MDF desky
Zkratka MDF pochází z počátečních písmen anglického Medium Density Fibreboard, v překladu středně husté dřevovláknité desky. Jedná se o aglomerovaný plošný materiál vyráběný z dřevních vláken, který má hustotu od 400 - 900 kg/m3. Jako pojivo při výrobě těchto dřevovláknitých desek se používá močovinoformaldehydové lepidlo (pro použití v interiéru) nebo fenolformaldehydové a melaminformaldehydové lepidlo (pro použití v exteriéru). Výhodou středně hustých dřevovláknitých desek je jejich homogenita, tedy stejné vlastnosti ve všech směrech.
Použítí
MDF desky se vyrábějí rozmělněním dřevních třísek a štěpky na vlákna, které se následně opětovně spojují - lisují se za použití tlaku a zvýšené teploty. Jako pojivo je využito ligninu, který je obsažen ve dřevě a syntetických pojiv. Nejčastěji se pak používá močovinoformaldehydové lepidlo.
Nejdůležitější vlastností je homogenita desek v celém průřezu, která umožňuje čisté a kvalitní opracování frézováním reliéfů do plochých desek a profilování jejich boků. U tohoto typu materiálu je také pozitivně hodnocena poměrně vysoká hodnota pevnosti v tahu kolmo na plochu neboli rozlupčivost.
MDF desky jsou používány tam, kde nevyhovují běžné typy dřevotřískových desek, které mají nehomogenní strukturu. Nejčastější použití tohoto materiálu je ve výrobě nábytku, kde bývají používány desky s hustotou okolo 650 kg/m3. Používají se na dílce s tvarově profilovanými boky nebo na dílce s reliéfovanými plochami. Tvarově profilované boky desek obvykle bývají dokončeny lakem. Velmi časté použití je také na kuchyňská dvířka a čela zásuvek. V laminovaném nebo dýhovaném provedení mohou být využívány pro výrobu stolních desek.
Barvené MDF, na jejichž povrchovou úpravu je použita vrstva s odlišným zabarvením, tvoří působivé vzory při frézování do plochy nebo při zaoblení hran. Desky se zvýšenou vlhkuvzdorností mohou být využity také při výrobě vstupních dveří. Výrobcem MDF v ČR je od roku 1990 Dřevozpracující družstvo Lukavec.
Silné stránky
- Homogenita
- Velkoplošný materiál
- Snadné opracování
- Možnost lakování, dýhování a laminování
- Široká škála použití v interiéru i exteriéru
- Při výrobě MDF se využívá dřevní odpad a štěpka, která se následně rozvlákňuje
- Odolnost vůči biotickým škůdcům
- Dobrá rozměrová stálost
- Dobrá pevnost
Slabé stránky
- Náročnější výroba
- V porovnání s dřevotřískovou deskou jsou dražší
- Špatně se ohýbá
- Při výrobě se používají lepidla obsahující formaldehyd
Údržba
Běžná údržba MDF se odvíjí od povrchové úpravy desek a použitých lepidel. Obvykle se však desky z dřevních vláken s povrchovou úpravou dýhováním nebo laminováním čistí suchým nebo vlhkým hadrem nebo průmyslovými čističi určených na dřevo a materiály na bázi dřeva.
Video
Video popisující výrobu nábytku z dřevovláknitých desek od těžby stromů až po umístění nábytku do ložnice.