LTD
Co je LTD?
Jedná se o dřevotřískovou desku, která je povrchově dokončená fólií, což je vlastně papír namočený v melaminové pryskyřici. Můžeme ji znát pod obecným názvem “lamino”, laminovaná dřevotřísková deska nebo pod zkratkou LTD (DTD-L). Vyrábí se v mnoha barevných provedeních a stupních lesku, včetně dezénu dřeva.
Moderní technologie umožňují vyrábět desky s natolik reálným vzhledem a strukturou, že je LTD již jen těžko rozpoznatelné od masivu. Boční plochy desek bývají dokončeny melaminovou nebo ABS hranou, které chrání desky před mechanickým poškozením a průnikem vlhkosti do materiálu. Oproti masivnímu dřevu má lamino vyšší hmotnost (cca. 800 kg*m-3) a nižší fyzikálně mechanické vlastnosti. Naproti tomu je jeho výhodou velkoplošnost, konstantní tloušťka, hladkost povrchu a odstranění vad, anizotropnosti a nehomogenity dřeva.
Historie
Místo masivního dřeva se používala překližka, avšak nedostatek vhodného dřeva ztěžoval její výrobu za rozumnou cenu. Proto se hledala náhrada, za kterou je považována právě dřevotřísková deska. Za jejího vynálezce lze považovat Maxe Himmelhebera z Německa. První komerční kus byl vyroben v průběhu druhé světové války v továrně v německých Brémách v roce 1930.
Za první u nás vyráběné dřevotřísky (DTD) lze považovat třískové desky vyráběné ve Zlíně firmou Baťa. Ta začala vývoj v roce 1944, samotnou výrobu pak v roce 1948. Pro výrobu třísek bylo zřejmě využíváno zbytků z výroby dřevěných kopyt pro produkci obuvi. Za zásadní krok k rozšíření využití aglomerovaných materiálů lze považovat zavedení licenční výroby DTD v Bučině Zvolen od března roku 1949. Jednalo se o první dřevotřísku z listnaté dřeviny (buku) ve světě.
Dělení LTD
Podle emisních tříd (množství formaldehydu):
- E1: do 8 mg/100 g
- E2: 8 – 30 mg/100 g
- E3: 30 – 60 mg/100 g
Podle prostředí použití:
- P1 – všeobecné použití v suchém prostředí
- P2 – pro vnitřní vybavení do suchého prostředí
- P3 – nenosné desky ve vlhku (teplota 20 °C, vlhkost okolního vzduchu více jak 85 % jen několik týdnů v roce)
- P4 – nosné desky v suchu
- P5 – nosné desky ve vlhku
- P6 – zvlášť zatížitelné nosné desky v suchém prostředí
- P7 - zvlášť zatížitelné nosné desky ve vlhkém prostředí
Výroba
Dřevotřískové desky se vyrábí roztřískováním podrozměrečného dřeva, dřevního odpadu a drobných částic (pilin, hoblin a třísek), které vzniknou při opracování dřeva. Vstupní surovina musí být před zpracováním zbavena veškerých nečistot. Roztřískování probíhá v různých typech roztřískovačů. Třísky se vysuší, smíchají se syntetickým lepidlem (formaldehydové pryskyřice močovinové, fenolové, melaminové, rezorcinové či směsné) a navrství se koberec (do středové vrstvy přijde nejhrubší frakce třísek, do povrchových vrstev nejjemnější). Takto připravený koberec se za studena předlisuje a poté za vysoké teploty a tlaku zalisuje na kontinuálním či etážovém lise. Vylisované desky se klimatizují a naformátují na požadované rozměry. Poté se na povrch nanese lepidlo, navrství se dekorační papíry a celý formát se zalisuje. Po lisování opět probíhá klimatizace a formátování. Dřevotřískové desky se vyrábí v různých tloušťkách (od 3,2 mm do 38 mm), plošný rozměr pak udává výrobce, např. 2800x2070, 2800x1830 nebo 5600x2070.
Použití
LTD patří k nejpoužívanějším materiálům v nábytkářském průmyslu a vyrábí se z něj všechny typy nábytku.
Údržba
Lamino je velice jednoduché na údržbu. Nečistoty stačí otřít suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem a na odolnější skvrny je možné použít malé množství saponátu. Při čištění používejte minimum vody, protože vlhkost může materiál nenávratně poškodit. Proto také nábytek po mokrém čištění utřete do sucha.
Výhody
- velkoplošnost
- konstantní tloušťka
- hladkost povrchu
- izotropnost (stejné vlastnosti ve všech směrech)
- homogennost
- odstranění vad typických u masivního dřeva
- nízká cena
- snadná údržba
Nevýhody
- vyšší hmotnost
- nižší fyzikálně mechanické vlastnosti
- nižší odolnost vůči vlhkosti
- uvolňování formaldehydu do ovzduší