Konglomerát

Jde o materiál, který mineralogové označují také jako slepenec. Jde o horninu, která vzniká usazováním a opracováním drobných kamínků, které k sobě přilnou v jeden spojitý celek tak, že lze rozlišit původní malé částečky. Obvykle jsou oblých tvarů a větší než 2 mm.

V nábytkářství se využívají konglomeráty přírodní, ale i umělé. Vždy jsou kombinací drobných oblých částeček kamenitého základu (například dolomitu, křemene, pískovce apod.) a pojiva. Častým materiálem, který spojuje jednotlivé oblázky, bývají pryskyřice. Ty navíc zaručují elegantní vzhled. Oblíbený materiál při výrobě umyvadel.

Typickým příkladem používaného konglomerátu (slepence) na umělé bázi je umělý mramor. Ten se používá jako levnější náhražka skutečného nerostu. Pro laika je umělý konglomerát mramoru na první pohled téměř nerozeznatelný od přírodního. Navíc není tak studený a při správném zacházení lépe drží svěží vzhled.

V širším slova smyslu lze za konglomerát považovat jakoukoliv hmotu, která je složeninou více materiálů. Může jít například o dřevotřísku, která je spojena lepidlem či pryskyřicí. Toto označení je ale v nábytkářství pro jiné než nerostné konglomeráty užíváno spíš výjimečně.

Pokud se rozhodnete pro nábytek zdobený konglomerátem, tedy umělým či přírodním slepencem, počítejte s tím, že půjde s největší pravděpodobností o kombinaci malých oblých kamínků a pojiva, nejčastěji pryskyřici. Materiál je sice umělý, ale má vysokou trvanlivost a je odolný.

Načítám data...

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste