Bílá je totiž nadčasová, a navíc tak trošku chameleon. Dokáže totiž ladit s každou barvou. Jenže co když se na bílém povrchu objevily zažloutlé fleky nebo bílá nezáří tak jako dříve?
Proč bílý nábytek žloutne?
Ke žloutnutí bílé barvy na nábytku dochází především tehdy, je-li nábytek vyrobený z nekvalitních materiálů. Ovšem lví podíl na degradaci bílé má také:
- tabákový kouř,
- UV záření,
- vlhkost,
- chemikálie.
Pokud jsou například bílá skříňka v koupelně nebo bílá kuchyňská linka dlouhodobě vystaveny působení vody, mohou se na povrchu časem objevit nevzhledné tečky. Na bílém nábytku do obýváku, například obývací stěně, se mohou zjevit žluté fleky v případě, že na povrch pravidelně a intenzivně svítí slunce. Pokud i vám svítí do obývacího pokoje celý den slunce, raději zatáhněte žaluzie a jejich lamely nastavte tak, aby propouštěly dostatek světla, ale zároveň sluneční paprsky nedopadaly na bílý povrch nábytku.
Za zežloutnutí bílého nábytku třeba v předsíni, ale i jinde může také neopatrné používání chemikálií. Při čištění bílého nábytku si proto dejte pozor, aby do kontaktu s barvou nepřišly přípravky na bázi čpavku, chloru, alkoholu nad 25 %. Vyhněte se také čistidlům s obsahem acetonu a s látkami, které mají aromatické uhlovodíky. Bílý lesklý nábytek by měl být opatřen lakem se zvýšenou odolností vůči UV záření.
Jak čistit bílý nábytek
Pokud se rozhodnete pro čištění speciálními přípravky, které zakoupíte v obchodě, vždy si nejdříve zjistěte, z jakého materiálu je nábytek vyrobený. Pro péči o bílý nábytek z masivu budete potřebovat jiné detergenty, než pro čištění nábytku z lamina. Samozřejmě nejdříve přípravek vyzkoušejte na malém nejméně viditelném místě nábytku. Pokud nedojde k nežádoucí reakci, můžete jej použít na čištění celého bílého povrchu.
Čištění bílé kuchyňské linky čistidly z domácích zdrojů
Jestliže nemáte kuchyňskou linku vyrobenou z ultra odolných materiálů a její bílá barva začíná pomalu patřit minulosti, můžete sáhnout po několika pomocnících, které máte jistě doma:
- ocet,
- jedlá soda,
- sůl,
- citronová šťáva,
- francovka.
Z těchto přísad můžete vytvořit 3 čistidla, která vám s údržbou bílého povrchu pomohou.
- Z 200 ml octa, 50 g jedlé sody a 400 ml teplé vody si připravte čisticí roztok.
- Ze soli a citronové šťávy si připravte jemnou kašičku. Sůl musí být zcela rozpuštěná.
- Francovku nařeďte vodou v poměru 1:1.
Pro aplikaci některého z přípravků použijte měkký flanelový hadřík, kterým povrch kuchyňské linky přetřete. Nezapomeňte na opláchnutí vodou a vytření dosucha.
Dodejte nábytku z lamina zářivě bílý vzhled
Bílý nábytek je typický pro bytové styly Provence, skandinávský styl, ale také pro minimalismus. Komody, skříně, konferenční stolky a další nábytek z bílého lamina, se nejlépe udržuje vinným octem. Pro hloubkové čištění použijte 1 díl vinného octa a 2 díly teplé vody. Údržbu provádějte měkkým hadříkem, který nepouští vlákna ani barvu.
Čištění zažloutlého plastu
Plast je materiál, který má v domácnosti snad každý. Mohou z něj být vyrobeny stínítka na lustry, parapety, interiérové prvky, okna i některé části domácích spotřebičů. Venku se pak nejčastěji setkáte s bílým zahradním nábytkem z plastu. Ať chcete nebo ne, bílý plast začne časem žloutnout. Ovšem existuje několik způsobů, jak jej vyčistit, aniž byste jej poškodili.
- Prací soda – plastový prvek nechte přec noc odmáčet v roztoku z 1 litru vody, lžíce prací sody a lžíce pracího prášku. Po vyjmutí plast ničím nedrhněte a jen jej opláchněte teplou vodou.
- Kyselina octová – pracujte s ní v rukavicích. Naneste ji na hadřík, kterým jemně vyčistíte zažloutlá místa. Ta následně opláchněte teplou vodou.
- Tekuté mýdlo – tekuté mýdlo nebo mýdlo na praní si poradí s čerstvými žlutými skvrnami, na které se nanášejí měkkým hadříkem. Chybět nesmí opláchnutí.
- 30% peroxid vodíku – technický peroxid je určený pro čištění a bělení. Při práci s ním pracujte podle pokynů na obalu. Rozhodně si nezapomeňte nasadit rukavice. Peroxid naneste na měkký čistý hadřík a vyčistěte jím zažloutlá místa. Proces opakujte tak často, kolikrát je potřeba. Místo poté opláchněte teplou vodou.
Bílý nábytek může dlouhá léta vypadat jako nový. Stačí o něj jen správně pečovat, ale také se vyhýbat faktorům, které bílému povrchu nesvědčí: přímým slunečním paprskům, dlouhodobému působení vlhkosti a cigaretovému kouři.