Seriál jednoduchý úklid: jak na ekologický vánoční úklid

Vánoce jsou nejen obdobím plným pokoje, lásky a cukroví, ale také časovým mezníkem pro generální úklid. Kdy s vánočním úklidem začít a jak si věci rozplánovat, abyste se vyhnuli stresu?

Při dobrém plánování zvládnete úklidový maraton bez stresu

Při dobrém plánování zvládnete úklidový maraton bez stresu

Ekologické úklidové prostředky

Proč se do vánočního úklidu pustit s ekologicky šetrnými prostředky? Protože mnohé najdete u vás ve spíži, takže šetříte peněženku a díky jejich složení také přírodu.

Pokud máte doma koupelnovou skříňku plnou klasických čisticích prostředků, rozhodně je hned nevyhazujte a nenahrazujte ekologickými čističi. Ty ekologické zařaďte postupně. Jakmile vám dojde klasická leštěnka na okna, už ji zkrátka nekupujte, ale nahraďte třeba octem.

Většinu úklidových prostředků pravděpodobně najdete ve spíži

Většinu úklidových prostředků pravděpodobně najdete ve spíži

Pro úklid celé domácnosti vám většinou postačí:

  • ocet,
  • jedlá soda,
  • citron.

Dále je dobré mít po ruce ekologické pomůcky, které vám usnadní úklid. O které se jedná?

  • Lufa – houbička na tělo i nádobí, ale také na úklid. Vyrábí se z rostlinné lufy. Neobsahuje ropu, karcinogeny, impregnace ani jiné chemické látky. Jde o rozložitelnou a kompostovatelnou přírodní houbičku.
  • Drátěnka z kokosu – používá se především na nádobí. Jedná se o kokosovou skořápku s vnitřní vláknitou strukturou.
  • Houbička z juty – obvykle se vyrábí z juty, čisté bavlny a přírodní celulózy. Jemnější strana se používá pro mytí sklenic a talířů, hrubší na hrnce. Vyčistit s ní však můžete celou kuchyň. A až doslouží, rozstříhejte ji a dejte na kompost.
  • Utěrka z bio bavlny – vyrábí se z ekologické bio bavlny a své využití najde jak v kuchyni, tak v koupelně. Je vhodná i na leštění.
  • Ekologické hadříky – vyrábějí se ze 100% recyklovaných vláken a buničiny. Hodí se pro leštění hladkých povrchů třeba v koupelnách, utírání prachu na policích, skříňkách a dalším nábytku nebo na mytí bot.
  • Přírodní kartáč z kokosových vláken – využijete jej jak na mytí nádobí, tak na úklid celé domácnosti. Pomůže při odstraňování zaschlé špíny.

Nechcete se stresovat? Začněte s vánočním úklidem včas

Obvykle se doporučuje s úklidem začít na konci listopadu. Dělejte jej po částech, a to nejdůležitější si nechte až na dobu těsně před Štědrým dnem. V tento čas budete pravděpodobně uklízet kuchyň, protože ta před Vánoci dostane zabrat nejvíce.

Sestavte si úklidový seznam, podle kterého budete postupovat. Při plánování vám pomůže vyplnění krátkého dotazníku:

  • co všechno chcete mít do Vánoc hotové?
  • Koho můžete do úklidu a příprav zapojit?
  • Kolik času na úklid máte?
  • Jak si to celé zpříjemnit?

Nyní si projděte každou místnost a sepište si veškeré činnosti, které bude potřeba v pokoji provést. Svolejte „válečnou“ poradu a domluvte se, kdo co uklidí. K jednotlivým úkolům připište jména.

Do generálního úklidu zapojte celou rodinu (Designed by Freepik)

Do generálního úklidu zapojte celou rodinu (Designed by Freepik)

Vánoční úklid probíhá v pokojích většinou takto:

  • vymetení pavučin a nečistot ze špatně přístupných rohů,
  • setření prachu z lustrů a lamp,
  • setření prachu z polic, skříní a nižšího nábytku,
  • umytí oken, parapetů, dveří a futer,
  • vyprání záclon a dalšího bytového textilu,
  • vysání a vytření,
  • osprchování květin.

Na odolné skvrny s horkou vodou a mikrohadříkem

Věděli jste, že některé zaschlé nečistoty jdou odstranit i bez pomoci jakéhokoliv čističe? Určitě vám pomůže utěrka z mikrovlákna a horká voda. Mikrovláknová utěrka má všestranné využití. Díky členitému povrchu dokáže absorbovat spoustu nečistot a také vás zbaví bakterií. V domácnosti můžete mít mikrovláknovou utěrku na leštění, která je jemnější, ale také několik hrubších, které slouží třeba pro mytí podlahy.

Zbavte se vodního kamene octem nebo citronem

Na vodní kámen, který se usazuje na nerezových dřezech a na vodovodních bateriích, vyzrajete s kyselým čistidlem. Sáhněte proto po octu nebo citronové šťávě či kyselině citronové. Pozor si dejte jen u měděných materiálů nebo prasklých povrchů u armatur, kde by mohl ocet barvit nazeleno.

Citron do myčky i do spár

Věděli jste, že kuchyňskou linku perfektně vyčistíte půlkou citronu, který namočíte do jedlé sody? Šmouhy pak jednoduše odstraníte vlhkým hadříkem. V myčce vám citron pomůže bojovat proti mastnotě. Na vyčištění spár v koupelnách použijte citronovou šťávu a jedlou sodu, ze kterých uděláte kašičku. Kašičku naneste na starý zubní kartáček a tím spáry vydrhněte.

Tandem ocet a jedlá soda pro dezinfekci toalety

Úklid toalety vezměte před Vánocemi z gruntu. Z mísy pomocí kelímku vyberte vodu a nalijte do ní zhruba 1 l teplého octa. Nechte působit přes noc. Ocet naneste i na místa pod okrajem vodního žlábku. Skvělého účinku dosáhnete, pokud pod žlábky umístíte papírové utěrky namočené v octu.

Doporučuje se také celou místu potřít jedlou sodou, na kterou budete rozprašovat ocet z rozprašovače. Chemická reakce nastane okamžitě. Směs nechte 30 minut působit, poté ji setřete a mísu opláchněte vodou.

Voňavý prostředek pro leštění i utírání prachu

Pro leštění oken a skel použijte vodu, ocet a esenciální olej. 2 hrnky vody smíchejte se 2 polévkovými lžícemi octa a přidejte 10 kapek esenciálního oleje. Roztok nalijte do rozprašovače a pro leštění použijte hadřík, který nepouští vlákna. Stejný roztok můžete použít i na utírání prachu. Ovšem nezapomeňte, že nábytek z masivu je na vodu náchylný.

Připravte se na ekologický vánoční úklid. I bez chemie to může jít snadno, rychle a hlavně levně.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste