Polystyren
Polystyren je termoplast, který vzniká polymerací styrénu. Může být vyroben jako standardní (krystalový, čirý), houževnatý, zpěňovatelný, vytlačovaný pěnový nebo kopolymer a má tedy širokou škálu využití v mnoha průmyslových odvětvích.
Jedná se o poměrně tvrdý, ale křehký plast, dobře odolává kyselinám i zásadám a při stárnutí křehne a vytvářejí se v něm trhliny. Podléhá vlivu organických rozpouštědel, hlavně aldehydům, ketonům a benzínu, je citlivý vůči UV záření a má malou tepelnou odolnost (jen asi do 70 °C). Uvolňuje se z něj nezreagovaný monomer styren, který je klasifikovaný jako toxický a karcinogenní. Polystyren je také velice hořlavý.
Druhy polystyrenu
- standardní polystyren (krystalový PS, GPPS) - čirý a křehký plast, který se vyrábí ve formě granulí nebo pelet.
- houževnatý polystyren (HPS, IPS, HIPS) - často bývá zakalený vlivem přidaného kaučuku. Stejně jako standardní polystyren je vyráběn ve formě granulí (malých válečků nasekaných ze struny) nebo pelet (zakalené hrany).
- pěnový polystyren - jedná se o tepelně zpracovaný zpěňovatelný polystyren.
- zpěňovatelný polystyren (EPS) - vyrábí se a dodává ve formě malých, mléčně zakalených perel, které jsou nasycené pod tlakem lehkým uhlovodíkem, neboli nadouvadlem.
Historie
Monomer kapalného styrenu byl poprvé izolován z borovicové pryskyřice už v roce 1839 berlínským lékárníkem Eduardem Simonem. Průmyslová výroba polystyrenu však začala až kolem roku 1931, a to v chemickém koncernu IG Farben. Polystyrenová pěna se vyrábí od roku 1941, v roce 1949 byla zahájena chemikem a inženýrem Fritzem Stastným výroba styrenové drtě a roku 1954 byla ve firmě Koppers z Pensylvánie vyvinuta polystyrenová expandující pěna.
Použití
Standardní polystyren se používá při výrobě mnoha různých výrobků, které vzhledem připomínají produkty z čirého plexiskla, například různé obaly, zkumavky, Petriho misky nebo modely.
Desky ze zpěňovatelného (EPS) i extrudovaného (XPS) polystyrenu se používají k tepelné izolaci domů (podlah, střech, stěn, fasád).
Drcený polystyren lze přidat do betonu na podlahu pro snížení hmotnosti a zlepšení tepelně-izolačních vlastností.
Pěnový polystyren (EPS) se používá ve stavebnictví a vyrábí se z něj modely, kulisy, formy pro odlévání kovů, obaly a další podobné výrobky. Používá se také například jako náplň do sedacích vaků.
Výhody
- tvrdý
- odolný vůči kyselinám i zásadám
- široká škála využití
- nízká cena
- dobrý tepelný izolant
- nízká hmotnost
Nevýhody
- křehký
- malá tepelná odolnost (relativně nízký bod tání)
- malá odolnost vůči kyslíku a vodním parám
- neodolává organickým rozpouštědlům
- citlivý vůči UV záření
- vysoká hořlavost