eko kůže
Stručně o eko kůži, jejím využití a údržbě
Co je eko kůže?
Takzvaná eko kůže (někdy psáno dohromady jako ekokůže) není kůže z ekologicky chovaných zvířat na bio farmách, jak by se mohlo zdát, ale náhražka pravé kůže, vyráběná ze syntetických materiálů. Tvoří ji látkový podklad, většinou bavlněný úplet, na který se nanáší vrstva netoxického polyuretanu. Na první pohled je syntetická kůže k nerozeznání od té pravé, jejich vlastnosti se však v mnohém liší.
Jednu z prvních umělých náhražek kůže se podařilo vyrobit německému chemikovi Herrmannu Staudingerovi při jeho experimentech během 2. světové války. Charakterizoval polymery a jejich vazby, čímž otevřel cestu k masové produkci plastových výrobků. Textilie potažené plastem se pak začaly hojně vyrábět od poloviny 60. let minulého století a od té doby se zdokonalují až do dnešní podoby.
K výhodám eko kůže patří její prodyšnost, solidní pevnost i odolnost proti oděru a na rozdíl od přírodní kůže může mít také prakticky jakoukoliv barvu. Její životnost je sice o něco kratší, ale na druhou stranu se prodává o mnoho levněji. Dá se prošít i na běžném šicím stroji a je vhodná všude tam, kde přebývají lidé postižení alergiemi. Nevýhodu má v tom, že kvůli své propustnosti je náchylnější na styk s tekutinami, které mohou na nábytku způsobit nevratné škody.
Vlastností umělé usně, jak se také jinak nazývá, nejvíce využívají výrobci moderního nábytku, a to především při čalounění sedaček, křesel, židlí, oblíbených sedacích pytlů a někdy i postelí.
Údržba
Životnost nábytku polstrovaného eko kůží můžeme prodloužit tím, že se o něj budeme řádně starat. První zásadou je, nevystavovat jej dlouhodobě přímému slunečnímu záření a teplotám nad 25 stupňů Celsia. Nepoužíváme žádné chemické prostředky a přípravky určené na pravou kůži, pro běžnou údržbu postačí hadřík navlhčený v čisté vodě, případně slabém roztoku mýdla s neutrálním pH. Látka by ale neměla pouštět barvu, aby nevzniklo víc škody, než užitku. Vhodné je také pravidelně ošetřovat eko kůži sprejem, určeným speciálně pro tento materiál, většinou jej seženeme v prodejnách s obuví.
Čištění eko kůže
Pokud potřebujeme vyčistit menší skvrny, postačí už zmíněný slabší roztok mýdla nebo pracího prášku, v žádném případě ale neberte do ruky režný kartáč, protože byste si mohli do sedačky vydřít nepěknou díru. Takový pokus o odstranění fleků třeba po červeném víně může lehce skončit nenávratným zničením nábytku. Pokud sáhnete po nějakém čističi na eko kůže, přečtěte si nejprve pozorně návod k jeho použití a pro jistotu jej nejdřív vyzkoušejte na místě, které není na první pohled vidět.
Při polití eko kůže tekutinou ji nejprve rychle vysajeme papírem a vzniklou skvrnu následně opět vyčistíme vlhkým hadrem. Obdobně postupujeme i v případě, že nám na nábytek upadne nějaké jídlo. Je potřeba co nejdříve odstranit tu nejhorší nečistotu a flek jemně vydrhnout. Když se to nepodaří nebo dojde k potřísnění umělé kůže těžce odstranitelnou látkou (inkoustem, lakem na nehty a podobně), raději se obraťte na odbornou úklidovou firmu, která by si měla v těchto případech poradit.
Jak ji poznat?
Pod moderním pojmem eko kůže se může skrývat jednak výše popsaný materiál z bavlněného úpletu a polyuretanu, ale také rozemleté zbytky pravé kůže – odpadu z obuvnické či brašnářské výroby, spojené lepidly a slisované znovu dohromady. Zda se jedná o pravou kůži nebo jen její náhražku, odhalíme poměrně jednoduchým způsobem. Všechny uměle vyráběné napodobeniny včetně eko kůže se při styku s otevřeným ohněm začnou kroutit a ihned vzplanou, zatímco opravdová kůže pouze zčerná. Zkoušku ovšem nedoporučujeme z pochopitelných důvodů provádět na viditelných místech. Pokud si nejste jistí, čím přesně je nábytek, který chcete koupit, čalouněný, informujte se raději přímo u výrobce.
Výhody eko kůže:
- dobrá prodyšnost
- snadná údržba
- menší pořizovací cena
- neomezená škála barev
Nevýhody eko kůže:
- kratší životnost
- snazší opotřebování
- náchylnější na skvrny po tekutinách