Paměťová pěna



Paměťová pěna - technologie vesmíru na dosah



V dnešní době plné civilizačních nemocí, které jsou mimo jiné také spojeny s bolestmi zad, šíje a krční páteře, je více než kdy jindy důležitý kvalitní spánek a odpočinek, který může zajistit vhodná matrace.

Viscoelastická, viskoelastická nebo také líná pěna - to jsou všechno názvy pro paměťovou PUR (polyuretanovou) pěnu, která, stejně jako všechny ostatní polyuretanové pěny, vzniká vypěňováním polymerů. Matrace, polštáře a další výrobky z paměťové pěny jsou vyrobeny moderní technologií, díky které vám zaručí dokonalou podporu těla i hlavy při spánku.



Historie


Líná pěna je ve světě rovněž známá jako NASA paměťová pěna, a to z toho důvodu, že právě v NASA byla v sedmdesátých letech vyvinuta. Její prvotní účel byl zmírnit svalového napětí astronautů při jejich letech do vesmíru, kdy vzniká velké přetížení a může dojít k poškození zad a páteře. Anatomické polštáře v jejich kokpitech pak byly schopné poskytnout astronautům potřebnou ortopedickou podporu.

O několik let později se paměťová pěna začala využívat na matrace pro pacienty dlouhodobě nemocné nebo trvale upoutané na lůžko. Až v roce 2000 byla uvolněna licence na masovou výrobu matrací pro běžné použití v domácnostech, proto můžeme říci, že se jedná a poměrně nový materiál. První matrace z paměťové pěny se stávaly flexibilnějšími až po zahřátí. To znamená, že reagovaly na tělesné teplo teprve po delší době. Nicméně jakmile se zahřály, jen velmi pomalu se vracely do svého původního tvaru, takže otisk těla zde byl dlouho patrný. Tento jev se po mnoha pokusech a zkoušeních testech podařilo odstranit, takže dnešní matrace a polštáře z líné pěny jsou dokonale flexibilní.


Matrace a anatomické polštáře z paměťové pěny


Pěny obecně se používají jako základní výplňový materiál čalouněných výrobků. Vyrábí se vypěňováním polymerů ve formě desek, pásů a tvarových dílců. Při použití líné pěny u matrace, se ve většině případů pak kombinují v různých vrstvách s dalšími typy pěn. Požadavky na čalouněný nábytek, a tedy i na viscoelastické pěny, které jsou součástí čalouněného nábytku, jsou uvedeny v ČSN 91 0015.

Paměťová pěna je materiál, který se dokonale přizpůsobí tvaru a hmotnosti těla. Tím, že se pěna přizpůsobí tvaru těla, zajistí během noci přirozený tvar páteře do oblouků a tím zároveň poskytuje možnost k dokonalé regeneraci plotének. Na matracích a polštářích z líné pěny se hmotnost každého konkrétního uživatele dokonale rozloží a tím je zajištěna ortopedická podpora celého těla. Proto jsou tyto matrace vhodné pro osoby s onemocněním zad, dále pro lidi dlouhodobě nemocné nebo trvale upoutané na lůžko. Tím, že díky svým vlastnostem upravuje svoji tuhost podle stlačení jednotlivé části těla, zabraňuje proleženinám a otlakům způsobeným při dlouhodobém ležení. Napomáhá také k lepšímu prokrvení těla během spánku.

Efekt líného vracení u viskoelastických pěn zajišťují oleje, které se do pěny přidávají. Tyto oleje však časem v závislosti na jejich objemové hmotnosti vysychají a efekt líného vracení již nemusí být tak efektivní, jako při nákupu matrace. Udává se, že u matrace z paměťové pěny, která má objemovou hmotnost 30 kg/m3 tyto oleje vyschnou zhruba za 5 - 7 let, ovšem u matrací s objemovou hmotností 50 kg/m3 až za cca 15 let.

Pří výrobě matrací z líné pěny se nedoporučuje, aby vrstva paměťové pěny byla větší než 7 cm. Mohlo by totiž docházet k přehřívání těla z důvodu špatného odvodu tepla a zadržení vlhkosti. A naopak by vrstva pěny měla být alespoň 4 cm, aby byla plně funkční.



Výhody paměťové pěny

  • Přirozená podpora těla a páteře
  • Rovnoměrné rozložení váhy
  • Nevytváří tlak na tělo
  • Tlumí pohyby, tzn., že spící osoba nemá tendenci se ve spánku tolik obracet
  • Vhodné pro dvojlůžko - tlumí pohyby partnera
  • Otevřená struktura pěny
  • Pozitivní vliv na krevní oběh



Nevýhody paměťové pěny

  • Při výrobě matrace se musí kombinovat s jinými pěnami
  • Možnost vysychání olejů, které způsobují “líný efekt”
  • Specifický zápach (po několika dnech obvykle vymizí)
  • Člověk si musí na paměťovou pěnu zvyknout
  • Ukládat by se měla vždy na lamelový rošt

Načítám data...

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste