Tentokrát se totiž podíváme na nový trend, který se těší stále větší oblibě – nafukovací nábytek. Možná si myslíte, že se budeme bavit o matracích, kruzích a plovoucím stolku na pití do bazénu. To ale ani náhodou není všechno. Nebojte se, seznámíme vás podrobně se všemi variantami. Jdeme na to.
Nafukovací matrace a lehátka na vodu
Kdo jako dítě nestrávil aspoň jedno léto při koupání na nafukovací matraci, má v dospělosti dost co dohánět. Naštěstí už dávno nemluvíme o látkových matracích s gumovým vnitřkem, které byly spolehlivé a pohodlné zároveň. Kromě toho ale zabrali extrémně velký prostor a i po vyfouknutí rozhodně nepatřili mezi lehčí zátěž do batohu.
moderní nafukovací matrace jsou z odolných plastů, které mohou být velmi tenké. Tím pádem při přenášení nezaberou místo a nebudou vás stahovat nadstandardní vahou k zemi. Ale to pro vás určitě není nic nového, že? Kdyby přece ano, určitě si v létě na dovolené udělejte aspoň den čas na pobyt na nafukovacím lehátku na vodě. Je to bezva finta, jak se ochladit a relaxovat na sluníčku.
Nafukovací matrace a postele na spaní
Kromě vodních variant, které jsou opravdu lehčí, existují také nafukovací matrace na spaní. Ty jsou stále ve větší oblibě, protože spousta lidí už při cestování nechce spát jen na karimatce. A tak se nabízí do auta přihodit nafukovací matraci, která poskytne maximální pohodlí i na mírně nakloněném podloží. Akorát musíte dávat pozor na ostré předměty, abyste se ráno neprobudili na zemi.
Svrchní část matrace nebo postele mívá semišovou, případně jinou protiskluzovou úpravu. To oceníte hlavně při spaní ve spacáku, protože udržet se v noci na čistě plastovém hladkém povrchu matrace ve spacáku ze šusťákoviny je nadlidský úkol. Pokud jste to ještě nezkoušeli, nedoporučujeme začínat. Raději si rovnou pořiďte nafukovací postel, na které se pohodlně vyspíte i ve dvou. Jen se připravte na to, že ucítíte každý pohyb osoby, která bude spát vedle vás. To ale patří k tomu.
Nafukovací křesla a taburety
Ano, čtete správně, i obývák na louce si můžete v kempu zařídit ve velkém stylu a komfortu. Sice možná sklidíte pohrdavé pohledy zapřisáhlých trampů, ale jinak budete mít výhodu vkusného a pohodlného sezení, které se dá navíc jednoduše stěhovat z místa na místo a váží jako moucha. No a nakonec není nic jednoduššího než sedací nábytek vyfouknout a odvézt s sebou domů.
Častěji narazíte na nafukovací křesla, která mají dokonce područky. Dobrou zprávou je, že bývají kompletně z plastu, takže je klidně můžete vzít s sebou na koupání. Voda jim ani v nejmenším neublíží – teda pokud je po plavání pořádně vysušíte, než je schováte do kufru od auta. Především děti tuhle vychytávku určitě ocení a ruku na srdce, nejen děti…
Taburety patří spíš k menšině, podobně jako klasické dřevěné taburety. Jsou to ale vítané doplňky na podpěru nohou nebo jako hračka do vody a na louku. Záleží jen na vaší fantazii, jak budete chtít nafukovací taburet využít. Určitě se na něm sedí lépe než na členité zemi. A i kdyby bylo na zemi bláto, taburet můžete bez problémů umýt ve vodě a máte vyřešeno. Je to parťák do nepohody.
Nafukovací sedačky a pohovky
Sedačky patří k nejoblíbenějšímu nábytku vůbec. A to platí nejen pro nafukovací variantu, ale i pro klasickou. Nafukovací sedačky za poslední desetiletí dostaly mnohá vylepšení, díky kterým dneska vypadají často velmi podobně jako jejich předlohy. Tím pádem v nafukovací sedací soupravě získáte pohodlí i design.
Kromě toho jsou často odolnější než tenkostěnné matrace nebo křesla. Proto na sedačkách mohou v klidu usednout dva i tři dospělí. Jen musíte dávat pozor, na jaké podloží je postavíte. Ideální je pěstěný trávník na zahradě, štěrk z kulatých oblázků nebo písek. Pak budete mít jistotu, že sedačka vydrží i rychlejší dosednutí těžšího člověka.
Na internetu najdete dokonce modely nafukovacích sedaček s možností rozložení na postel. Některé mají samostatné uzavřené vzduchové polštáře, které si tak můžete nafouknout na tuhost podle potřeby. Samozřejmě ale platí, že byste sedačku neměli přefouknout, protože tím snižujete její životnost. Přesto jsou rozkládací nafukovací sedačky oblíbené a dají se používat i v interiéru jako klasický nábytek.
Nafukovací stolky
Speciální kategorie doplňku je sice v plenkách, ale stojí za to ji zmínit. Pokud jste si tady představili plovoucí stoleček s držáky pití do bazénu, je to nejčastěji prodávaná varianta. Přesto existují i konferenční nafukovací stolky, nebo možná lépe řečeno odkládací stolky. Jsou většinou malinké a vejde se na ně menší tác nebo veliký talíř. Přesto je plně použitelný a naplocho položená deska může stolek snadno zvětšit.
U nafukovacího stolku je důležité vyztužení horní a spodní strany. Obě musejí být co nejrovnější a neměly by se prohýbat pod lehkou nebo středně těžkou zátěží. Je to proto, abyste odložené věci nemuseli sbírat všude kolem, kdyby se kvůli měkkosti stolku rozkutáleli po zemi. Naštěstí to u těchto stolků nevadí. A kdyby vám přišel stolek nedostatečně nafouknutý, můžete ho vždy dohustit.
Jak na nafukování
Základní a dneska už spíš punkově výjimečnou variantou jsou vlastní plíce. Ano, zejména menší kousky nafukovacího nábytku můžete nafukovat ústy, ale neradíme vám to. Pokud se pro tento postup rozhodnete, nepřehánějte to s délkou nafukování. Z hlubokých nádechů a výdechů se vám může začít motat hlava. Pokud vás během nafukování začnou brnět dásně, přestaňte a dejte si pauzu, dokud to nepřejde.
Druhou variantou je pumpa se speciální přechodkou. To je sice lepší možnost než foukání ústy, ale taky to není ideální postup. Když už se rozhodnete nafukovat pumpou, vyberte raději nožní pumpu, která vás tolik neunaví. Samozřejmě platí, že větší objem pumpy znamená rychlejší nafouknutí nábytku.
Nejrychlejší a nejpohodlnější variantou je kompresor. Ten je bezva, ale musíte si dávat pozor na tlak. Nafukovací nábytek rozhodně nepřefukujte na vyšší hodnotu než uvádí výrobce. Jinak by vám mohl prasknout a to by byla škoda.
Tak co, už máte favorita mezi nafukovacím nábytkem? Až usednete do nafukovacího křesla nebo sedačky, mrkněte se taky na naše další články na blogu.