Plexisklo
Plexisklo - odolná náhražka skla se širokým využitím
Polymethylmethakrylát (PMMA), jak zní pravý název plexiskla nebo také akrylátové sklo, je průhledný syntetický polymer s vlastnostmi termoplastu, což znamená, že jej při dodání určitého tepla můžeme opakovaně tvarovat, přičemž si plexisklo zachová svoje vlastnosti. Vyrábí se ve formě velkoplošných tabulí, které se mohou dále tvarově upravovat. Tvarování se nejčastěji provádí při teplotách 150°C a více, kdy se plexisklo stává plastickým.
Historie
První základ pro produkci plexiskla jak jej známe dnes, byl položen v roce 1843, kdy byla vytvořena první kyselina akrylová. V roce 1865 se povedlo z kyseliny akrylové vyrobit kyselinu methakrylovou, na což navázali v roce 1877 němečtí chemici Wilhelm Fittig a Paul, kteří přišli na polymerační proces, kterým získáme z methylmethakrylátu polymethylmethalkrylát. V roce 1933 obchodní název “plexisklo” patentoval další německý chemik Otto Rohm.
Během druhé světové války se akrylové sklo používalo u ponorek na periskopy, autoskla a skla letadel. Dnes má plexisklo širokou oblast využití od výroby hokejových mantinelů, až po využití v interiérech, v automobilovém průmyslu nebo třeba na dekorativní účely.
Z technologického pohledu výroby rozlišujeme plexiskla extrudovaná (tlačená) a plexiskla litá.
Využití
Polymethylmethakrylát se využívá všude tam, kde můžeme využít jeho přednosti, což je především jeho vysoká průhlednost a tuhost a modul pružnosti v tahu, který dosahuje hodnot až 2300 - 3300 MPa. Díky těmto vlastnostem se hojně používá v automobilovém průmyslu na výrobu krytů skel, tachometrů, směrovek apod. Dále se využívá na výrobu oken dopravních prostředků, zubní protézy nebo jako náhražky tabulí skel. V dnešní době se plexisklo také využívá na výrobu brýlí a kontaktních čoček.
Rozdělení
Plexiskla můžeme rozdělit do několika skupin podle způsobu výroby a dalších úprav povrchu. Jsou to plexiskla:
- Extrudovaná
- Litá
- Pískovaná
- Strukturovaná
- Antireflexní
- Vysoce lesklá
- Vícevrstvě zbarvená
- Jinak upravená plexiskla
Silné stránky
- Široká oblast použití
- Odolnost vůči teplotám až do zhruba 105°C
- Možnost použití jako náhrada skla
- Nízké výrobní náklady v porovnání se sklem
- Snadno se ohýbá
- Nižší hmotnost než sklo
- Větší odolnost proti nárazům než sklo
- Možnost lepení s jinými plasty
- Možnost provádět povrchovou úpravu
- Fyziologicky nezávadné - může docházet ke styku s potravinami i vodou
- Odolává povětrnostním podmínkám
- Odolává tukům, slabým kyselinám, roztokům solí
- Vysoká tuhost, pevnost a tvrdost
- Lze dobře mechanicky opracovávat
- Výborné optické vlastnosti
- Odolnost proti UV záření
Slabé stránky
- Náchylnost k prasknutí při nárazu
- Hořlavost
- Nižší chemická odolnost v porovnání se sklem
- Nižší odolnost proti poškrábání v porovnání se sklem
Údržba
Údržba se provádí stejně jako u skla. Avšak oproti sklu má plexisklo tu výhodu, že se dá opětovně leštit, takže v případě poškrábání se dá jeho povrch opětovně upravit.
Cena
Plexisklo je možné vyrábět různými způsoby. Můžeme ho barevně či jinak upravovat a zušlechťovat - zlepšovat jeho vlastnosti. Vyrábí se také v několika různých formátech. Plexisklo může být dále profilované do určitého tvaru nebo může být ve formě panelu, a to vše v různých tloušťkách. Každý tento aspekt má dopad do konečné ceny kupovaného plexiskla.
Obecně však můžeme říci, že plexisklo extrudované je levnější než lité. Čiré extrudované plexisklo o rozměru 1m2 a tloušťce 1,5 mm můžeme pořídit za cca 300 Kč, u čirého extrudovaného plexiskla o stejném rozměru, ale šířce 2 mm se cena už pohybuje okolo 400 Kč.