Jak si zařídit pracovní místo v malém bytě – 5. díl

A máme tady pátý a poslední díl s další várkou našich tipů. Minule jsme si řekli něco o neformálním zařízení pracovního stolu, o pracovním koutu v obýváku nebo o tom, jak vám regály zachrání místo na podlaze. Tentokrát se budeme věnovat dalším vychytávkám. Dozvíte se například, proč je skvělá práce na verandě, jak přizpůsobit výklenek situaci a udělat z něj pracovní kout nebo jak postavit mini kancelář z dosavadního nábytku, který už máte doma. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Vysněného pracovního koutu se nemusíte vzdát ani v malém bytě

Vysněného pracovního koutu se nemusíte vzdát ani v malém bytě

Vykouzlete si pracovní místo s výhledem ven

Z předsíně nebo verandy si můžete vytvořit provizorní pracovní místo v bytě i domě. Pokud se vám to nezdá, hned vám dokážeme, že je to dobrý nápad. Je ale potřeba říct, že bez pěkného výhledu ven to nebude ono. Takže pokud máte malou chodbu nebo předsíň bez okna, asi tento tip nebude pro vás ideálním řešením. Pro všechny ostatní je ve hře a má své pevné místo v chytrých řešeních domácích pracovních koutků.

Ideální je, když se vám podaří postavit si malý pracovní stůl pod okno, které směřuje do přírody, zahrady nebo i na ulici. Při práci pak budete mít dostatek světla po celý den, a navíc se můžete v klidu zamýšlet s pohledem upřeným na stromy, příjemnou zeleň střižených trávníků nebo nepravidelný pohyb aut a chodců na ulici. Kdyby vám náhodou venkovní pohyb ulice připadal rozptylující, vyřešíte tuhle drobnost pěknou záclonou, která vám navíc udělá v předsíni parádu.

Pracovní kout s výhledem ven a dostatkem denního světla je k nezaplacení

Pracovní kout s výhledem ven a dostatkem denního světla je k nezaplacení

Jedinou drobnou nesnází bývá na verandě chladno. Proto počítejte s tím, že si budete muset místnost vytápět o něco víc, než jste byli zvyklí. Proto se vám taky bude hodit pracovní židle s polstrováním sedáku i opěrky. Samotné dřevo by totiž mohlo být přece jen trochu moc studené. Kromě toho je polstrování i pohodlnější, takže vlastně získáte příjemný bonus navíc. Stejně tak myslete na teplo pro vaše nohy. Chodba, veranda či předsíň totiž často mívají tvrdou a studenou podlahu z kachliček, lina nebo podobného materiálu, na kterém se bez papučí moc neohřejete.

Pracovna ve výklenku je šik

Obývák nebo jídelna skrývají různá zákoutí. Častou nejsou stěny zcela rovné, ale mívají výklenek, který je ozvláštňuje. A přesně takový výklenek můžete využít k parádnímu pracovnímu místu. Budete potřebovat trochu kreativity a možná i kutilského umu. Většinou jsou totiž výklenky jinak široké než obvyklé stoly. To ale neznamená, že by to nešlo vyřešit alternativou v podobě police nebo policového systému.

Nezapomeňte, že kromě pracovní desky můžete v klidu využít celý prostor směrem vzhůru až ke stropu. To se vám bude hodit na další police, které pohlídají nezbytné šanony s dokumentací, drobné kancelářské věci nebo dekorace, které vám práci zpříjemní. Ideální je do výšky využít aspoň prostor, na který pohodlně dosáhnete. Takže pro někoho to budou dvě police, pro jiného klidně čtyři. Uvidíte sami.

Police ale dávejte až přibližně 60 centimetrů nad pracovní desku. Na ní se totiž většinou musí vejít kromě hrnku s kávou nebo čajem i počítač, který potřebuje trochu místa také na výšku. Pokud chcete prostor ušetřit, používejte notebook. Přesto je lepší nechat si místo aspoň na obyčejný kancelářský monitor, na němž je vše lépe vidět. Když se vám povede ušetřit na pracovní desce trochu místa i na lampičku, bude to bezva. Případně můžete pořídit model s klipem a cvaknout ji na bočnici nebo poličku nad stolem.

Vytvořte si mini kancelář z dosavadního nábytku

Pokud jste se doteď báli, že vás zařizování domácího pracovního místa bude stát dost peněz, tak už se bát nemusíte. Často si vystačíte s tím, co už doma máte. Akorát vás to bude stát trochu času a vymýšlení, než se vám povede vymyslet ideální variantu a přesunout všechny kousky na správné místo. Základem můžou být třeba dva odkládací stolky nebo dva noční stolky. Záleží na tom, co doma máte.

Nemusíte ani nic na sílu spojovat. Někdy úplně stačí, když na volné místo v bytě postavíte vedle sebe dva malé stolky, u kterých můžete pohodlně sedět. Jeden ze stolků se postará o místo pro váš notebook nebo zápisník a druhý bude odkládacím místem na nejdůležitější pracovní pomůcky nebo svačinu. Případně na něj můžete postavit stolní lampičku, když byste náhodou pracovali do večera nebo potřebovali extra dávku světla.

Nezapomínejte na estetiku. Je to sice až poslední věc, kterou je dobré řešit, ale má svůj význam. Jen si představte, jak sedíte osm hodin u práce a koukáte před sebe na bílou zeď. To většinu lidí neláká. Naštěstí to můžete snadno vylepšit obrázkem nebo fotkou, případně si nad improvizované pracovní místo přimontovat poličku, která vám nabídne další extra místo pro drobnosti potřebné k práci i potěšení pro oči.

Využijte koutek v podkroví

Vysocí lidé teď asi nebudou rádi, ale pro všechny ostatní je tohle řešení výborné. Pomůže vám využít jinak neužitečný prostor, a navíc nebudete muset dělat kompromisy v dosavadních místnostech. Jednoduše si vytvoříte malinké pracovní místo pod šikmou střechou. Je to skvělé a chytré řešení, ale přesto budete muset dávat trochu pozor a zvykat si, abyste si při prudkém vstávání nenatloukli hlavu.

V podkroví můžete pracovat i vleže

V podkroví můžete pracovat i vleže

Výhodou podkrovního pracovního místa je prostor pod šikmým stropem kvůli střeše. Ten přímo volá po několika policích nad sebou, přičemž se postupně zkracuje jejich délka. Ve finále budete mít k dispozici pyramidu polic, na které můžete libovolně umístit všechny k práci potřebné věci. Nahoře si třeba necháte prostor na něco elegantního, co dostane exkluzivní příležitost zazářit na nejvyšší a nejkratší polici.

Jen v případě budování pracovního místa v podkroví nezapomeňte na osvětlení. Zkosená střecha většinou znamená méně přirozeného světla přes den. Proto počítejte s tím, že na jednu z poliček nebo přímo na pracovní stůl, dáte lampičku. Jinak by se vám asi všechny tištěné věci četly dost špatně. Všechno ostatní je ale bez problémů, takže tohle řešení určitě vyzkoušejte, pokud doma máte takovou možnost. Nám se osvědčilo.

A to je ze série našich tipů na zařizování pracovního místa v malém bytě všechno. Pokud jste četli všech pět dílů, víte, že variant je bezpočet. Určitě sami přijdete na řadu dalších možností, jak si doma vykouzlit pracovní místo. Věříme, že vás náš přehled inspiroval a že už tušíte, jak si doma zařídíte pracovní koutek. A až budete mít po práci chvilku čas, mrkněte se taky na naše další články na blogu. Píšeme je pro vás pravidelně.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste