V minulých dvou dílech našeho rádce už jsme vám prozradili osm tipů, jak si doma zařídit pohodlné pracovní místo, když vás dostane home office. Většina z rad neznamená žádné vysoké výdaje ani časovou náročnost. Tentokrát sbírku doplníme další čtveřicí možných způsobů. Mrkneme se na to, jak zapojit tapety, prozradíme vám, jak využít zeď u postele nebo jak na fešný pracovní výklenek. Čtvrtý tip si necháme až na konec. Tak šup do čtení, ať vám nic neuteče.
Pohodlné místo pro práci z domu vytvoříte i na malém prostoru
Sáhněte po tapetě nebo nástěnce
Pozor, tenhle tip se netýká jen pracujících, ale stejně dobře poslouží i všem studentkám a studentům. První volbou je podle nás jednoznačně tapeta. Hodí se všude, kde budete okolnostmi donuceni stavět pracovní místo tak, že koukáte směrem ke stěně. Nudná bílá zeď nikoho nevytrhne, spíš unudí. Kdežto tapeta s originálním vzorem vás inspiruje pokaždé, když budete něco vymýšlet. A je jedno, jestli to bude inovace ve výrobním procesu nebo esej o slavném spisovateli.
Kromě estetické funkce taky tapeta ráda strhává pohled od stolu, který kvůli nedostatku místa bude pravděpodobně často pod náloží hrnků, sešitů, šanonů a dalších maličkostí, které budou vytvářet originální koláže nepořádku potřebného pro vaši práci. Takže zajímavá tapeta je cesta ven, jak odlákat oči od neuklizeného stolu. A to zafunguje na vás i další lidi, kteří spatří stůl po vstoupení do místnosti.
Díky praktické nástěnce budete lépe organizovaní
Jestli nepatříte mezi milovníky barev nebo tapet, nevadí. Stejně dobrou službu zvládne nástěnka. Na té je akorát malou nevýhodou, že všechno na ní může přečíst na rozdíl od vašeho diáře kdokoliv a kdykoliv. Nicméně i nástěnka parádně odláká pozornost od zaskládaného pracovního stolu nebo poličky. Navíc na ní třeba ušetříte i nějaké pěkné místo pro fotky s kamarády, rodinou nebo domácím mazlíčkem. Zkrátka cokoliv, co vám udělá radost, když se na vás bude valit moc práce nebo učení.
Zapojte stěnu vedle postele
Teď máme radu pro všechny, kdo si s sebou tahají práci domů. Případně pro ty, kteří prostě neodolají a večer stejně chtějí na půl hodinky sednout k počítači, aby proletěli e-maily. Pokud patříte do téhle skupiny lidí, pravděpodobně vás náš tip nadchne. Ale rovnou říkáme, že na každodenní práci několik hodin v kuse tahle finta nestačí. Hlavně proto, že se k ní hodí taburet nebo nenápadná stolička, a ne klasická židle.
Pracovní kout umístěný v ložnici by měl působit spíše nenápadně
Základem je několikapatrová police vedle postele v ložnici. Ideální bude, když nejspodnější a nejvrchnější police necháte volné na nezbytnosti. Prostřední část můžete využít třeba na uložení drobností v elegantních krabičkách nebo malých zásuvkách. Případně se tam parádně vejdou malé dekorativní předměty, které nebudete potřebovat sundávat nebo s nimi často hýbat. Nezapomeňte na světlo. Dobrou variantou je menší lampička se stínidlem.
Poslední důležitou součástí police je výsuvná deska ve spodní části. Tady si dejte pozor, aby byla ve správné výšce. Když si sednete, tak by měla být tak akorát, ať se můžete pohodlně opřít rukama a lokty máte přibližně v pravém úhlu. Hádáte správně. Výsuvná deska supluje pracovní stůl, který by se vedle postele nehodil a ani nevešel. Protože u takového improvizovaného pracovního místa budete nejspíš sedět bez opěradla, nepřehánějte to s délkou práce. Případně se radši po hodině nebo dvou přesuňte jinam.
