Seriál jednoduchý úklid: jak pečovat o nábytek z masivu?

241 Tipy a triky

Masivní nábytek vnáší do domova stylový a luxusní element, který neztratí na své atraktivitě nikdy. Je možné ho instalovat jak do moderně, tak tradičně zařízených domů či bytů. Tento přírodní materiál je živý, proto se není čemu divit, že reaguje na změnu vlhkosti či teploty. Jaké kroky si vyžaduje údržba nábytku z masivu?

Při správné péči se vám dřevo odvděčí dlouholetou krásou

Při správné péči se vám dřevo odvděčí dlouholetou krásou

Jak se zpracovává dřevo pro výrobu nábytku

Před tím, než se masa dřeva promění v luxusní kus nábytku, musí materiál projít určitými postupy zpracování. Patří mezi ně proces sušení a odpařování, kdy se obsah vody v dřevě sníží na 6–8 %. Voda je tedy v nábytku v určité míře stále přítomná, a proto je potřeba mít na paměti, že tento materiál bude reagovat na změnu vnitřního klimatu.

Optimální podmínky v místnosti

Vzhledem k tomu, že je dřevo porézním materiálem, bude do sebe ve vlhké místnosti nasávat vodu a rozšiřovat se. V místnosti s nízkou vlhkostí se bude naopak vysušovat a smrskávat se. Nábytek z masivu by proto měl být umístěn v pokoji, ve kterém se bude teplota pohybovat mezi 12–22 °C a vlhkost vzduchu bude mezi 30–40 %. Ideální je tedy například do ložnic.

Nezapomeňte, že by masivní nábytek neměl stát v blízkosti zdroje tepla, pokud tedy máte v obývacím pokoji krb, umístěte nábytek raději dál od něj. Zároveň by nemělo být v bezprostřední blízkosti ani topení, klimatizace nebo zvlhčovač vzduchu. Jestliže máte jídelnu orientovanou na jih a celý den vám do ní svítí slunce, postavte jídelní stůl z masivu tak, aby na něj sluneční paprsky nemohly. UV záření totiž může povrch dřeva poškodit a to tak, že vybledne nebo ztratí lesk.

Jídelní stůl chraňte před přímým slunečním zářením

Jídelní stůl chraňte před přímým slunečním zářením

Údržba masivního nábytku se odvíjí od povrchové úpravy

Nábytek z masivu je k dostání i bez povrchové úpravy, ale tyto kousky jsou určeny k tomu, aby si je majitel přizpůsobil k obrazu svému. Očekává se tedy, že určitou povrchovou úpravu dostanou. Samozřejmostí je také nabídka nábytku, který má povrch ošetřený lakem, voskem nebo olejem. Podle povrchové úpravy se nároky na údržbu liší. Přípravky musí být speciálně určeny pro údržbu masivu a konkrétní povrchovou úpravu.

Dřevěný nábytek s lakovaným, mořeným nebo barveným povrchem

Jeho největší výhodou je, že se snadno udržuje. Například údržba podlahy z masivu, která je ošetřená lakem vyžaduje jen omytí vlhkým hadříkem či speciálně určeným přípravkem. Přípravky jsou nejčastěji k dostání jako emulze, pasty nebo rozprašovače.

Nevýhodou lakovaného povrchu je to, že pokud se poškodí, nepostačí jen lokální oprava. V tomto případě je potřeba například desku jídelního stolu celou obrousit a provést kompletní renovaci. Je také potřeba počítat s tím, že lakovaný masivní nábytek je chladnější na dotek.

Údržba masivu s voskovanou povrchovou úpravou

Voskovaný nábytek nabízí celou řadu výhod. Například při utírání prachu z polic či regálů si vystačíte jen s mýdlovou vodou a hadříkem. Hadřík však musí být měkký, jen tak se prach nezanese do struktury dřeva. Pamatujte, že masivní nábytek s voskovanou úpravou nesnese horké předměty ani delší působení vody, proto tato úprava není vhodná například pro kuchyňské pracovní desky, jejichž údržba by byla velice komplikovaná.

Abyste zachovali původní vzhled dřeva, je potřeba jej čas od času přetřít bavlněným hadříkem s voskem na nábytek. Jeho vzhled se krásně oživí. Vosk stačí nanést na hadřík a rozetřít po povrchu. Po zaschnutí je vhodné přeleštění bavlněným nebo flanelovým hadříkem.

Masivní nábytek s olejovanou úpravou

Olejovaný nábytek se stejně jako ten voskovaný udržuje snadno. Stačí použít jemný mýdlový roztok a bavlněnou hadru. Vyhněte se ošetřování povrchu pomocí past či kaší, které jej mohou poškrábat a znehodnotit. Každé 2–3 měsíce je vhodné nábytek ošetřit lehkým nátěrem speciálního oleje. Olej na nábytek naneste, nechte mu čas, aby se do něj vsákl a poté zbytek setřete hadříkem. Díky ošetřování se nábytek skvěle zakonzervuje a zůstane přirozeně krásný. Skvrny a škrábance nebudou patrné a dřevo se díky pronikání oleje stane tvrdším.

Čemu se při péči o dřevěný nábytek vyhnout?

Dřevo je velice náchylné na vlhkost. Proto by se měl pro pravidelné čištění používat spíše suchý měkký hadřík. Nikdy při úklidu nepoužívejte mokrý hadr. Voda z povrchu se neodpaří a může pronikat do mikroskopických trhlin v povrchové úpravě, především v laku. Pomocníkem se vám může stát vysavač se speciálním kartáčem s měkkými štětinami. Tak nedojde k poškrábání laku nábytku.

Pro pravidelné čištění je ideální suchý měkký hadřík

Pro pravidelné čištění je ideální suchý měkký hadřík (Designed by Freepik)

Pro ošetřování olejovaného povrchu například u postelí z masivu, je možné použít lehce navlhčený hadřík. Olejová vrstva by totiž vodě měla odolat a zabránit jejímu proniknutí do struktury dřeva. Pro péči o masiv nikdy nepoužívejte tvrdé kartáče, drátěnky ani jiné abrazivní prostředky. Pokud na dřevěné plochy odkládáte sklenice, vázy či mísy, položte pod ně podložky.

Dobrá rada: Objevili jste na nábytku drobné škrábanečky? Jednoduše je zamaskujete třením dužiny z vlašského ořechu. Pokud se na povrchu objeví hlubší škrábance, je možné je vyplnit voskem určeným na nábytek ze dřeva.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste
  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste
  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste
  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste