Zbavte se chaosu ve věcech uložených pod dřezem – 2. díl

887 Tipy a triky

Ve druhém díle naší série, ve které se věnujeme způsobu ukládání věcí pod kuchyňským dřezem, vám opět naservírujeme čtveřici ověřených tipů, které můžete využít doma nebo kdekoliv jinde. Pokud jste z nějakého důvodu ještě nečetli první část série, určitě se k ní po dočtení tohoto článku vraťte, ať máte kompletní přehled o tom, co můžete doma ve skříňce pod dřezem vylepšit. Je možné, že některé tipy doma nebudete moct využít přímo. Ale stejně se vám můžou hodit, když vás například s žádostí o pomoc osloví kamarádi, známí, nebo dokonce někdo z rodiny. Uvidíte, že jsou to praktická řešení, která oceníte, i kdybyste je neměli hned kde uplatnit. A na co se podíváme konkrétně?

Mladý muž upravuje uspořádání skříňky pod dřezem

Jako první se budeme věnovat tématu krabiček, do kterých se dají uložit věci podobného charakteru, abyste měli vše pěkně roztříděné. Druhým tématem budou dlouhé úzké krabice, do kterých vyskládáte věci směrem zezadu dopředu ve skříňce. Jako třetí přijdou na řadu háčky, díky kterým budete moct snadno pověsit lehčí a menší věci třeba na vnitřní stranu dvířek skříňky. A čtvrtý tip si necháme jako překvapení na konec článku. Pokud se nemůžete dočkat, mrkněte se na něj klidně hned. Příjemné počtení.

Vytřiďte si věci do krabiček, ať máte přehled

Tenhle tip budete mít obzvlášť rádi, pokud patříte k systematickým lidem se sklonem k perfekcionismu. Nemusí to nutně znamenat, že vás rozhodí třeba i nerovná třáseň na koberci po babičce. Ale v každém případě máte rádi ve svých věcech pořádek, abyste jednoduše i poslepu sáhli na místo, kam věc patří a našli ji tam. A přesně v tomhle vám můžou pomoct různě velké krabičky nebo jiné nádoby na uložení věcí. Klidně můžete využít i kyblíky nebo jiné řešení, které vám bude nejlépe vyhovovat. V každém případě budete potřebovat do skříňky pod dřez vměstnat několik úložných zařízení, která krásně rozčlení celý prostor, abyste mohli pohodlně a bez hledání využít kteroukoliv věc, co zrovna budete potřebovat. Navíc tohle řešení nemusíte využívat jen v kuchyni. Klidně se dá použít i u jiného nábytku v domácnosti.

Věci uložené v krabičkách

Pokud trochu tápete v tom, jak by mohlo vypadat rozdělení jednotlivých věcí, nebojte se. Hned vám to popíšeme na příkladu. Ale samozřejmě si jej pak budete muset upravit podle vlastních reálných potřeb. V první krabičce můžete mít například věci k myčce. To neznamená jen tablety na mytí nádobí, ale i tablety na čištění myčky, čištění odtoku nebo třeba sůl, která také z času na čas pomáhá myčku držet v kondici. Ve druhé krabičce můžete mít například věci na čištění podlah. A je jedno, jestli využíváte univerzální čistič na tvrdé podlahy a vystačíte si s ním v celém bytě, nebo máte několik prostředků, které využíváte podle druhu podlahy. Například kachličky a lino neřešíte, ale na dřevo používáte speciální šetrný prostředek, kterým vytíráte podlahu taky v dětském pokoji.

Asi už máte představu, jak by takové logické rozčlenění mohlo vypadat. Ale kdyby vám nevyhovovalo, můžete si samozřejmě rozdělení věcí vymyslet jakkoliv jinak. Hlavní je, aby vám uspořádání sedělo a byli jste s ním spokojení. Jedním z možných řešení je například dělení věcí podle místnosti, ve které je nejčastěji využíváte. Pak budete mít krabičku na kuchyni, krabičku na koupelnu, krabičku na záchod a tak dále. Určitě už tušíte, jaký režim dělení věcí by vám vyhovoval nejlíp. A i kdybyste to náhodou ještě nevěděli, vůbec si s tím nelámejte hlavu. Klidně vyzkoušejte jednu z možností a brzo uvidíte, jestli je to ta pravá pro vás, nebo budete vybírat z alternativ. V každém případě nejpozději na druhý nebo třetí pokus budete mít jasno, jaký typ dělení věcí do krabiček pro vás bude ten nejlepší a nejfunkčnější. Doufáme, že vám takový systém usnadní hledání věcí. Nám to funguje náramně.

Vytvořte si svépomocí několik dlouhých šuplíků

Nebojte se, nebudeme po vás teď chtít, abyste na sebe hodili montérky a stali se z minuty na minutu nábytkáři. Sice i to můžete, ale určitě je jednodušší a časově méně náročné řešení, které stojí na srovnání několika dlouhých a úzkých krabiček nebo jiných nádob, do kterých vyrovnáte věci, které potřebujete v kuchyni pod dřezem mít. Nebudeme vám tady psát, kolik přesně těch krabiček má být, protože je dost závislé na počtu a druhu věcí. V každém případě ale mějte krabičky vyrovnané tak, aby se dotýkaly delšími stranami, zatímco kratší strany budou mít vepředu a vzadu, když se po otevření dvířek podíváte dovnitř do skříňky. Tím zajistíte možnost kteroukoliv z krabiček jednoduše povytáhnout, abyste uvnitř našli všechno, co budete potřebovat, nebo třeba jen zkontrolovali, že vám ještě nedošel prostředek na umývání podlahy.

Věci srovnané v organizérech šuplíků

Samozřejmě tady platí klasická poučka o dvojím měření a jednom řezání. V tomto případě spíš jednom nakupování krabiček. Ty mimochodem seženete třeba v hobby marketech, v domácích potřebách nebo u některých nábytkářů, kteří zároveň prodávají doplňky. V každém případě vás nebudou stát žádný majlant. Nejspíš si ani po sečtení příjmů a výdajů nevšimnete, že jste daný měsíc něco takového nakoupili. Ale zpět k rozměrům krabiček. Nejde totiž jen o šířku a délku. Ty si nejspíš zvládnete pohlídat podle toho, kolik prostoru ve skříňce máte. Vždycky je lepší mít centimetr nebo dva rezervu, abyste pak nemuseli při vytahování trpět současným vysouváním sousedních krabiček kvůli tření stěn. Pohlídejte si ale taky hloubku krabiček. Měla by být dostatečná, aby věci nevypadávaly. Na druhou stranu nesmí být krabičky moc hluboké, aby se do nich dalo pohodlně nahlížet a přehrabovat se v nich.

Pokud jde o materiál krabiček, vždycky je lepší volit mechanicky odolnou variantu, která si poradí i s nadměrnou vlhkostí. Ta je totiž zrovna pod dřezem naprosto normální. I proto uděláte nejlíp, když se pro tentokrát vyhnete designovým krabičkám z přírodních materiálů, které jsou sice hezké napohled, ale odolné moc nebývají. Navíc by je stejně nikdo ve skříňce pod dřezem obdivovat nemohl. Raději sáhněte po klasických plastových, případně ocelových variantách. Samozřejmě i ty mají své mouchy, ale určitě vám dobře poslouží o dost déle. Jen v případě ocelové dávejte dovnitř raději jen suché věci, abyste zbytečně nesnižovali životnost krabičky kvůli vznikající rzi. Ta by mimochodem mohla obarvit uložené věci, což určitě taky nechcete.

Vylepšete dvířka a vnitřek skříňky háčky

Háček je bezva věc, kterou oceníte třeba v šatní skříni nebo na předsíňové stěně. Vždycky tím získáte zajímavý úložný prostor, který na první pohled není ani vidět. V případě šatní skříně jde o praktický doplněk, díky kterému můžete snadno oddělit použité svršky od těch čistých na ramínkách. V případě předsíňové stěny nebo věšáku je to perfektní zjednodušení situace. Nikomu by se nechtělo vláčet se po příchodu domů s kabátem nebo bundou až k šatní skříni. A přesně stejné je to i v případě háčků ve skříňce pod dřezem v kuchyni. Jen si představte, jak bude jednoduché umístit někam hadry na úklid, pověsit do dvířek přebytečné kuchyňské náčiní nebo háčky využít ještě na něco jiného. To už určitě vymyslíte sami.

Kuchyňské náčiní visící na háčcích dvířek skříňky

Kromě dvířek skříňky můžete samozřejmě využít i vnitřní strany stěn skříňky. Jsou sice obvykle o fous hůře přístupné než dvířka, ale i tak stojí za to sem nějaké háčky umístit. Budete tak mít jistotu, že jakékoliv další věci budete moct jednoduše zavěsit dovnitř do skříňky. Jen si pak pohlídejte, abyste věci seřadili nějak logicky. Když budete dozadu strkat věci, které využíváte často, není to nejlepší nápad. Spíš to dělejte obráceně. Dopředu přijdou věci, které potřebujete často, zatímco vzadu můžou zůstat veškeré méně potřebné věci.

Velkou výhodou háčků je, že když je nevyužíváte, nezabírají prakticky žádné místo. Takže si nemusíte lámat hlavu s tím, jestli jich do skříňky neplánujete moc. Jednoduše jich tam nasázejte, kolik chcete. Skříňka to určitě snese. A když nevyužijete všechny háčky hned, třeba se časem najdou další drobné věci, které budete potřebovat někam uložit. Pak se vám bude hodit, že je můžete jednoduše zavěsit na připravené háčky do skříňky pod dřezem, kde budou věci dobře schované, ale zároveň hned po ruce, kdykoliv je budete potřebovat využít.

Vyzkoušejte nastavitelné police, které se dají vložit do skříňky

Bonusový tip tentokrát věnujeme chytrému doplňku, který můžete doma využít kdekoliv jinde, nejen ve skříňce pod kuchyňským dřezem. Celá idea nastavitelných polic je v tom, že je můžete přizpůsobit volnému prostoru, a přesto je jednoduše připevnit dovnitř do nábytku. Funguje to trochu jako skládačka s tím, že police je v tomto případě trumf, se kterým můžete vyplnit libovolné místo. Pod dřezem se taková flexibilní část nábytku hodí dvojnásob. Většinou tudy vedou trubky, kterým potřebujete nechat dost místa. Ale zároveň můžete s nastavitelnou policí využít plnou výšku skříňky. A to je často hodně místa, což si uvědomíte až po tom, co ho začnete naplno využívat.

Police s vyrovnanými potravinami

Pokud chcete využít co nejvíc prostoru skříňky, doporučujeme pořídit vícepatrový policový díl. Ten vám zajistí lepší členění prostoru. Akorát pak musíte počítat s tím, že velké věci do něj nedáte. Přesto to ale podle nás stojí za zvážení. A ještě si neodpustíme dodat, že materiál polic by měl být odolný proti mechanickému poškození i zvýšené vlhkosti, protože obojí se ve skříňce pod dřezem většinou vyskytuje poměrně často. Jinak výběr policového dílu necháme zcela na vás.

Tím jsme se dostali až na konec tohoto článku i celé naší série. Děkujeme, že jste dočetli až sem, a doufáme, že jste si našli tip, který se bude hodit právě vám. Až budete mít doma skříňku pod dřezem vyladěnou, mrkněte se taky na naše další články na blogu. Píšeme je pro vás rádi a pravidelně.

Související produkty

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste