Utírání prachu patří k tomu nejotravnějšímu úklidu v domácnosti. I když jste sebevíce pečliví, po skončení úklidu už se prach v bytě znovu objevuje na právě setřených místech. Víte, proč tomu tak je a že existují postupy, které jsou na úklid prachu nejlepší a nejefektivnější?
Objevte správný postup, jak zatočit s prachem (Designed by Freepik)
Prach patří mezi hlavní alergeny
Prach je nedílnou součástí každého domova. Hromadí se v koutech, najdete ho pod sedačkou, ulpívá na vypínačích i na lustrech. Stačí udělat průvan a zvířený prach je na světě! A vesele se usazuje na dalších kouscích nábytku nebo zapadává do koberce. Prach je potřeba z domácnosti pravidelně odstraňovat, jelikož může způsobovat dýchací potíže, ale také alergie.
Prach v domácnosti tvoří především směs drobného odpadu, který má nejčastěji biologický původ. Jedná se o:
- roztoče,
- vlasy,
- chlupy,
- šupinky z kůže,
- vlákna z textilu,
- drobky a další nečistoty.
Nikdo není alergický na prach jako takový. Co tedy alergii způsobuje? Exkrementy roztočů a jejich mrtvá tělíčka. Roztočové alergeny najdete především v čalouněném nábytku, postelích nebo v kobercích. Díky své vyšší hmotnosti se drží spíše u země. Pravidelné stírání a vysávání prachu je tedy rozhodně na místě.
Při úklidu prachu postupujte odshora dolů
Asi nejčastější chybou při utírání prachu je špatná organizace práce. Ještě před začátkem úklidu se vyplatí z poliček a vitrín oddělat veškeré dekorace, fotografie nebo knihy. Z drobných předmětů utřete prach nejdříve. Pokud je to možné, můžete některé předměty omýt pod vodou.
Dále se doporučuje prach utírat nejdříve z nejvyšších míst a postupovat směrem dolů. Většina lidí prach uklízí nejdříve z míst, kam bez problémů dosáhne a až poté se šplhá do výšin. To je ovšem špatně. Prach totiž z vyšších míst padá opět na utřená nižší místa. Nejdříve tedy utřete prach z vysokých šatních skříní a lustrů a až poté se vrhněte na police a nižší „části“ domu. Úklid podlah a prachu pod sedačkou nechte až na konec. Využijte přitom pomocnou sílu vysavače, nikoliv smetáku, který by prach znovu rozvířil po místnosti.
Úklid podlahy a prachu pod sedačkou nechejte na konec
Úklid prachu provádějte při zavřených oknech a dveřích. Okny se totiž prach zvenku snadno dostane do interiéru a zvířený prach v pokoji se může otevřenými dveřmi dostat do dalších místností v domě či bytě.
Potřebné věci na úklid prachu
Častou chybou při úklidu bývá to, že se prach utírá zcela mokrou nebo suchou hadrou. Úspěch přitom tkví v kompromisu. Suchý hadřík prach neudrží a mokrý vytvoří žmolky, které jdou odstranit ještě hůř než suchý prach. Na některé povrchy, jako je třeba dřevo, přitom mokrý hadr není vůbec vhodný.
Nejlepším pomocníkem je důkladně vyždímaná švédská utěrka, navlhčená v emulzi s čisticím prostředkem. Sáhnout můžete i po houbové utěrce. V případě úklidu s hadříkem z mikrovlákna jej nepoužívejte jako zmuchlaný kapesník. Hadřík složte klidně na šestnáctinu velikosti a postupně jej otevírejte tak, abyste povrch vždy otírali čistou částí.
Kromě správného hadříku se také vyplatí vědět, jak pracovat s čisticím prostředkem. Častou chybou je, že se prostředek aplikuje přímo na nábytek. Přestože tento postup výrobci doporučují, profesionálové na úklid radí, abyste se mu vyhnuli. Sprej totiž bude na nábytku nastříkaný nerovnoměrně, a navíc se jeho vrstva na nábytku usadí a ten může kvůli tomuto opakovanému postupu čištění ztratit svůj lesk i barvu. Proto je potřeba čisticí prostředek nanášet rovnou na hadřík.
Na která místa byste neměli zapomenout
Každý ví, že prach se musí utřít z velkých ploch, jako jsou police, lustry, horní části skříně, ze stolů a stolků. Často se však zapomíná na:
- vypínače,
- elektrické zásuvky,
- rámy obrazů,
- zárubně dveří a dveře,
- radiátory nebo
- počítače.
Zde se prach hromadí a vesele si poletuje místností. S prachem v topení vám skvěle pomůže vysavač se štěrbinovým nebo jiným nástavcem vhodným na radiátory.
Prach na pokojových rostlinách
Péči si zaslouží také listy rostlin. V dnešní době patří mezi populární pokojové rostliny nenáročný fíkus nebo zamiokulkas, které však mají mnoho listů, na kterých se prach usazuje. Listy rostlin utírejte pouze suchým hadříkem, jelikož voda by společně s prachem utvořila hmotu, která by následně ucpala průduchy rostliny. Tím by se výrazně snížila funkce pokojovek produkovat kyslík. Kromě suchého hadříku je možné květiny vysprchovat. Sprcha totiž prach odstraní podobně jako déšť.
I rostliny si zaslouží očistit od prachu (Designed by Freepik)
Nezapomínejte na bytové textilie
Obrovským lapačem prachu jsou záclony, závěsy, koberce, ale také povlečení nebo plyšáci. Pokud chcete prašnost v interiéru zredukovat, zbavte se jich. Závěsy můžete nahradit žaluziemi, jejich úklid je mnohem snazší. Stačí si jen pořídit kartáč na žaluzie. Jestliže si život bez záclon a závěsů nedokážete představit, tak alespoň dbejte na jejich časté vyprašování, ovšem venku. Plyšáky nebo dekorativní polštářky pravidelně vysávejte vysavačem.
Ložní povlečení se doporučuje měnit každý týden. I to nezapomeňte před praním venku protřepat. Pečlivě se věnujte také vysátí matrace a lůžkoviny nechte provětrat na sluníčku.
Jak eliminovat výskyt prachu v domácnosti?
Prach nezmizí nikdy, ale existují způsoby, jak jej eliminovat. Jedním z nich je pořízení čističky vzduchu, která si dokáže poradit i s prachovým alergenem. V zimě je kvůli topení prašnost vysoká. Teplý proudící vzduch totiž prach víří. Proto je vhodné zvýšit vlhkost ovzduší. Opět se můžete o pomoc obrátit na elektroniku a pořídit si zvlhčovač vzduchu, který pohlídá optimální vlhkost v zimě i v létě. Zvolit však můžete i alternativní metodu, kdy na topení položíte misku s vodou a necháte vodu odpařovat. Dejte si však pozor, aby v pokoji nebylo vlhka příliš. Vysoká koncentrace vlhkosti totiž vede k vzniku plísní.
Pokud je to možné, zbavte se celoplošného koberce. Ten patří mezi největší lapače prachu, ze kterého se navíc těžko odstraňuje. Zkuste jej nahradit třeba jen kobercem kusovým. Ten můžete položit podél postele nebo pod konferenční stůl či jídelní stůl a obecně tam, kde se nohama delší dobu dotýkáte země. Stejně tak by bylo nejlepší z oken sundat závěsy a záclony. Nezapomeňte se zamyslet také nad dekoracemi a upomínkovými předměty, na které prach rád usedá. Zkuste je schovat třeba za prosklená dvířka vitrín.