Masiv buk
Buk je naše velmi významná listnatá dřevina. Bukové dřevo je tvrdé, poměrně pevné, málo pružné a dobře se ohýbá. Je stejnorodé, husté a dobře se štípe. Velmi dobře se obrábí, lepí a moří. Dřevo je roztroušeně pórovité bez jádra, často se však tvoří jádro nepravé. Barva je světle hnědá s nádechem do růžova, sušením získává charakteristickou červenohnědou barvu. Pokud na dřevo působí světlo, odstín se mění na světle žlutý.
Využití
Dřevo se využívá v nábytkářství, a to především při výrobě ohýbaného nábytku. Vyrábí se z něj i bukové stoly, jídelní židle, postele, noční stolky a komody. Bukové dřevo se používá také v kolařství, truhlářství, na výrobu parket, pražců a při výrobě krájených dýh, ze kterých se následně vyrábí překližky. Méně kvalitní dřevo se používá jako palivo a surovina na celulózu.
Popis buku a místo výskytu
Listnatý strom buk má vejcovitě kulovitou pravidelnou korunu a hladký kmen. Stromy dosahují stáří až až 400 let, mohou být vysoké až 45 metrů a průměr kmene často přesahuje 1,5 metru. Listy bývají dlouhé 5 až 10 cm, na okraji jsou zvlněné a mají bílý nádech. Plody stromu jsou bukvice, které mají lehce oříškovou chuť. Kořeny bývají srdcovité, díky čemuž buk odolává silným větrům. Buk často tvoří etážové porosty a nejlépe se mu daří v provlhčených humózních půdách s vyšším obsahem vápníku. Na stanovištích často vytlačuje všechny ostatní dřeviny a tvoří čisté bučiny. Vyhovuje mu mírné středoevropské klima a roste v nadmořské výšce od 400 do 800 m n. m.