Šuplíky, skříňky, organizéry aneb jak na pořádek v kuchyni

Pořádek v kuchyni není jen otázkou estetiky, ale i praktického života. Když víte, kde co máte, vaření je radost a úklid hračka. Jak správně rozdělit šuplíky, efektivně využít skříňky a najít místo na všechno díky šikovným organizérům? Přečtěte si naše tipy a proměňte svou kuchyň v dokonale organizovaný prostor, kde vše má své místo!

V kuchyni, kde má každý kousek své místo, můžete mít dokonalý pořádek i čisto. Samozřejmě i pracovní nepořádek. Každopádně budete v pohodě

V kuchyni, kde má každý kousek své místo, můžete mít dokonalý pořádek i čisto. Samozřejmě i pracovní nepořádek. Každopádně budete v pohodě

Kuchyň jako srdce domova – proč je pořádek důležitý

Kuchyň je místem, kde se odehrává mnoho důležitých momentů. Od ranní přípravy kávy, přes obědové vaření až po večerní pečení sušenek s dětmi – kuchyň je živým srdcem domova. Aby ale tento prostor mohl plnit svou funkci naplno, je potřeba, aby byl organizovaný. V opačném případě může nepořádek způsobit chaos a zbytečný stres.

Pořádek jako cesta k lepšímu zážitku z vaření

Určitě to znáte – spěcháte, abyste připravili rychlou večeři, a najednou se přistihnete, jak hledáte škrabku na brambory, která se ztratila kdesi mezi vařečkami a otvírákem na konzervy. Takové situace zbytečně prodlužují čas strávený v kuchyni a mohou nás odradit od experimentování nebo složitějších receptů. Pořádek vám umožní mít vše potřebné po ruce a vaření se tak stane radostí, ne nutností.

Když máte přesně vymezená místa pro každou věc – od šuplíku na příbory po skříňku na hrnce – víte, kde co najdete. Každý úkon je plynulejší a příprava jídla se mění na příjemnou rutinu. Uspořádaná kuchyň vám navíc dodá pocit kontroly, což je při hektickém dni k nezaplacení.

Čistota a hygiena – dvojí výhra

Nepřehlednost v kuchyni není jen estetickým problémem. Nahromaděné drobky, zbytky jídla nebo zapomenuté potraviny mohou přitahovat bakterie, plísně nebo dokonce škůdce. Dobře organizovaný prostor znamená také snadnější úklid a větší hygienu. Například skladování sypkých potravin v uzavíratelných dózách nejen vypadá krásně, ale zároveň brání jejich znehodnocení nebo šíření hmyzu.

Skvělé jsou sklenice se skleněným uzávěrem se zábrusem. Ale klidně můžete využít i klasické zavařovačky. V lepším případě ty s gumovým těsněním

Skvělé jsou sklenice se skleněným uzávěrem se zábrusem. Ale klidně můžete využít i klasické zavařovačky. V lepším případě ty s gumovým těsněním

Také čisté pracovní plochy jsou zásadní. Pokud víte, kde co máte, nemusíte nechávat zbytečně mnoho věcí na kuchyňské lince. To nejen zlepší vzhled kuchyně, ale také usnadní její úklid po vaření.

Když vše má své místo, šetříte čas i peníze

Kolikrát jste si koupili koření, které už doma máte, jen proto, že jste ho ve skříňce neviděli? Nebo našli zapomenutý sáček těstovin těsně před expirací? Chaotické uspořádání může vést k plýtvání jídlem i penězi. Naopak jasná organizace – například podle druhu potravin nebo jejich využití – vám umožní mít přehled o tom, co máte, a lépe plánovat nákupy.

Dalším benefitem je úspora času. Nemusíte hledat věci, protože víte, kde jsou. Například šuplík na příbory, skříňka na hrnce a speciální místo na mixér. Každý pohyb v kuchyni má svůj smysl a nic vás nezdržuje.

Kuchyně, která inspiruje k tvoření

Když je kuchyň uklizená a organizovaná, cítíme větší chuť se v ní pohybovat. Pořádek nám dodává nejen klid, ale i inspiraci. Jakmile víte, že máte vše po ruce, odvážíte se zkusit nový recept nebo pozvat přátele na večeři. Naopak nepořádek může působit skličujícím dojmem a odradit vás od využití kuchyně naplno.

Pokud máte pocit, že vaše kuchyň není takovým místem, jakým byste chtěli, nezoufejte. Stačí pár kroků, a můžete ji proměnit ve funkční a inspirativní prostor. V dalších kapitolách si povíme, jak na to konkrétně – od šuplíků po organizéry.

Šuplíky plné pokladů – jak je správně rozdělit

Šuplíky jsou často první, co v kuchyni otevřeme. Ráno hledáme lžičku na kávu, při vaření sáhneme pro škrabku nebo naběračku. A večer? Hledáme otvírák na víno! Bohužel, mnoho z nás má šuplíky plné věcí, které se proměnily v neuspořádaný chaos. Jak to změnit? Klíčem je správné rozdělení a využití prostoru.

Rozdělení šuplíků podle funkce – základ přehlednosti

Každý šuplík by měl mít své jasné zaměření, což usnadní nejen vaši práci, ale také úklid. Horní šuplíky bývají nejvíce dostupné, a proto by měly obsahovat věci, které používáte nejčastěji – příbory, nože nebo menší kuchyňské náčiní, jako jsou škrabky nebo otvíráky.

Střední šuplíky jsou ideální na trochu větší předměty, například naběračky, stěrky, metličky nebo odměrky. Pokud máte hluboké šuplíky, využijte je pro větší předměty, jako jsou misky, menší hrnce nebo krabice s fólií a pečicím papírem.

Spodní šuplíky, které bývají méně přístupné, skvěle poslouží na věci, které nepoužíváte každý den – zapékací mísy, formy na pečení nebo sezónní výbavu, jako jsou formičky na cukroví.

TIP: Můžete si věci rozdělit taky podle způsobu využití. Například všechno na jídelní stůl dáte do jedné skříňky. Pak budete přesně vědět, kam skočit pro prostírání a příbor navíc.

Pořadače a organizéry – tajemství uspořádaného šuplíku

Šuplíky bez pořadačů snadno sklouznou k nepořádku. Naštěstí dnes existuje spousta praktických řešení, jak chaosu předejít. Pořadače na příbory jsou klasika, ale zdaleka nekončíme! Nastavitelné organizéry umožní rozdělit prostor šuplíku podle vašich potřeb. Například můžete oddělit nože od lžic nebo vytvořit prostor na malé věci, jako jsou otvíráky, škrabky a drobné náčiní.

Pokud máte hluboké šuplíky, zvažte pořízení dvouúrovňových organizérů. Ty vám umožní využít prostor na maximum. Do spodní části můžete uložit například talíře, zatímco vrchní část poslouží pro pokličky nebo menší nádoby.

Dalším chytrým řešením jsou zásobníky nebo stohovatelné košíky, které se hodí zejména do hlubších šuplíků. Do nich můžete umístit dózy, sáčky nebo i kuchyňské utěrky, které tak budou vždy po ruce.

Věci v šuplících můžete mít klidně seřazené podle toho, jak jste zvyklí. Důležité je, abyste při vaření netápali, až budete rychle potřebovat to nebo ono

Věci v šuplících můžete mít klidně seřazené podle toho, jak jste zvyklí. Důležité je, abyste při vaření netápali, až budete rychle potřebovat to nebo ono

Využití prostoru do posledního centimetru

Kolikrát se stane, že v šuplíku zůstane nevyužitý prostor? Skvělým trikem je využít každého centimetru – například pomocí podložek nebo zásobníků, které přizpůsobí výšku nebo rozdělení prostoru. V menších šuplících můžete použít oddělovací přepážky, díky kterým se věci nebudou pohybovat a míchat dohromady.

Pokud máte v kuchyni zásuvky na míru, můžete využít i rohy nebo úzké prostory, které by jinak zůstaly nevyužité. Některé systémy dokonce nabízejí výsuvné vnitřní šuplíky – například pro uskladnění drobných věcí, jako jsou sáčky na koření nebo svorky na pytlíky.

Šuplíky na koření – jak v nich najít systém

Koření je kvintesencí každé kuchyně, ale jeho skladování může být výzvou. Jedním z nejlepších řešení je šuplík s nízkými přihrádkami, kde každá sklenička koření má své pevné místo. Další variantou jsou výsuvné vložky, které můžete umístit do šuplíků – koření pak máte vždy přehledně na očích. Chytrým trikem je označit si víčka nádobek štítky s názvy koření, což vám ušetří čas při hledání.

Zásuvky jako designový prvek kuchyně

Šuplíky nemusí být jen praktické, ale i estetické. Investujte do kvalitního materiálu a vyberte si takové, které budou ladit s celkovým designem kuchyně. A co třeba šuplíky s tichým zavíráním? Nejenže vypadají moderně, ale také prodlouží jejich životnost a usnadní každodenní manipulaci.

