Města se zvětšují, obyvatel přibývá a zelených ploch ubývá. Mnohým „byťákům“ chybí prostor pro pěstování vlastní zeleniny a ovoce. Pokud na to ale jdete správně, může se vám zahrádkou stát i prostorná terasa, menší balkon, a dokonce i minimalistický parapet. Správný městský zahrádkář nefňuká nad tím, že nemá kde zahradničit, zkrátka sází, kde může. Zahrádkářské úspěchy jdou ruku v ruce s výběrem správných plodin, nádob na pěstování a se znalostí světových stran.
Zahrada na balkoně
Zahrada na balkoně, terase, nebo na okenním parapetu?
Co mají balkon, terasa a okenní parapet společného? Především to, že to není zahrada v pravém slova smyslu. Chybí jim zemina a hlavně vás limitují velikostí, která je spíše skromnější než velká. Ještě než začnete nakupovat truhlíky, nádoby a kontejnery, změřte si, na jak velkém prostoru budete pěstovat. Čím menší prostor, tím větší plánování o uspořádání květináčů je potřeba.
Nezapomeňte také zohlednit své nároky:
- Budete se moci zahrádce pravidelně věnovat?
- Nezapomenete ji pravidelně zavlažovat?
- Chcete na balkoně pouze zahradničit?
- Chcete na balkoně zahradničit, ale také tu mít zahradní posezení?
Než začnete navážet hlínu a nakupovat rostliny a květiny, promyslete:
- nosnost balkonu, terasy či parapetu,
- orientaci vůči světovým stranám,
- možnost zastínění,
- blízkost frekventované silnice,
- možnosti zazimování,
- jak se substrátem a nádobami naložíte v případě stěhování,
- máte tolerantní sousedy, kterým nebude váš zahradnický duch vadit?
Zahrada na balkoně: výběr nádob a rostlin na pěstování
Nádoby na pěstování vybírejte podle druhu ovoce či zeleniny. Některé rostlinky potřebují pro kořeny dostatek místa, jiným se bude dařit i v mělkých květináčích.
Například kořenová zelenina potřebuje hluboké nádoby. Mrkvi a petrželi se bude nejlépe dařit v květináčích s hloubkou nejméně 40 cm. Pro pěstování okurek a rajčat na balkoně budete potřebovat nádoby s průměrem a výškou okolo 35 cm. Bylinková zahrada na balkoně je prostorově nenáročná, protože jí budou stačit květináče s průměrem zhruba 15 cm.
U pěstebních nádob dbejte na to, aby měly otvory pro odvod vody. Dno by mělo mít otvory, kterými přebytečná voda odteče. Zároveň by voda neměla jen rychle odtéct, ale zčásti se zadržovat v zemině. Proto je potřeba dno vysypat drenážní vrstvou, která bude vodu propouštět tak akorát. Tato vrstva se také postará o to, že se odvodňovací otvory jen tak neucpou. Vyzkoušejte kamínky, keramzit nebo písek.
Hraje pro vás při výběru pěstebních nádob důležitou roli jejich barva? Přestože na moderních zahradách a balkonech převládá antracitová, pamatujte, že tmavé barvy přitahují slunce. Proto se nádoba rychleji zahřívá, což může rostlinám uškodit. Vsaďte raději na nádoby světlejších barev.
K dostání jsou i speciální PVC pytle, které slouží pro pěstování zeleniny na balkoně. Nejčastěji se v nich pěstují brambory, batáty, ale také rajčata.
Na balkoně můžete pěstovat i rajčata
Co všechno můžete pěstovat na balkoně či terase?
Pamatujte, že neplatí rovnice: jedna nádoba = jedna rostlina. V jedné nádobě můžete pěstovat více rostlin najednou. Ušetříte tím místo. Na druhou stranu musíte vybírat rostliny, které mají podobné nároky na pěstování (živiny, vlhkost, slunce) a vzájemně si nevadí. Jakým rostlinám to spolu pasuje?
- Rajčatům s bazalkou,
- jahodám s cibulí,
- pórku s mrkví.
V zahrádkářských prodejnách můžete narazit na druhy zeleniny, které jsou speciálně vyšlechtěné pro pěstování na balkoně. Jde například o:
- sladkou okurku kiwano,
- paprikovou okurku,
- ačokču,
- asijskou listovou zeleninu mizunu.
Pokud máte k dispozici pro pěstování rozlehlou terasu, nemusíte se v pěstování omezovat. Jestliže zápasíte s každým centimetrem, vsaďte na mini odrůdy ovoce a zeleniny:
- mini papričky,
- koktejlová rajčata,
- mini lilky,
- baby řepa,
- mini borůvky,
- měsíční jahody,
- mini melouny.
Do pěstebních kontejnerů můžete zasadit i různé odrůdy keřů a stromů ve zmenšených podobách. Jde například o zakrslou meruňku, sloupovitou jabloň nebo okrasnou broskvoň. Pokud vám to prostor dovoluje, postavte do jejich blízkosti lavičku nebo zahradní křeslo či židli a hned si budete připadat jako uprostřed velké zahrady.
Nejlépe se relaxuje uprostřed balkonové zahrádky
Výběr rostlin podle světových stran
Úspěšné zahradničení není jen o správném výběru zeminy, zalévání, dodávání živin a o vybraných rostlinách, ale také o orientaci světových stran. Zatímco některé rostliny chtějí hodně tepla a slunce, jiným se daří spíše v chladnějších a tmavších místech.
Jižně a západně orientovaný balkon či terasa
Podaří se vám tu vypěstovat většina ovoce a zeleniny. Z bylinek se tu bude dařit šalvěji, dobromyslu, tymiánu, bazalce nebo majoránce a levanduli. Při výběru květin sáhněte po zvonečcích, begóniích, petúniích nebo muškátech. V případě jižní orientace nezapomeňte během parných letních dnů na pravidelné zalévání a stínění před ostrými slunečními paprsky.
Severně a východně orientovaný balkon či terasa
Pro tyto světové strany je typické, že sem slunce svítí méně. To ale neznamená, že tu nic nevypěstujete. Zasaďte špenát, ředkvičky, salát, česnek, rukolu, fazole, hrášek, mrkev nebo petržel. U bylinek vybírejte z máty, libečku, oregana, tymiánu, kopru, medvědího česneku, petrželky nebo pažitky.
Parapet proměněný na zahradu
Ani absence balkonu vám nemůže zabránit v zahradničení. Klidně na miniaturní zahrádku přeměňte vnější parapet okna. Než se do toho pustíte, zvažte jeho šířku, délku i sklon. Truhlíky musí být zabezpečené, aby nespadly na chodce dole. Zároveň si vyzkoušejte, zda nebudou bránit při otevírání okna. Samozřejmě také zvažte orientaci podle světových stran.
Jihozápadní a západní strana vám dovolí pěstovat téměř cokoliv. Na východně orientovaném parapetu pěstujte bylinky, kterým vyhovuje stín. Jde například o mátu, libeček, kopr nebo pažitku. Ze zeleniny vyberte ředkvičky, rukolu, špenát nebo saláty.
Vertikální zahrada na balkoně
Pokud hledáte inspiraci na zahradu na malém balkoně, vyzkoušejte vertikální pěstování. Vertikální zahrady nabízí úsporu místa na balkoně, ale velký prostor pro pěstování. Jak si vertikální zahradu zařídit? Můžete si ji pořídit rovnou v obchodě, kde má podobu stěny, na kterou jen zavěsíte speciální truhlíky.
Závěsné květináče vytvoří vertikální zahradu
Vyrobíte si ji ale snadno i svépomocí.
- Pod sebe připevněte na stěnu několik polic, do kterých položíte květináče.
- Z palet vyrobte stěnu s otvory, na které zavěsíte závěsné truhlíky.
- Přivrtejte několik závěsných truhlíků do stropu balkonu.
- Postavte si na balkon policový regál, který vyplníte květináči.
Aby byla vaše zahradní oáza dokonalá, doplňte ji venkovními koberečky a zahradním osvětlením. Zelené náruče si tak užijete jak ve dne, tak k večeru.