Překližka
Překližky (zkratka PDP) jsou kompozitní velkoplošné desky, které se vyrábí ze tří nebo více vrstev loupaných či krájených dýh. Vyrábí se z listnatého i jehličnatého dřeva, výjimečně z exotického. Pro zvýšení pevnosti může být do středu překližky vložená kovová vložka. Ve srovnání s rostlým dřevem mají překližky lepší rozměrovou a tvarovou stálost, přitom však zachovávají jeho původní vlastnosti. Můžete je zpracovávat běžnými dřevoobráběcími nástroji i stroji (stejně jako masiv).
Historie
Výrobu překližek ovládali lidé již ve starém Egyptě. První továrnu na výrobu překližky v Evropě postavili nejspíš v Talinu v roce 1885. Vyráběly se zde sedáky pro křesla. Jiné zdroje pak za první výrobnu překližky považují dva závody v Rize, které vznikly v letech 1873 a 1878. V České republice vybudovala první průmyslovou překližkárnu firma Jirát a Nattemüller, a to v roce 1921 v Nové Huti pod Nižborem.
S první světovou válkou se rozšířila oblast použití překližek. Vyráběly se z nich části letadel a bedny, větší uplatnění našly i při výrobě nábytku. Další rozvoj překližek byl podpořen vývojem syntetických lepidel (dříve se používaly rostlinné a živočišné klihy). Po druhé světové válce se opět rozšířily možnosti použití překližek, a to ve všech průmyslových oborech.
Výroba
Jednotlivé dýhy jsou k sobě za určitého tlaku a teploty lepeny křížem (vlákna sousedních dýh jsou tak na sebe kolmá). Počet dýh je zpravidla lichý, ale může být i sudý v případě, že se na sebe dají dvě podélné nebo příční dýhy (vložky). Tloušťka dýh se v desce může měnit, ale vždy musí být souměrná od středové dýhy.
Použití
Překližky je možné použít v mnoha průmyslových odvětvích. V nábytkářském průmyslu se používají na velké rovné plochy (třeba výplně a opláštění rámů), záda skříní a dna zásuvek. V dnešní době jsou často nahrazovány dřevotřískovými nebo dřevovláknitými deskami. Používají se však také jako tvarové překližky (třeba na sedáky židlí), kde jsou prakticky nenahraditelné.
Rozdělení překližek
Podle počtu vrstev:
- třívrstvé (4 - 6 mm)
- pětivrstvé (6 - 12 mm)
- vícevrstvé (nad 9 mm)
Podle tvaru:
- ploché
- tvarované
Podle použití:
- truhlářské
- vodovzdorné
- obalové
- stavební
- speciální
Podle provedení vrchních ploch:
- okrasné
- s potiskem
- lakované
- dokončené syntetickými pryskyřicemi
- s nalisovanou textilií
Vodovzdorné překližky
Vodovzdorné překližky můžete poznat podle hnědé lepené spáry mezi dýhami, protože se při lepení používá jiné lepidlo než u truhlářských PDP. Lepidlo je odolné vůči trvalému přímému vlivu povětrnostních podmínek a přímému působení vody či vodní páry. Povrch vodovzdorných překližek je často foliovaný nebo opatřený protiskluzovým povrchem. Pod vrchními dýhami mohou být vložené hliníkové fólie.
Překližky podléhají povinnému schvalování v oblasti hygieny a ekologie. Používají se tam, kde je potřeba odolnost proti vlhkosti (výroba obalů, stavebnictví, stavebně-truhlářská výroba, automobilový průmysl). Vyrábí se z nich třeba bednění, vozíky, návěsy či schody.
Truhlářské překližky
Truhlářské překližky mívají kvalitní oboustranně broušený povrch. Vyrábí se především z břízy, buku a topolu, ale i z exotických dřevin (Meranti, Lauan, Gabon). Někdy se jednotlivé dřeviny kombinují. Dýhované překližky mají vrchní nebo spodní dýhu opatřenou ušlechtilou sesazenkou (třeba z dubu, javoru či ořašáku).
Truhlářské překližky mají vysokou pevnost, houževnatost, pružnost při nízké objemové hmotnosti a dobrou rozměrovou stabilitu. Jsou určené pro vnitřní použití, převážně pro výrobu nábytku, obalů, hraček, hudebních nástrojů, obložení nebo vnitřních dveří. Nehodí se do vlhkého a mokrého prostředí.
Obalové překližky
Obalové překližky mají více vzhledových vad a u některých je vyžadována vodovzdornost nebo zdravotní nezávadnost. Mohou být upraveny plastovými nebo hliníkovými foliemi, jinak je povrch nebroušený. Používají se převážně na výrobu palet a beden, ale jsou vhodné i na záklop otvorů, dočasné zabednění oken a dveří nebo bednění, kde není vyžadován úplně hladký povrch.
Stavební překližky
Stavební překližky jsou lepené vodovzdornými lepidly a upravují se fenolickými nebo hliníkovými foliemi. Jsou určeny pro použití ve venkovním prostředí a bývají jednostranně oplášťované s protiskluzovou vrstvou. Rubovou stranu tvoří hladký fenolický film. Jejich povrch bývá odolný vůči oděru, vlhkosti a nejběžnějším chemikáliím i zředěným kyselinám a louhům. Snadno se omývají vodou a párou. Používají se na podlahy dopravních prostředků, pochůzné plochy v průmyslových objektech a ve stavebnictví.
Speciální překližky
Multiplex je celobuková nebo celobřezová překližka s broušeným povrchem, která je slepená z mnoha vrstev dýh. Vyrábí se v tloušťkách 12 - 50 mm. Má vynikající pevnostní vlastnosti a bývá vodovzdorná. Používá se pro výrobu slévárenských forem, schodišťových stupňů i desek pracovních stolů, při zařizování interiérů a pro truhlářskou výrobu. Slouží jako náhrada bukového masivu při výrobě namáhaných částí nábytku (sedací nábytek, rámy postelí).
Tvarové překližky jsou vyráběné účelově, tedy o požadovaných rozměrech a v požadovaném tvaru. Na přání zákazníka mohou být i se sníženou hořlavostí. Nejčastěji se z nich vyrábí sedací nábytek (sedadla, opěradla) či obkladové dílce ve veřejných interiérech.
Letecké překližky se vyrábí od tloušťky 1 mm, a to z vysoce jakostní mikrodýhy lepené vodovzdornými lepidly.
Překližky se sníženou reakcí na oheň mají jednotlivé vrstvy impregnované speciálními roztoky, které plní funkci retardéru hoření. Bývají vyráběné z bukové loupané dýhy a jsou určené pro použití v suchém i vlhkém prostředí, kde je vyžadována větší ochrana před ohněm a kouřem (zařizování interiérů, automobilový průmysl či vybavení vnitřních prostor dopravních prostředků).
Antivibrační překližka obsahuje speciální vrstvu technické pryže o tloušťce zhruba 3 mm, takže dokáže absorbovat hluk a vibrace. Používá se především při výrobě dopravních prostředků pro přepravu osob, především na podlahy dopravních prostředků (autobusy, vlaky, tramvaje).