Skříňky nejen na hrnce – funkční ukládání s přehledem

Skříňky jsou duší každé kuchyně. V jejich útrobách se ukrývají hrnce, pánve, talíře i všechny ty drobnosti, které by měly být po ruce, ale ne vždy jsou snadno dostupné. Často však skříňky připomínají neuspořádané skladiště, kde se věci hromadí na sebe, padají a komplikují život. Pojďme si ukázat, jak skříňky uspořádat, aby byly nejen praktické, ale i přehledné.

Otočné police – kouzlo přístupu ke všemu

Jedním z nejlepších řešení pro rohové nebo hluboké skříňky jsou otočné police. Tyto „karusely“ vám umožní snadno se dostat i k věcem, které by jinak zůstaly zapomenuté vzadu. Skvěle se hodí na skladování hrnců, pokliček, mixérů nebo kuchyňských robotů. Navíc díky tomu, že vše vidíte, minimalizujete riziko, že na něco zapomenete.

Pokud otočné police nejsou váš šálek kávy, vyzkoušejte výsuvné koše nebo drátěné zásuvky. Ty se instalují do stávajících skříněk a promění i ten nejhlubší kout ve snadno dostupný úložný prostor.

TIP: Využívejte naplno taky prostor kolem kuchyňské linky. Třeba police nad jídelním stolem nebo vedle linky může unést dekorace i dochucovadla.

Vysoké skříňky – chytrá řešení pro maximální využití

Vysoké skříňky, ať už zabudované, nebo samostatně stojící, bývají často podceňované. Přitom nabízejí obrovský úložný potenciál! Jak je efektivně využít?

Jedním z triků jsou nastavitelné police, díky kterým můžete prostor přizpůsobit velikosti uložených předmětů. Sklenice, dózy na potraviny nebo dokonce zásobníky na mouku a cukr tak nebudou zabírat zbytečně moc místa.

Další možností jsou výsuvné systémy. Například „komínové“ zásuvky, které se otevírají na jeden tah a umožní přístup k celé řadě uložených předmětů. A pokud dosáhnete na vrchní části skříňky jen s obtížemi, pořiďte si praktické skládací schůdky nebo speciální výsuvné úložné boxy, které můžete snadno vyjmout a přenést.

Skříňky na talíře a hrnky – nejen o praktičnosti

Talíře, hrnky a další nádobí patří k nejčastěji používaným věcem v kuchyni. Aby byly vždy po ruce, vyplatí se jim věnovat zvláštní pozornost. Uložte je do skříněk v úrovni očí, kde budou snadno dostupné. Talíře můžete uspořádat do zásobníků nebo stojanů, které zabrání jejich sklouznutí. Pro hrnky zase skvěle poslouží háčky upevněné pod policemi – nejenže šetří místo, ale navíc vypadají stylově.

Důležitý je také pořádek. Skleničky by měly být uspořádané podle velikosti, aby se snadno vyndávaly a nehrozilo, že je při manipulaci rozbijete. Talíře rozdělte na jídelní, dezertní a hluboké, a pokud máte dost prostoru, zkuste využít i speciální boxy na jejich bezpečné skladování.

Nezapomeňte, že oblíbené hrnky by měly mít své VIP místo poblíž kávovaru nebo varné konvice. Bez nich ráno nedáte ani ránu. Nebo ano? ?

Nezapomeňte, že oblíbené hrnky by měly mít své VIP místo poblíž kávovaru nebo varné konvice. Bez nich ráno nedáte ani ránu. Nebo ano?

Organizace potravin ve skříňkách – přehlednost nade vše

Skladování potravin ve skříňkách může být výzvou, zvlášť pokud máte omezený prostor. Ideální řešení? Přechod na dózy. Skleněné nebo plastové nádoby s těsněním nejen udrží potraviny čerstvé, ale také vám umožní vidět, co máte k dispozici.

Koření a malé balení potravin lze uložit do přenosných košíků nebo otočných organizérů. Tím získáte přehled a minimalizujete riziko, že se něco schová vzadu. Pro těžší věci, jako jsou plechovky nebo láhve s olejem, zvažte výsuvné police, které zajistí snadný přístup i k těžko dostupným místům.

Jak se vyhnout chaosu a udržet pořádek

Abyste udrželi pořádek ve skříňkách dlouhodobě, je dobré si osvojit několik jednoduchých pravidel:

  1. Rotace zásob: Co je nové, uložte dozadu, starší věci dopředu – snížíte riziko, že na něco zapomenete.
  2. Minimalizace: Zbavte se nepotřebných věcí, které jen zabírají místo. Kolik hrnců nebo zapékacích mís opravdu potřebujete?
  3. Pravidelné úklidy: Udělejte si čas na rychlou revizi skříněk alespoň jednou za měsíc. Odstraníte zbytečné věci a udržíte pořádek.

Organizéry na drobnosti – detaily, které udělají rozdíl

Kuchyně plná detailů, které máte vždy po ruce a přitom nepřekáží? To není sen, ale realita, pokud vsadíte na organizéry. Tyto malé pomocníky oceníte zejména u drobností, které se snadno ztratí v chaosu šuplíků nebo skříněk. Správně zvolené organizéry mohou vaši kuchyň proměnit ve funkční a přehledný prostor.

Košíky a boxy – vaše záchrana v policích

Klasické police mají jednu velkou nevýhodu – věci v nich často sklouzávají dozadu, kde na ně zapomenete. Košíky a boxy tento problém snadno vyřeší. Všechny drobnosti, jako jsou sáčky na koření, pytlíky s luštěninami nebo drobná balení potravin, můžete uložit do přehledně označených boxů. Stačí jeden pohyb a máte přístup ke všemu.

Pro větší přehlednost zvolte průhledné boxy, které vám umožní vidět jejich obsah na první pohled. Pokud máte ve skříňkách vyšší police, zkuste stohovatelné boxy – umožní vám využít prostor až do stropu police a zároveň udrží vše organizované.

Magnetické organizéry – praktičnost na dosah

Magnetické organizéry jsou skvělým způsobem, jak využít stěny nebo boky spotřebičů. Magnetické lišty na nože vám ušetří místo v šuplíku a zároveň zajistí, že nože budou vždy po ruce. Dalším oblíbeným řešením jsou magnetické dózy na koření, které můžete upevnit na lednici nebo kovovou nástěnnou desku.

Pokud máte malé kuchyňské náčiní, jako jsou otvíráky na konzervy, škrabky nebo drobné naběračky, magnetické háčky mohou být perfektní volbou. Snadno je připevníte kamkoliv a zajistíte si rychlý přístup.

Přenosné organizéry – flexibilní pomocníci

Některé věci potřebujete mít po ruce jen občas. Přenosné organizéry jsou skvělým řešením pro úklidové prostředky, příslušenství ke grilu nebo různé kuchyňské dekorace. Díky nim můžete snadno přenášet věci mezi místnostmi nebo si je přinést k pracovní ploše, když je potřebujete.

Zvažte také organizéry s držadly, které se hodí například na skladování čistících prostředků pod dřezem. Stačí je vyndat, použít a zase uložit zpět – bez nepořádku a nutnosti hrabat se ve spodní skříňce.

Koření si v kuchyni zaslouží místo na výsluní. Vždyť díky němu jsou vaše vyhlášené dobroty tak vyhlášené. Dopřejte koření extra péči a promyslete, kam ho budete ukládat

Koření si v kuchyni zaslouží místo na výsluní. Vždyť díky němu jsou vaše vyhlášené dobroty tak vyhlášené. Dopřejte koření extra péči a promyslete, kam ho budete ukládat

Speciální organizéry na koření – přehled bez kompromisů

Koření je často jedním z nejvíce chaotických prvků kuchyně. Bez správného organizéru se snadno stane, že budete hledat oregano, zatímco bazalka se schová někde v rohu. Organizéry na koření mohou mít různé podoby – od jednoduchých zásobníků do šuplíků, které umožní uložení lahviček naležato, až po víceúrovňové stojánky do skříněk.

Pokud preferujete minimalistický design, zkuste otočné organizéry, které vám umožní uložit desítky druhů koření na jednom místě. Když na lahvičky přidáte štítky nebo barvy podle typu koření, budete mít přehled na první pohled.

Organizéry na víka a pokličky – konec chaosu

Jedním z největších problémů v kuchyni bývá skladování pokliček. Leží na dně skříněk, zabírají místo a nikdy nevíte, ke kterému hrnci patří. Speciální organizéry na pokličky tento problém snadno vyřeší. Můžete je zavěsit na vnitřní stranu dvířek skříněk nebo použít stojany, které udrží víka vertikálně. Díky tomu ušetříte místo a budete mít vždy jasno, kde co je.

Kombinace praktického a estetického

Organizéry nejsou jen o praktičnosti, ale mohou být i stylovým doplňkem. Dřevěné boxy, kovové koše nebo designové magnetické lišty dodají vaší kuchyni moderní vzhled a zároveň vám usnadní práci. Pokud máte otevřené police, vyberte organizéry, které ladí s barvami nebo materiály vaší kuchyně.

