Eko kůže neboli syntetická kůže je populárním materiálem, který si své místo našel v různých odvětvích průmyslu. Určitě jste jej zaregistrovali v módním odvětví, ale také v nábytkářství. Jak by také ne? Eko kůže je na první pohled nerozeznatelná od pravé kůže, navíc je levnější a snadno se udržuje. A právě o údržbě eko kůže pojednává tento článek.
Jednou z výhod eko kůže je nenáročná údržba (Designed by Freepik)
Co je to vlastně eko kůže?
Eko je slovo, které označuje šetrnost k životnímu prostředí. Možná si řeknete, že když je kůže „eko“, tak pochází z ekologických a bio farem, které se zaměřují na chov skotu. Ovšem to je omyl. Eko kůže je „látka“, která se vyrábí ze syntetických materiálů. Jedná se o mladší materiál, který nahradil dříve hojně používanou koženku. Na rozdíl od koženky je ovšem eko kůže prodyšnější, což pozitivně kvitují nejen v oděvnictví, ale také v čalounictví.
Eko kůži tvoří látkový podklad, kterým je většinou bavlněný úplet. Na ten se následně nanáší vrstva polyuretanu. Na první pohled syntetickou kůži od té pravé nepoznáte. Svými vlastnostmi se však od sebe výrazně odlišují.
Vlastnosti eko kůže
Eko kůže není náchylná na styk se solí, takže nepraská jako její předchůdkyně koženka. Vzhledem k tomu, že je vyrobená pouze ze syntetických materiálů, je vhodná i pro alergiky. Spolehnout se můžete na vysokou odolnost proti oděru, pevnost a oboustrannou prodyšnost. Prodyšnost je velkou výhodou, ale musíte pamatovat na propustnost tohoto materiálu. Při potřísnění tekutinou je potřeba zasáhnout co nejrychleji.
Velkou výhodou syntetické kůže je barevné provedení. Lze ji vyrobit v nejrůznějších barvách a odstínech, což u přírodní kůže možné není. Eko kůže se v nábytkářství často kombinuje s látkovým čalouněním nebo dřevem. Díky tomu jsou k dostání trendy sedačky s eko kůží, ale také třeba jídelní židle opatřené tímto materiálem. Výjimkou nejsou ani postele, které mohou mít eko kůží čalouněný rám nebo třeba čelo.
Při správné péči bude eko kůže vypadat jako nová po dlouhé roky
Jestliže doma máte pohovku nebo jiný nábytek s eko kůží, měli byste o něj pečovat pravidelně a především správně. Pamatujte na to, že by se tento materiál neměl dlouhodobě vystavovat UV záření, takže dbejte na to, aby na nábytek přímo nesvítilo slunce.
Pravidelné odmašťování
Jedním z největších nepřátel eko kůže je mastnota, která se na ní usazuje běžným používáním. Proto je potřeba materiál pravidelně odmašťovat. Optimální frekvence je 1krát za měsíc. Pro odmaštění použijte technický benzín. Stačit bude jen malé množství. Při otevřeném okně odér vyvětrá do 5 minut. Benzín se z povrchu odpaří, aniž by po sobě nechal zápach. Odmašťování v doporučované frekvenci provádějte na nejvíce exponovaných místech, ke kterým patří:
- sedáky,
- opěrky za hlavy,
- područky.
Při odmašťování se zaměřte na exponovaná místa (Designed by Freepik)
Pravidelná péče o čalounění z eko kůže
Pro běžnou údržbu si vystačíte s hadříkem navlhčeným ve slabém roztoku z mýdla nebo z pracího prášku s neutrálním pH.
V případě, že řešíte akutní problém s vylitou tekutinou nebo skvrnu od jídla, vždy se snažte zasáhnout co nejdříve. Do boje vyrazte s papírovou utěrkou, kterou vysajete rozlitou tekutinu nebo odstraníte flek po jídle. Následně místo jemně drhněte vlhkým hadrem. Sáhnout můžete i po speciálním čističi na eko kůže, ale nezapomeňte jej nejdříve vyzkoušet na malém kousku nábytku, který nejde vidět.
Při odstraňování skvrn v tuhém skupenství vždy postupujte od okraje směrem ke středu. Zabráníte tak rozšíření skvrny. Po mokrém čištění nezapomeňte přebytečnou vlhkost odsát suchým hadříkem.
V případě, že se jedná o odolné skvrny od inkoustu, laku na nehty a podobně, obraťte se o pomoc raději na odbornou firmu. Určitě se vyplatí povrch eko kůže impregnovat vhodně zvolenou impregnací.
S čím si eko kůže nerozumí?
Při čištění nikdy nesahejte po detergentech na údržbu pravé kůže. Pokud hledáte prostředky na čištění eko kůže, vždy musejí mít pojmenování materiálu uvedeno v názvu.
Rovněž se vyhněte jakýmkoliv chemikáliím. Většina běžných čisticích prostředků dokáže umělé látky rozpouštět, čímž by se snížila životnost materiálu. Pro údržbu nepoužívejte ani vlhčené ubrousky, které jsou rovněž napuštěny chemikáliemi. Povrchy z eko kůže nikdy nečistěte tvrdými kartáči, abrazivními prostředky, bělidly, parními čističi, fény nebo rozpouštědly.
Pravidelná péče a údržba dokáže prodloužit životnost eko kůže. Pokud k čištění skvrn přistoupíte co nejrychleji, je velká šance, že zcela zmizí.