Vykouzlete si pracovnu z podkrovní komory
Malá místnost na ukládání sezónních věcí může posloužit jako ideální malá pracovna. Stejnou přeměnu zvládnete udělat i z šatny, dílny nebo dokonce dost hluboké skříně. Vždycky ale počítejte s tím, že nejlepší je podkroví, i když může mít zkosený strop, protože vám kousek nad hlavou povede střecha. Teda podkroví vede, když je v místnůstce okno. To je totiž skvělou výhodou kvůli přirozenému světlu. Proto se snažte pracovat co nejblíž oknu.
Je to dobré i kvůli tomu, že pokud budete muset lézt na půdu nebo do podkroví třeba po žebříku, budete tak trochu odstřižení od světa. Ale s oknem to tak docela neplatí. Slunce dokáže vždycky zlepšit náladu, i když se toho na vás v práci navalí hodně. Kromě toho máte tím pádem neustále po ruce přísun čerstvého vzduchu. Takže když se zaseknete ve vymýšlení něčeho nového, zkuste vyvětrat a projít se. Pak vám to půjde samo.
I když budete dočasně obývat jen malý kamrlík, kam potřebujete vměstnat všechny pracovní věci, jde to. Jednoduše věci vrstvěte nahoru. Můžete z šikmého stropu udělat výhodu a vytvořit si pyramidu polic, na které umístíte věci podle důležitosti a frekvence použití. Nahoře pod stropem může být třeba krabice s méně potřebnými doplňky nebo fotka z rodinné dovolené. Aspoň vás trochu potěší, když už budete pracovat v izolaci o patro nad všemi ostatními.
Držte domácí kancelář za zavřenými dveřmi
Možná vám to přijde jako nedůležité, ale běžná cesta do práce a z práce mají svou důležitost. Člověk má chvilku na přemýšlení o pracovních i nepracovních věcech i na aklimatizaci na další část dne, která je před ním. Cesta je pak každodenním rituálem, kdy se náš organismus ráno chystá na výkon nebo odpoledne na další úkoly i radosti, které nás čekají doma i cestou domů. Ale když budete pracovat z domu, chce to aspoň chytře oddělovat pracovní čas od osobního. Jinak by vás práce mohla pohltit.
Zajímavou variantou je skříň, do které po práci jednoduše zavřete všechny pracovní potřeby. Nemusí to být žádný velkolepý nábytek. Úplně postačí levná dřevotřísková šatní skříň, kterou si uvnitř uspořádáte podle potřeby. Pak tam budete mít vše přehledně a po ruce, kdykoliv ráno usednete k práci. Když budete potřebovat dokumenty, tak sáhnete do šanonu nebo krabice a vše najdete raz dva. Je to přehlednější a pohodlnější než šuplíky nebo společné archivy.
Když budete potřebovat pracovní věci držet mimo dosah dětí nebo ostatních členů domácnosti, můžete si pořídit zamykací dveře. Pak vám nikdo ani nedopatřením nebude koukat pod ruce, co že jste to v práci vlastně vymysleli za bezva věci. A protože při práci člověka často přepadne chuť na něco na zub, není od věci vyhradit přiměřený prostor ve skříni tajným zásobám dobrot. Ale hlavně se nenechte strhnout kupící se prací a dodržujte rytmus podle časových možností. Je důležité i odpočívat, ať nevyhoříte.
A to je ze třetí části našeho rádce na domácí pracovní místa všechno. Určitě jste si našli to, co je vám nejblíž. Samozřejmě pro vás máme ještě další várku tipů, tak se na ně pak neváhejte mrknout. Kdo ví, třeba v článku narazíte přesně na řešení, které se vám bude hodit. Stejně tak můžete najít inspiraci i zajímavé informace v našich dalších článcích na blogu.