Praktické tipy na každodenní pořádek

I ta nejlépe organizovaná kuchyň může rychle sklouznout k nepořádku, pokud se o ni pravidelně nestaráme. Klíčem k dlouhodobé udržitelnosti je osvojit si pár jednoduchých návyků, které vám zajistí čistý a přehledný prostor bez velkého úsilí. Tady je několik osvědčených triků, jak na to!

Pravidlo „čistého stolu“ – udržujte pracovní plochy volné

Jednou z největších překážek při práci v kuchyni bývá přeplněná pracovní plocha. Místa, která by měla sloužit na přípravu jídla, často zaplní mixér, košík s ovocem nebo hromada nádobí. Řešením je jednoduché pravidlo: po každém vaření uvolněte pracovní plochy.

  • Minimalizujte věci na lince: Na kuchyňské lince by měly být pouze ty spotřebiče a předměty, které používáte denně – například kávovar nebo rychlovarná konvice. Vše ostatní patří do skříněk nebo šuplíků.
  • Pravidelný úklid během vaření: Zatímco se například těstoviny vaří, rychle umyjte prkénko nebo otřete desku. Tak se vyhnete hromadění nepořádku.
  • Využívejte podnosy: Pokud máte tendenci na lince skladovat menší věci, jako jsou oleje, kořenky nebo sůl, umístěte je na podnos. Vypadá to úhledněji a snadněji se to přemisťuje při úklidu.

Minimalizace věcí – naučte se, co opravdu potřebujete

Jednou za čas si sedněte a projděte všechny své kuchyňské potřeby. Zeptejte se sami sebe: Opravdu tohle používám? Kuchyně bývá plná zbytečností, které jsme si koupili s dobrým úmyslem, ale ve skutečnosti jen zabírají místo.

  • Věci na jedno použití: Pokud máte speciální nástroje, jako je kráječ na avokádo nebo formička na jedno konkrétní cukroví, ale nepoužíváte je, zvažte jejich darování nebo prodej.
  • Opotřebované vybavení: Staré pánve, které se už připalují, nebo poškozené plastové nádoby, by měly pryč. Nahraďte je kvalitnějšími alternativami.
  • Dvojnásobné položky: Kolik škrabek na brambory nebo naběraček opravdu potřebujete? Redukujte počet a uvolněte místo.

I v jednoduše zařízené kuchyni můžete vykouzlit legendární dobroty. Zkuste to a uvidíte sami, jak se vaši hosté budou olizovat

I v jednoduše zařízené kuchyni můžete vykouzlit legendární dobroty. Zkuste to a uvidíte sami, jak se vaši hosté budou olizovat

Organizace každodenních potřeb – vše má své místo

Každodenní pořádek začíná tím, že věci, které často používáte, mají své pevné místo. Například talíře a příbory by měly být co nejblíže myčce, hrnce a pánve v dosahu sporáku a nože na prkénko.

  • Zóny podle činností: Rozdělte kuchyň na zóny – příprava jídla, vaření, úklid. U každé zóny mějte náčiní a vybavení, které tam patří.
  • Boxy a dózy pro každodenní potraviny: Mějte speciální dózy na věci, které používáte každý den, například mouku, cukr nebo kávu. Označení štítky pomůže udržet přehled.
  • Šuplíky s prioritou: Nejvíce používané věci mějte v horních šuplících nebo na snadno dostupných místech.

Rituály na konci dne – pár minut denně ušetří hodiny práce

Každý večer věnujte pár minut rychlému úklidu kuchyně. Tento jednoduchý rituál vám zajistí čistý start další den.

  • Myčka a nádobí: Nenechávejte nádobí ve dřezu. Naplňte myčku, zapněte ji a ráno ji vyprázdněte.
  • Otření povrchů: Rychle setřete linku a jídelní stůl. Pokud máte kuchyňský ostrůvek, věnujte i jemu pozornost.
  • Kontrola odpadků: Zbavte se organických zbytků nebo věcí, které by přes noc mohly způsobit nepříjemný zápach.

Zapojte celou rodinu do pořádku

Udržet kuchyň uklizenou by nemělo být úkolem jednoho člověka. Zapojte celou rodinu, aby se na pořádku podílela.

  • Jasná pravidla: Každý člen domácnosti by měl vědět, kam co patří. Například kde jsou příbory, kam odkládat špinavé nádobí nebo jak organizovat lednici.
  • Děti a úklid: I děti se mohou zapojit. Malé úkoly, jako je skládání ubrousků nebo ukládání drobností, mohou být pro ně zábavou.
  • Sdílená odpovědnost: Rozdělte si úkoly – jeden uklízí po vaření, druhý umyje stůl, další naskládá nádobí do myčky.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste