Učení nemusí být mučení. Někomu pomáhá pohodlné křeslo, ušák nebo pohovka, jinému vana plná horké vody. V každém případě je ale kumšt najít si doma místo, kde se budete moct plně soustředit jen na studium, aniž by vás cokoliv vytrhlo. My jsme se na tenhle problém podívali a přinášíme vám několik ověřených tipů. Mrkněte se, který by se vám hodil. Uvidíte, že mají něco do sebe. Na co se můžete v článku těšit? Začneme precizní organizací všech materiálů do polic. To ocení hlavně systematici a puntičkáři. Druhým tématem bude stylové trendy prostředí, které vás dostane svou nedbalou elegancí a zpříjemní čas, kdy se budete učit. Jako třetí se na řadu dostanou výklenky a zákoutí, které jinak leží ladem. No a když dočtete až na konec článku, dozvíte se ještě jeden bonusový tip navíc. Hlavně si nedělejte hlavu z toho, že vám učení zrovna nejde. Hoďte se do klidu, dejte si čokoládu a po dočtení článku se zkuste na chvíli zase učit. Půjde to líp, uvidíte!
Ve vyladěném studijním koutku půjde učení skoro samo (Designed by Freepik)
Precizní organizace je skvělý začátek
Pokud patříte mezi povahy, které vnitřně zneklidňuje pokrčený roh koberce nebo jinak natočený hrnek v polici, budete mnohdy těžko hledat vnitřní klid a soustředění na učení. Naštěstí můžete problému neuspořádanosti předejít tím, že si vytvoříte oázu srovnaného učiva, knih a dalších věcí potřebných ke studiu. Pořádek a řád vás ve finále uklidní natolik, že vaše puntičkářská povaha povolí hlavě maximální koncentraci na učivo. Nic jiného totiž vaši mysl zneklidňovat nebude. Ale abyste to zvládli uhrát takhle hladce, budete potřebovat dobře promyslet úložný prostor, do kterého pak vyrovnáte vše potřebné. Nám se osvědčily police a šanony, stejně jako pořadače na čtvrtky papíru nebo psací potřeby. To je nutné minimum. Zbytek si doplníte podle potřeby.
Abyste mohli efektivně využít veškerý prostor v nejbližším okolí, kde se chcete učit, začněte stolem. Ideální bude dostatečně široký pevný a stabilní kus. Vybírejte stůl, který je široký aspoň metr. Oceníte to nejen kvůli studijním materiálům, učebnicím a notebooku, které potřebujete na pracovní desku vměstnat. Někam si budete potřebovat dát taky hrnek s čajem nebo kávou, misku s ovocem nebo jinou dobrou svačinu, aby vám to lépe šlo. Podle našich zkušeností jsou skvělým doplňkem při učení ořechy všeho druhu. Ale samozřejmě necháme na vás, jestli si vyberete je, nebo sáhnete po čemkoliv jiném. Ať tak či tak, prostor na stole se vám sejde. Pokud se vám do pokoje vejde stůl s šířkou 120 cm, nebo dokonce větší, berte ho všemi deseti.
Dostatečně velký stůl je základ (Designed by Freepik)
Kromě stolu budete potřebovat zmíněné police, pořadače a regály. Právě regál je jedním z nejvýhodnějších kusů nábytku, které vám pomůžou skvěle věci zorganizovat. Police můžete mít i po obou stranách stolu, a to jak na desce stolu, tak pod ní. Regál pak obstará zbytek. Nabídne vám několik řad a sloupců fochů, kam můžete umně vyskládat veškeré drobnosti i středně velké věci tak, abyste měli po ruce ty nejdůležitější, zatímco ty, které používáte zřídka, dáte někam dál – jedno, jestli nahoru nebo dolů. Tím budete mít krásně srovnané všechny věci a můžete se bez rozptylování vrhnout do učení. Uvidíte, že vám to půjde skvěle.
Obklopte se stylem, který vás hodí do klidu
Není nic horšího než sterilní a nepřátelské prostředí, které vás demotivuje. Pokud patříte mezi lidi, kteří bez pohodlného ušáku a nohou v teple nemůžou začít studovat, bude se vám tenhle tip zamlouvat. Tajemství je v nedbalé eleganci, která v sobě skýtá pohodlí a nadhled. Žádné sešněrované a pravidly obehnané prostředí knihoven, studoven nebo tříd nesahá takovému domácímu koutu ani po kotníky. Vyberte si pro začátek dva až tři prvky, které poslouží jako základ vašeho pohodového domácího koutku. Na těch postavte všechno ostatní. Postarejte se, abyste měli v koutu měkké i tvrdší materiály, praktické potřeby k učení i elegantní dekorace a výzdobu, která vás potěší.
Dobrou volbou je tapeta nebo obložení části stěny. Tím si opticky oddělíte studijní kout od zbytku místnosti. Dejte si pozor, aby taková vizuální hranice byla dost široká. Když zasednete k učení, neměli byste přímo před nosem vidět hranici koutu, která by vás určitě rušila. Lepší je udělat kout širší, abyste měli klid. Jestli chcete své soustředění zlepšit, pověste si třeba zboku zatahovací závěs, díky kterému budete moct prostor částečně oddělit. Stejně dobře zafunguje i jednoduchá a lehká dělicí stěna nebo paraván. To už jsou ale spíš doplňkové alternativy, bez kterých se většinou obejdete.
Kromě nábytku v podobě stolu, židle nebo křesla a polic budete potřebovat i nějaké speciální kousky. Ty se postarají o to, abyste měli extra pohodlí a abyste se při učení cítili co možná nejlíp. Někomu pomůže deka, do které se při sychravém venkovním počasí zatočí, jiný ocení polštář pod nohy, aby měl nohy v teple a na měkkém. Záleží na vás, co bude tím správným vylepšením a žolíkem. V každém případě byste se po použití tohoto předmětu měli cítit pohodlně a v bezpečí. Tenhle pocit si ostatně můžete vylepšit horkým nápojem nebo kvalitní čokoládou. Raději ale vždy sáhněte po kvalitě, která vás povzbudí. Větší množství cukru by vás rozhodilo a nenechalo vás soustředit se. Stejně funguje i kofein nebo tein.
Proměňte výklenek nebo zákoutí ve studovnu
Výhodou této rady je fakt, že z nevyužitého prostoru, který leží ladem, uděláte plnohodnotný kout nebo malou místnost, kde budete moct nerušeně studovat. Pravděpodobně vás tu nebude ani nic moc rozptylovat, protože prostor zařídíte od píky. Než se ale pustíte do práce, promyslete si, co všechno do malého prostoru vejde. Raději volte méně základních věcí, abyste nezaskládali moc místa. Pak by se vám v zákoutí neučilo dobře, protože by na vás mohlo působit stísněně. Důležitým základem je kromě nábytku taky dostatek světla. Ideální je světlo přirozené. Ale pokud tuhle možnost nemáte, vystačíte si i s umělým.
Jako základ vám bude stačit jakákoliv pracovní deska. Když se do prostoru vejde stůl, tím lépe. Ale určitě to není podmínkou. Někdy stačí mezi stěny vzepřít hlubší polici a máte vyřešeno. K tomu přidáte pohodlnou židli s dostatečně vysokým opěradlem, aby při učení netrpěla záda, a můžete začít oblažovat mozek novými vědomostmi. Když ušetříte trochu místa na odpadkový koš nebo malou nástěnku na zdi vedle vás, tím lépe. Samozřejmě nezapomínejte ani na elektřinu. Ideální je nejméně jedna zásuvka na dosah. Jinak se maximální doba učení smrskne na výdrž baterie vašeho notebooku. A to by byla škoda, nemyslíte?
Šikovná lampička i nástěnka se budou hodit (Designed by Freepik)
Když se vám povede najít místo, kde budete mít na dosah dokonce víc zásuvek, tím lépe. Pravděpodobně do jedné z nich budete potřebovat zapojit lampičku. Bez té se od podzimu do jara obejdete jen těžko. Pokud nebudete mít dost místa na stole nebo pracovní desce, můžete využít alternativu v podobě nástěnného osvětlení nebo stojací lampy. Obojí funguje skvěle a dobře poslouží. Že má světlo mířit z opačné strany, než je vaše dominantní ruka, to už připomínáme jen pro jistotu. Určitě byste si při psaní nebo čtení neradi stínili.
Vykouzlete si tajnou studovnu se skrýší
Tenhle bonusový tip ocení snílci a dobrodružné povahy. Jen si představte, jak uprostřed půlnoční bouřky sedíte v malinkatém kamrlíku při svitu poblikávající žárovky a studujete jako diví. Někoho ta představa vyděsí, jiného láká jako máloco. Pro druhou skupinu máme dobrou zprávu. Takovou mikro studovnu si můžete snadno vykouzlit i u vás doma. Pravděpodobně už máte vše, co k ní potřebujete. Jen se budete muset na věci podívat jinýma očima. Jako základ vám skvěle poslouží hluboká šatní skříň. Dokonce v ní můžete nechat některé police, abyste pak měli kam odkládat věci.
Za dveře dovnitř do skříně umístíte malý stolek nebo zevnitř ke stěnám upevníte vodorovnou desku, na které budete moct mít to nejnutnější. Pravděpodobně se budete muset spokojit s útulným, ale hodně omezeným prostorem. Takže nepočítejte s půlmetrem na obou stranách, když si před sebe rozložíte počítač. Na druhou stranu se můžete ve skříni zavřít, takže vás nebude nic rušit, ať už se rozhodnete studovat v kteroukoliv denní nebo noční dobu. Tím získáte dobrou šanci na úspěšné studium. A až vylezete ven, určitě se rádi pochlubíte ostatním, co umíte nového.
Tím jsme se dostali až na konec prvního dílu v sérii, kde vám radíme, jak si doma zařídit studijní kout. Zatím od nás máte čtyři varianty, které můžete bez ostychu rovnou vyzkoušet. Určitě si najdete tu, která vám sedne nejlíp. A až budete mít hotovo, mrkněte se taky na naše další články na blogu. Píšeme je pro vás pravidelně.