tento základ, stačí už připevnit naplocho děrovanou desku na zeď. Do otvorů pak můžete kolíčky připevnit cokoliv.

Útulná pracovna může vzniknout mezi jídelní a obývací zónou

Útulná pracovna může vzniknout mezi jídelní a obývací zónou

Nejvíc se nabízí pomocí kolíků umístit na desku poličku. Ale kromě toho si můžete pověsit na jeden či více kolíčků taky nástěnku nebo drobnosti, které budete potřebovat mít na očích; včetně kalendáře. Protože máte vysoký stolek, můžete si těžší věci schovat pod stůl do polic. Sice nebudou moc hluboké, ale na nejdůležitější knihy, šanony nebo jiné nezbytnosti postačí. Jíst sice budete muset u jiného stolu, ale hrnek s kávou možná na stolek asi ještě vecpete. Uvidíte sami.

Vykouzlete si pracovní místo pod schodištěm

Možná vám to připadá jako začátek slavného kouzelnického příběhu, ale není to tak horké. Nemusíte se bát kamrlíku nebo přístěnku, kde by vás nechal bydlet neoblíbený strýc s tetou. Naopak, můžete si doma vytvořit pohodlné pracovní prostředí v otevřeném prostoru, které nebude nikomu na obtíž a vám se v něm bude skvěle fungovat bez jakéhokoliv omezování. Stačí správně změřit prostor, který pod schodištěm máte.

Prostor pod schodištěm – ideální místo pro vaši pracovnu

Prostor pod schodištěm – ideální místo pro vaši pracovnu

Rovnou přiznáváme, že pokud máte přes metr devadesát, asi pro vás bude lepší pracovní místo jinde. Ale pro všechny ostatní bude pod schodištěm parádně. Kromě pohody pro práci budete mít radost i z chytře využitého místa, které by jinak leželo ladem. Ideální je, když si vybavení sladíte se dřevem, ze kterého je schodiště, případně je jím obložené. A co budete potřebovat kromě pracovního stolu a židle? Určitě promyslete systém polic.

Pod šikmým profilem schodů se dají krásně ukládat věci podle důležitosti a potřeby. Ty méně potřebné – třeba dokumenty určené k archivaci – můžete s klidem zasunout až do nejzazšího koutku do ostrého úhlu pod první spodní schody. Naopak všechny věci denní potřeby si necháte na dosah z místa, kde budete sedět. Je pak už jen na vás, jestli se rozhodnete doma pod schody vybudovat policový labyrint, nebo raději využijete třeba obyčejné papírové krabice nebo bedýnky. Fungují všechny možnosti.

Ukryjte stůl ve skříni

Divíte se, co je to za nesmysl? Není! Představte si skříň s otevíracími křídlovými dvířky, která je rozdělený v půli výšky na dva samostatné prostory. Spodní část může být na police nebo jako prostor, kam si budete moct při sezení natáhnout nohy. Zato vrchní část bude po otevření dvířek sloužit jako pracovní stůl. Prostor samozřejmě můžete o něco výš rozdělit příčnou poličkou na potřebné věci.

Takto uspořádaná skříň sice neschová oblečení, sezónní věci ani náhradní ložní prádlo, ale bude vám věrným sluhou a pomocníkem při práci z domu. Skvělým bonusem je taky to, že po ukončení práce jednoduše zavřete dvířka skříně a máte klid od všeho, co by vám práci připomínalo v době vašeho volna. Nenápadná vnější barva skříně navíc pomůže neupozorňovat na nábytek jindy, než se k němu rozhodnete vrátit kvůli pracovním povinnostem.

Jako bonus je u tohoto řešení nástěnka. Přesněji jsou to hned dvě nástěnky, které můžete mít na vnitřní straně dvířek vrchní části skříně. Měkkou základní vrstvu nástěnky můžete vlepit na dvířka třeba oboustrannou lepicí páskou a máte ideální prostor pro připnutí fotek, rozvrhů, motivačních obrázků nebo sloganů i dalších drobností. Jestli chcete ještě větší pohodlí, přidejte pod spodní desku vrchní skříně výsuvnou desku na klávesnici a myš.

Vyzkoušejte plovoucí stolek

Není to žádné sci-fi. Plovoucí stolek je vlastně ve skutečnosti chytře připevněná polička na stěně. Akorát má větší tloušťku, díky níž se dovnitř vejdou jedna nebo dvě mělké zásuvky. Jak správně tušíte, jde o ryze minimalistické řešení, které může být pro někoho nedostatečným. Ale pokud si při práci vystačíte s notebookem, blokem papírů, tužkou a pár nezbytnostmi, jste v suchu. Výhodou je, že takovéto pracovní místo si v klidu vyrobíte i v ložnici.

Kromě stolku budete potřebovat i židli, která nezabere moc místa. Jsou dvě možnosti, jak na to. První je využití některé ze židlí, které doma máte, ale přes den se tolik nepoužívají. To bude nejčastěji jídelní židle, kterou stačí přenést k plovoucímu stolku, a máte vyřešeno. Druhou variantou je skládací židle, kterou rozložíte jen těsně před tím, než se rozhodnete pracovat. Případně ji můžete nechat rozloženou i mimo pracovní dobu, ale zabere vám v ložnici cenné místo vedle postele.

Poslední vychytávkou k plovoucímu stolku jsou police. Tentokrát myslete na design. Samozřejmě není na prvním místě, ale přesto má svou váhu. Ideální jsou rámečkové police, které uložené předměty obklopují ze všech čtyř stran. Za nimi můžete stěnu vymalovat jiným odstínem a vytvořit si tak veselé ukládací prostory pro vaše oblíbené drobnosti. Další výhodou je vzniklý prostor na horní hraně rámečku. Skvěle se na něm vyjímá menší váza, květina nebo třeba ozdobná soška.

Tak a jsme na konci druhé části naší série tipů na malá domácí pracovní místa. Doufáme, že jste si v tomhle díle našli svého favorita a už přemýšlíte, jak to doma uděláte. No a samozřejmě ještě nekončíme, protože pro vás máme další tipy v rukávu, tak na ně mrkněte, až budete mít chvilku čas. Stejně tak pravidelně sledujte i naše další články na blogu. Najdete v nich zajímavosti nejen ze světa nábytku.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste
  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste
  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste
  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste