Vylaďte si doma studijní kout – 2. díl

Ve druhém díle naší série rad ohledně domácích studijních koutů budeme pokračovat várkou čtyř tipů. Pokud vás minul první díl, určitě se k němu vraťte po dočtení tohoto článku. Získáte tak kompletní přehled o tom, jak si doma vykouzlit praktický studijní kout i v malém nebo nevyužitém prostoru, kde byste to nečekali. Samozřejmě zmíníme i nábytek, který se vám v koutu bude hodit, a to včetně specifikace, co by měl mít, a co naopak můžete oželet. A co nás čeká v tomto díle? Začneme tipem na řešení v dětském pokoji, kde máte možnost vytvořit studijní kout pod patrovou postelí. Pak se budeme věnovat dvojitému stolu pro více dětí, které jsou k sobě věkově blízko. Jako třetí přijde na řadu propojení informací a dekorace v podobě tapety s mapou světa. A když dočtete na konec článku, najdete tam ještě jeden extra tip. Tak se do toho pusťte. Příjemnou zábavu.

Praktický studijní kout ocení každý školák (Designed by Freepik)

Praktický studijní kout ocení každý školák (Designed by Freepik)

Když není místo na zemi, stavějte do patra

Tenhle tip oceníte, pokud máte doma vyšší stropy. Kouzlo je samozřejmě v patrovém nábytku, nebo dokonce plošinách, které umístíte do patra nad klasickou podlahu v místnosti. Vyšší stropy vám dovolí rozdělit pokoj vertikálně na dva. Doporučujeme horní patro neplánovat přes celou plochu místnosti, protože byste pak dole měli málo světla. Ideální je nahoře vykouzlit klidovou zónu, umístit tam postel s malým prostorem kolem, kam můžete dát třeba polštáře na posezení. Už samotnou postelí v úrovni patra získáte dole pod ní spoustu prostoru na další věci a vybavení. Proto tam snadno můžete vytvořit praktický studijní kout.

V praxi to může vypadat tak, že v prostoru pod postelí budete mít stůl, židli a možná jednu nebo dvě menší skříňky na to nejnutnější. I to je ale o hodně víc, než kdybyste se snažili cokoliv z těchto kousků nábytku vměstnat do plně vybaveného bytu. Prostor pod patrovou postelí je lepší a vzdušnější. Zároveň ale skýtá i dostatek bezpečí, protože tam při studiu budete ohraničeni ze stran i shora. S trochou štěstí vás nebude okolí rozptylovat tolik, jako kdybyste seděli na židli před francouzským oknem směřujícím do zahrady, nebo dokonce na ulici, kde to žije v každou denní dobu.

Když se vám podaří postel sladit společně s nábytkem, který plánujete dát pod ní do studijního koutku, vykouzlíte harmonický set. Tím můžete přenést těžiště zájmu v pokoji od ostatních věcí právě sem. Většinou budete volit dekor dřeva, a to pro konstrukci postele i nábytku pod ní. Je jedno, jestli se rozhodnete investovat do masivu, nebo se spokojíte s nápodobou v kabátě dřevěného dekoru. V každém případě zkuste vybrat stejný dekor pro všechny kusy. Uvidíte, že to bude stát za to. Když by to z nějakého důvodu nešlo, snažte se v jednom stylu držet aspoň nábytek v nice pod postelí. V takovém případě pak opticky sjednotíte studijní část a oddělíte ji od části určené k odpočinku.

Naučte děti spolupracovat u dvojitého stolu

Správný stůl musí být dost široký. Jinak u něj nezvládnete pohodlně pracovat, ať už se chystáte počítat matematické rovnice, učit se historická data bitev nebo třeba vyrábět stojánek na ubrousky. Pro jednoho je minimální doporučená šířka kolem 100 cm. Pokud máte doma dvě děti, které jsou podobně staré, můžete jim pořídit společný dlouhý stůl, u kterého budou sedět vedle sebe. Nebojte se, neznamená to nejméně 200 cm dlouhou desku. Protože bude stůl spojený, můžete vybírat kratší variantu kolem 160 cm. K takovému stolu už by se měli pohodlně vejít i dva dospělí pracanti nebo studenti. Takže touhle fintou ušetříte asi 40 centimetrů, což v menší místnosti určitě není k zahození.

Navíc můžete doprostřed stolu umístit skříňku s policemi nebo šuplíky. Skříňka perfektně rozpůlí stůl pod deskou tak, aby se děti v zápalu soustředění na práci nebo studium nekopaly. Samozřejmě můžete pořídit skříňku se sudým počtem šuplíků nebo polic a každému dítěti přiřadit polovinu kapacity. Ale pokud chcete být velkorysejší, pořiďte skříňky dvě a jednu nechte na kraji stolu. Tím bude mít každé dítě dost místa na všechny studijní a pracovní potřeby. Kromě toho se děti nebudou hádat, kdo půjde do skříňky pro věci jako první. Vy budete klidnější a děti budou spokojenější.

Pokud přemýšlíte, jak stůl v pokoji umístit, máme pro vás jednu elegantní možnost. Osvědčilo se nám nevybírat stůl, ale jen horní desku, případně dvě desky o poloviční délce. Na začátku podepřete desku skříňkou, která patří prvnímu dítěti. Uprostřed tenhle dvojitý stůl vyztužíte druhou skříňkou, která bude dělat oporu jedné dlouhé desce, nebo pohlídá vodorovné umístění obou kratších desek. Zbylý konec už stačí pomocí úhelníků připevnit ke stěně a máte hotovo. Kdybyste chtěli použít další skříňku, samozřejmě můžete. Podepření desky skříňkami ale není zcela zajištěné. Porto raději na pár místech desku provrtejte a chyťte ji ke skříňce vruty. Pak bude celek krásně kompaktní.

Spojte dekoraci a učební pomůcku

Elegantní tapeta na stěně může být dobrou inspirací pro všechny kreativní duše. Ale při studiu potřebujete spíš maximum nástrojů a učebních materiálů, které vám pomůžou nasát nové informace. Případně ještě oceníte všechny věci, které vám pomůžou dát řád informacím, které jste se už naučili. A přesně v tom může být platná tapeta s mapou světa. Veškeré zeměpisné pojmy si můžete jednoduše najít přímo před sebou na stěně. Možná kvůli měřítku nebudou až tak přesně viditelné, ale v každém případě získáte slušný odhad na to, jak daleko je Čína od Ekvádoru, kudy vede nejkratší cesta z New Yorku do Prahy nebo jaký oceán je mezi Evropou a Amerikou.

Hravé učení? Vyzkoušejte tapetu v podobě mapy (Designed by Freepik)

Hravé učení? Vyzkoušejte tapetu v podobě mapy (Designed by Freepik)

Vedle grafického znázornění spousty informací můžete kdykoliv zjistit, o kolik hodin víc nebo míň je v zemi, do které se chystáte vyrazit v létě na dovolenou. Jak moc severně nebo jižně leží Kanada v porovnání s Českou republikou a tak dál. Samozřejmě je jen na vás, jestli si do mapy na stěně budete chtít značit, kde všude už jste byli. Kromě toho všeho budete mít při studiu před očima něco známého a zároveň něco ne úplně probádaného. Vždycky můžete zjistit něco nového, co si pomocí mapy dokážete hezky názorně ukázat.

Tapeta s mapou světa je samozřejmě taky elegantním doplňkem studovny nebo studijního koutku. Modrá, zelená a hnědá barva patří mezi v přírodě nejčastější, takže i v interiéru působí přirozeně a ani jedna z nich vás nebude rušit, když se zrovna budete potřebovat naplno soustředit na novou a těžkou látku. Když byste chtěli tapetu s mapou světa ještě vylepšit, můžete si na kus stěny nalepit plochu, která jde popisovat fixem nebo křídou. Tím získáte pracovní prostor hned vedle mapy. Pro někoho to může sloužit jako centrum klíčových slov nebo hesel, která pomáhají s učením rozsáhlejších témat.

Učte děti pracovat déle a soustředěně

Poslední bonusový tip je dneska pro všechny rodiče, kteří chtějí své děti naučit soustředění při práci. Finta je to jednoduchá a když se dělá poctivě, nese své ovoce. Budete potřebovat dvě židle nebo křesla, stůl a hodně trpělivosti. Všechno je o tom, že jdete dítěti příkladem vy jakožto vzor dospělého člověka, kterého dítě respektuje. Doporučujeme tohle zkoušet s dětmi ve věku kolem deseti let. U mladších to nemusí dobře zafungovat a u starších dvanácti nebo třinácti let to určitě fungovat nebude. Však moc dobře víte proč. Ale pojďme zpátky k desetiletým.

Domluvte se se svým potomkem, že se budete učit a hrát si stejnou dobu. Pak oba zasedněte ke stolu a učte se. Případně můžete pracovat, zatímco dítě studuje. Po deseti minutách skončete s prací a učením a věnujte se hraní – opět deset minut. Tím máte hotový základ, na kterém můžete stavět. Při dalším učení se domluvte na patnácti minutách a postupujte po pěti nebo deseti minutách stále dál, až se dostanete na hodinu. O moc delší časovou jednotku u desetiletých dětí asi nemá cenu tlačit. Vždy důsledně dodržujte dvě věci; jednak střídání období práce (studia) a zábavy, a jednak to, že s dítětem vše děláte taky. Tím získáte maximální šanci na to, že se vaše dítě dostane do pracovního režimu, který bude dobrým základem jeho dalšího rozvoje.

I společná hra na učení může být zábava (Designed by Freepik)

I společná hra na učení může být zábava (Designed by Freepik)

A jsme na konci tohoto dílu i celé naší série, ve které jsme vám radili o studijních koutech. Celkem od nás máte osm tipů, které můžete vyzkoušet třeba hned. Některé se mezi sebou dají kombinovat a většinu můžete dál rozvíjet. Věříme, že se vám budou hodit. Až budete mít doma studijní kout jako ze škatulky, mrkněte se taky na naše další články na blogu. Najdete v nich zajímavosti nejen ze světa nábytku.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste